Lipsko má nového trenéra. Prý je takřka dokonalý

Lipsko má nového trenéra. Prý je takřka dokonalý

Lipsko má nového trenéra. Američana Jesseho Marscha nahradil po vypadnutí z Ligy mistrů na jeho místě neměcko-italský trenér Domenico Tedesco. Pro něj bude trenérská štace v saském klubu teprve druhé působení na pozici hlavního kouče bundesligového celku. Co byste ale ještě měli vědět o bývalém kouči Schalke nebo ruského Spartaku vědět?

Rekordní start

Tedesco se narodil na jihu Itálie a vyrůstal poblíž Stuttgartu v Německu. Svou trenérskou kariéru začal v mládežnických týmech VfB Stuttgart a Hoffenheim. Poté trenérských služeb nadějného nováčka využilo druholigové Erzgebirge Aue. V létě 2017 pak přišlo s nabídkou tehdy bundesligové Schalke.

Royal Blues skončili v sezóně 2016/17 na 10. místě Bundesligy a Christian Heidel - tehdejší sportovní ředitel klubu - rozhodl, že je nutná změna. Heidel, který dal už dříve možnost a důvěru Jürgenu Kloppovi i Thomasi Tuchelovi v Mohuči, tentokrát nabídl první zkušenost ve vrcholové soutěži teprve jednatřicetiletému Tedescovi

„Neumí sedět pět minut u stolu, aniž by popadl slánku, aby ilustroval nějakou taktiku,“ řekl Heidel o Tedescovi brzy poté, co do Gelsenkirchenu dorazil vůbec nejmladší hlavní trenér Schalke. „Přemýšlí o tom od úsvitu do soumraku.“

I hráči byli ohromeni. Brankář Ralf Fährmann řekl, že Tedesco měl na trénování „dar od Boha“. V lednu 2018 pak veterán a obránce Naldo prohlásil, že je nejlepším trenérem, jakého kdy měl, a že se díky Tedescovi „každý cítí pro tým nesmírně důležitý“.

S tak zářivými referencemi už nebylo až tak překvapivé, že následovaly i výsledky. Tedesco dovedl Schalke ve své nováčkovské sezóně ke druhému místu, čímž klubu pomohl vrátit se poprvé po čtyřech letech do Ligy mistrů.