Je naprosto nesmyslné klišé, že se venku trénuje více, upozorňuje Holoubek. Krajánci jsou ale dál lidsky...

Je naprosto nesmyslné klišé, že se venku trénuje více, upozorňuje Holoubek. Krajánci jsou ale dál lidsky...

David Holoubek, současný trenér české devatenáctky, jenž má za sebou minulost ve Spartě, Liberci či Ružomberoku, se vyjádřil na téma mladíků a jejich cesty. 

Je podle jeho názoru lepší, když se nejprve prosadí v domácí branži, nebo by jim doporučil odchod do zahraničí již v útlém věku?

"Je to hodně individuální a současně komplexní záležitost. Jde o mentální vyspělost jedince, o rodinu, správné vyhodnocení ze strany agenta, a hlavně o výkonnost hráče, aby měl vůbec šanci se v zahraničí prosadit. V cizině se z kluků rychleji stávají skutečně dospělí chlapi. Pokud sedíme u kávy a vedeme debatu, je patrné, že jsou dál lidsky. Umí lépe formulovat svoje rozpoložení a pocity. Je cítit, že bojují v cizím prostředí o existenci. Musí se starat sami o sebe, což formuje jejich osobnosti. Nejde ovšem tvrdit, že kluci ze zahraničních klubů jsou lepší než hráči, kteří zůstali v Česku," upozornil v interview pro sport.cz odborník.

Když si tu a tam přečte, že se za hranicemi trénuje intenzivněji a více, jen kroutí hlavou a podobným hlasům se usmívá. "Je naprosto nesmyslné klišé, že se venku trénuje více. V Česku jsou výborní trenéři. A umí mladé kluky výkonnostně posouvat. Určitě nikomu neříkají, že nemají trénovat v dostatečné intenzitě, přidávat si, pečovat o sebe," přidal na sport.cz Holoubek.

"Někdo se cítí silný a chce zkusit zahraniční prostředí, naučit se jazyk. Mnozí hráči jsou hodně sebevědomí, věří si. Bez toho je těžké uspět. Jenže občas ambice rodičů přesahují ambice samotných hráčů. Pak je na agentovi, aby vše správně vyhodnotil. Jestliže se kluci dostanou doma do kádru týmu v nejvyšší soutěži, jde o skvělou průpravu na zahraniční angažmá. Česká liga je těžká. Kontaktní, kondičně náročná. Aby hráč uspěl, musí být skutečně na výši. Často slyším nářky, že mladí nedostávají šanci na úkor starých. Ale věk je pouze číslo. Mladí musí dokázat, že si šanci zaslouží. Pokud jsou lepší, ať hrají. Ale aby dostávali šanci, jenom protože jsou mladí? S tím nesouhlasím. Když je hráč dobrý a má charakter, tak se s ním pracuje výborně. A prosadí se doma stejně jako venku," uzavřel na webu sport.cz jednačtyřicetiletý kouč, jehož devatenáctka v listopadu podlehla vysoko Norsku 1:4.

Simič je v Chorvatsku respektovaný, nechybí v ideální jedenáctce podzimní části 1. HNL

Zdroj: sport.cz