Slováci znají analýzu trenéra Tarkoviče. Ve všem jsou pozadu

Slováci znají analýzu trenéra Tarkoviče. Ve všem jsou pozadu

Slovenský sportovní server Šport.sk získal aktuální analýzu stále ještě úřadujícího hlavní kouč slovenské fotbalové reprezentace o nepostupu našich východních sousedů na katarské mistrovství světa, za kterou byl výkonným svazem slovenského fotbalu Tarkovič velmi pochválen.

„Výkonný výbor vzal na vědomí analýzu Štefana Tarkoviče, vyhodnotil ji jako jednu z nejlepších za poslední roky. Společně s viceprezidentem pro státní reprezentaci a mezinárodní vztahy Karolem Belaníkem jsme dostali mandát, abychom navrhli výkonnému výboru do 31. prosince jméno trenéra,“ cituje Šport.sk slova prezidenta Slovenského fotbalového svazu (SFZ) Jána Kováčika k oné analýze s tím, že žádnou další reakci už dále k analýze slovenská média nedostala.

Tarkovič ve své analýze neúspěchu slovenské reprezentace v kvalifikaci o mistrovství světa v Kataru 2022 vycházel ze statistik Instat Indexu, která sleduje výkonnostní úroveň daných hráčů. „Samozřejmě, je důležité zdůraznit, že čísla nejsou všechno a výkon fotbalistů se skládá i z dalších důležitých atributů, které se ne vždy adekvátně a exaktně dají vyjádřit numericky,“ podotýká Šport.sk s tím, že z individuálního pohledu se statistiky vyhodnocují zvlášť pro každou specifickou herní pozici, přičemž do úvahy se braly všichni hráči z 55 asociací UEFA, kteří odehráli v uplynulé kvalifikaci aspoň deset procent celkového hracího času.

Nejlepší brankář, nejhorší stopeři

Ze slovenského týmu se tak dostal nejvýše brankář Martin Dúbravka, který „mezi svými“ obsadil 25. příčku. Zajímavé přitom je, že nejlepším brankářem v žebříčku Instat Indexu se stal Chorvát Ivica Ivušič, kterého si Slováci dobře pamatují ze zářiového duelu, kdy Ivušič vychytal Chorvatům na Slovensku čisté konto a zásadním způsobem pomohl úřadujícím vicemistrům světa ke třem bodům z Bratislavy.

Mezi levými obránci se nejvýše ze Slováků dostal Dávid Hancko, kterého jsme našli na 29. místě. Napravo byl nejlépe hodnocen Martin Koscelník (41. příčka). Překvapující, ba až šokující je podle Športu hodnocení stoperů. Mezi všemi 200 středními obránci, kteří byli ve hře aspoň uvedených 10 procent času, obsadil Milan Škriniar 83. pozíciu a Ľubomír Šatka skončil dokonce až 157.

Ani ostatní fotbalisté slovenského „nároďáku“ však příliš neoslňovali. Z defenzivních středopolařů na tom nejlépe skončil Stanislav Lobotka (62.), z ofenzívních záložníků pak Juraj Kucka (45.). O mnoho lépe na tom neskončili podle statistiky ani slovenské ofenzivní posty. Z křídelníků má nejvyšší InStat Index Róbert Mak, který obsadil 37. místo a ještě hůře jsou na tom Slováci v útoku, kde jejich nejlepší David Strelec obsadil 79. místo.

„Zajímavé je i porovnání s našimi soupeři v kvalifikační skupině H,“ vrátil se Šport k již ukončené a nepovedené kvalifikaci o Katar. Zatímco Slovensko má totiž v Top 25 na všech pozicích pouze Martina Dúbravku, Chorváti tam mají fotbalistů deset.

A pokud se podle Tarkovičovy analýzy Slováci podívají i do týmového indexu, zjistí, že jejich reprezentanti se ocitli až na 27. místě. S úspěšnými soupeři v kvalifikační skupině, tedy Chorvatskem a Ruskem je to viditelný rozdíl. Chorvati totiž obsadili 11. příčku a Rusové, kteří se probojovali do baráže skončili čtyřiadvacátí.

Zdroj: Šport.sk

Budu rád neoblíbený, pokud pojedu do Birminghamu se třemi body, řekl Gerrard před bitvou se svým Liverpoolem