Jak Slavia kupovala Stanciua, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty. Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale šel za ním i na Hrad

Jak Slavia kupovala Stanciua, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty. Berbr si s Mynářem nejen telefonoval, ale šel za ním i na Hrad
Z POLICEJNÍHO SPISU „AKCE ŠVÁB“

Ve spise policejních odposlechů je na 1502 stranách kauzy „Berbr, Rogoz a spol.“ možné nalézt řadu zajímavých až úsměvných příběhů. V dnešním pokračování přinášíme vyprávění o tom, jak Slavia bez peněz v hotovosti kupovala rumunského reprezentanta Nicolaea Stanciua přes FAČR, aby se to nedozvěděl Tydýt ze Sparty a nebylo to druhý den v deníku Sport, jak a proč sparťanský majitel Daniel Křetínský ve vteřině ukončil spolupráci s Dynamem České Budějovice a údajně obvinil rozhodčího Karla Hrubeše, že byl v duelu se Spartou v červenci 2019 „koupený“ a jak exmístopředseda Roman Berbr nechtěl jít za kancléřem Vratislavem Mynářem na pražský Hrad bez dárku.

Příběh číslo 1 

Jak Tvrdík málem omdlel a policie si myslela, že Tydýt je Křetínský

Je 4. července 2019 a česká média píší o tom, že dlouho očekávaný transfer je hotový. Rumunský reprezentant Nicolae Stanciu už patří Slavii, která by za něj saúdskoarabskému Al Ahlí měla zaplatit něco přes sto milionů korun. Bývalý hráč Sparty právě dostal v Edenu čtyřletou smlouvu.

Slavia tak udělala z tehdy šestadvacetiletého záložníka podruhé nejdražšího fotbalistu české ligy. Sparta za něj totiž rok a půl předtím poslala bruselskému Anderlechtu necelých sto milionů.

Jenže vyvstal problém, slávisté takovou kupu peněz v tu chvíli neměli. Co s tím?

Už 9. července 2019 po 10. hodině dopolední informuje tehdejší předseda FAČR Martin Malík svého místopředsedu Romana Berbra o tom,  že se mu ozvala Slavia a že jak koupila Stanciia, tak potřebuje peníze v hotovosti. A že si bere půjčku v jedné švýcarské bance. 

Slavia poslala na FAČR dopis, v němž vedení asociace informuje o své půjčce z banky a žádá FAČR: „Až přijdou na FAČR peníze, které nám náležejí z UEFA za evropské poháry, tak je neposílejte na náš klubový účet, ale na účet banky, od níž si půjčujeme.“.

Předseda Malík mluví o tom, že je tam pouze ten dopis, ale nikoliv žádná smlouva. Slavia jen potřebuje, aby FAČR poslala dopis do banky, že o tom  asociaci informovala (že mají ze Strahova do banky poslat peníze).

Předseda Malík to má udělat, až se vrátí do Prahy. 

Sám Malík pak Romanu Berbrobi popsal, co Slávistům k jejich žádosti „na rovinu“ řekl a jaká pak byla jejich reakce. Dle slov Malíka šéf Slavie Tvrdík omdlel, protože se obával, že se to dozví Tydýt(asi myslí Daniela Křetínského – policejní poznámka) a v deníku Sport se pak bude psát o tom, že si Slavie kvůli nedostatku peněz musí půjčovat na přestupy.Způsob, který Slavie navrhovala ale měl být „v pohodě“, s tím, že měl vše potřebné přirpavit tehdejší finanční ředitel FAČR Kabelka.

Dlužnou podotknout, že tady, ale i v jiných případech ve spisu, se policisté mýlí. Posměšnou přezdívkou Tydýt totiž neoznačovali Roman Berbr s Martinem Malíkem Daniela Křetínského, ale jeho dávného přítele z Brna, místopředsedu pražské Sparty, člena výboru FAČR a předsedu Ligové fotbalové asociace (LFA), která řídí v Česku profesionální soutěže (F:L a F:NL), Dušana Svobodu.