Proč získal Zlatý míč Messi? Protože letos konečně něco velkého vyhrál. A protože ho volí neevropský svět

Proč získal Zlatý míč Messi? Protože letos konečně něco velkého vyhrál. A protože ho volí neevropský svět
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Rok 2026. Lewandowski právě vstřelil 63 branek za rok, vyvinul nejlepší lék proti covidu, vyhrál Ligu mistrů, stal se druhým polským papežem po Janu Pavlu II., senzačně zvítězil s Polskem na mistrovství věta. Ale Zlatý míč získal Messi,“ napsal na Twitter ironicky k výsledkům ankety Zlatý míč France Football 2021 norský internacionál Jan Aage Fjörtoft. Skutečnost, že malý argentinský útočník, který v létě přestoupil z Barcelony do Paris Saint-Germain, posedmé prestižní anketu ovládl, vzbudila ve světě obří kritiku, podle spousty osobností měl totiž letos zvítězit polský kanonýr ve službách Bayernu Mnichov Robert Lewandowski. Můj názor? Messi byl v roce 2021 první, protože konečně něco velkého, nejen v klubových barvách, ale i v dresu Argentiny, vyhrál.

Kromě už třináct let starého zlata z olympiády v Pekingu 2008 šel totiž s Argentinou od krachu k neúspěchu, navzdory klubovým úspěchům s Barcelonou. Až letos, navíc v jámě lvové, v Brazílii, kam byl jihoamerický šampionát kvůli koronaviru na poslední chvíli přesunut právě z Argentiny, slavil Leo svůj veliký triumf. 

Takže mi jeho prvenství ve Zlatém míči v roce 2021 nevadí.  

V jiných letech mě to štvalo mnohem víc, Od roku 2008 se totiž v držení Zlatého míče (v letech 2010 až 2015 byl Zlatý míč France Football spojen s nyní opět konkurenční anketou Fotbalista roku FIFA) střídají jen Lionel Messi a Cristiano Ronaldo (ten vyhrál pětkrát). Pouze v roce 2018 byl vyhlášen světovým fotbalistou číslo jedna nejlepší hráč MS v Rusku Chorvat Luka Modrič.

Kolovrátek Messi, Ronaldo, Messi

Jinak to je pořád dokola: Messi, Ronaldo, Messi. Bez ohledu na to, co se ve fotbalovém světě zrovna dělo. Proč třeba v roce 2010 získal Zlatý míč Lionel Messi, když Argentina s trenérem Maradonou na MS v JAR totálně vyhořela? Proč nevyhrál španělský mistr světa Andrés Iniesta, který hrál celý rok výborně a finále proti Nizozemsku rozhodl v prodloužení skvělým gólem? Jak to, že v roce 2014 dostal Zlatý míč Cristiano Ronaldo, když jeho Portugalsko na MS v Brazílii neuspělo? Proč ho nevyhrál skvělý brankář německých mistrů světa Manuel Neuer? Nebo kanonýr světových šampionů Thomas Müller? 

To jsou příklady mnohem větších přehmatů, než je letošní poměrně zasloužený Messiho triumf. 

A proč tomu tak je? Protože v těchto anketách nehlasují jen Evropané, ale zástupci celého světa, i z Afriky či Asie, kteří uctívají své hvězdy bez ohledu na momentální situaci. A že organizátoři z France Football vyřadili z hlasování z obav z „kamarádšoftů“ trenéry a kapitány národních týmů? To je jedno, jak jsem totiž měl možnost opakovaně poznat, i fotbaloví žurnalisté mimo Evropu se chovají jako ti největší fandové svých mužstev a idolů. 

Matthäus: Po této volbě už světu nerozumím“

„Robert by si trofej zasloužil, protože každý den předvádí absolutně neuvěřitelné věci. I bez Zlatého míče se ale Lewy už dávno dostal na fotbalový Olymp. Jsem plný očekávání, jaké rekordy v našem klubu překoná v budoucnosti. V příštím roce bude znovu kandidátem na vítězství,“ citovala německá média Olivera Kahna, výkonného ředitele Bayernu a bývalého vynikajícího brankáře. 

Souhlasil s ním i Lothar Matthäus, další ikona Bayernu: „Po této volbě už světu nerozumím. S veškerým respektem k Lionelu Messimu a dalším skvělým nominovaným hráčům, nikdo si to nezasloužil tolik jako Lewandowski. To, že nevyhrál Robert, je pro mě nepochopitelné.“ 

A německé celebrity podpořil i Iker Casillas, legendární gólman Realu Madrid: „Messi je bez debat jeden z nejlepších hráčů historie, ale to je, sakra, tak těžké vyhlásit nejlepšího hráče za jeden kalendářní rok?“

Zásadní chybu udělal France Football, když loni anketu zrušil

Není to těžké. Ostatně Robert Lewandowski stejně jako loni vyhrál tradiční anketu českého fotbalového měsíčníku Zlatý míč HATTRICKU 2021 (kompletní výsledky vyjdou v prosincovém čísle ve čtvrtek 9. prosince). A loni zvítězil i v další prestižní anketě Fotbalista roku 2020 FIFA, jež se nakonec na rozdíl od Zlatého míče France Footballu 2020 proti původním předpokladům nakonec přece – a správně - uskutečnila (uvidíme ještě, jaké výsledky budou letos).

Spousta expertů předpokládala, že Lewandowski získá letos Zlatý míč France Football tak trochu i za ten loňský rok, kdy by určitě triumfoval. Jenže v roce 2021 doplatil polský ostrostřelec na to, že Messi vyhrál s Argentinou turnaj Copa América a že Lewy s mnohem slabším Polskem na ME nepostoupil ani ze základní skupiny.

Obří chyba se ovšem loni stala, když France Football pro rok 2020 svou anketu nesmyslně zrušil, přestože se v prvním covidovém roce kromě odloženého ME a mistrovství Jižní Ameriky nakonec téměř všechno odehrálo. Včetně Ligy mistrů, kde právě zářil Bayern Mnichov s Robertem Lewandowským. 

Francouzští kolegové by se proto měli polskému kanonýrovi omluvit - a třeba mu i dodatečně cenu za rok 2020 udělit.

Podle Švancary určitě není Zlatý míč ve špatných rukou, Ujfalušimu to ale přijde opravdu nefér

Reprezentačním týmem opomíjení obránci, kteří by si možná zasloužili pořádnou mezinárodní příležitost?