Čvančara? Skvělý útočník, v kabině je s ním ale někdy hodně těžká domluva, říká expert Mikolanda. Proč podle něj není Bassey hráčem pro Slavii?

Čvančara? Skvělý útočník, v kabině je s ním ale někdy hodně těžká domluva, říká expert Mikolanda. Proč podle něj není Bassey hráčem pro Slavii?
ROZHOVOR

Coby uznávaný expert O2 TV Sport a bývalý skvělý útočník, který si zahrál i za anglický West Ham United, má k prvoligovému fotbalu pořád blíže než kdo jiný. A ani kritický názor se nebojí říct hodně nahlas. I proto mluví Petr Mikolanda otevřeně o tom, že by Nigerijec Fortune Bassey do Slavie jít neměl a lehce obezřetný zůstává i souvislosti s čerstvou posilou Sparty Tomášem Čvančarou. O nich dvou i všech klubech silné české trojky pohovořil v rozhovoru pro eFotbal. 

Vítězem podzimní části ligy se stala Slavia, která vede o bod před Plzní a o tři před Spartou. Odpovídá to současnému rozložení sil?
Myslím, že se vesměs naplnila předsezonní očekávání. Tedy snad s výjimkou Plzně. Vzhledem k jejím finančním problémům, o kterých se tolik píše, čekal takové umístění asi jenom málokdo. Proto klobouk dolů před trenérem Michalem Bílkem i jeho asistentem Pavlem Horváthem, jak to tam dali dohromady. Co se týče Slavie, ta na podzim prokázala svoji kvalitu. A myslím, že kdyby neměla tak moc zraněných, tak by byla ještě výš. No a Sparta potvrdila obrovský posun směrem dopředu. Je jen dobře, že dokáže vyhrávat i nepříliš koukatelné zápasy. Navíc je pozitivní zprávou pro fanoušky, že zatímco v minulé sezoně měla Slavia obrovský náskok, teď jsou vepředu hned tři dobrmani, kteří by nás na jaře měli hodně bavit. Slibuje to boj až do posledního kola.

Kdybyste si měl teď vsadit, kdo získá titul, věřil byste právě sešívaným?
Hrozně těžká otázka. Zvlášť když nevíme, co se stane v lednu na trhu. Slavia si už pořídila dalšího stopera, možná ale ztratí Honzu Kuchtu. Trenér Sparty Pavel Vrba zase tvrdí, že by mu stačilo, kdyby se uzdravili zranění hráči. Z Plzně nejspíš někdo odejde, tak uvidíme, jakou za něj sežene klub náhradu. Kdybych si teď ale musel vsadit, tak na titul věřím nejspíš opět Slavii. A to i přesto, že druhá Viktoria se na rozdíl od ní soustředí jen na ligu. V Plzni bude ale celé jaro zásadně ovlivněné tím, jaké změny tam teď nastanou a jak velká kvalita přijde.

Za očekáváním zůstaly na podzim výkony Michaela Krmenčíka, který se v lize prosadil jen čtyřikrát. Je i pro vás zklamáním?
Předpoklady, které má a kvůli nimž ho Slavia v létě přivedla, prokázal pouze v pár zápasech. Navíc byl dlouho zraněný a pak pořádně nevyužil čas, který dostal na hřišti. Každopádně si myslím, že náklady s ním spojené vysoce převyšují to, co jsme od něj zatím viděli. Kdyby měl formu, bylo by to jiné, do ní se však zatím příliš nedostal. A Slavia z toho musí být dost špatná. Vždyť to měl být hlavně on, kdo bude rozhodovat zápasy.

V zimě by mu navíc mohla přibýt zásadní konkurence v podobě českobudějovického Fortunea Basseyho. Hodil by se Slavii?
Přiznám se, že já Basseyho zastáncem úplně nejsem. A to i když na podzim předváděl vážně skvělé výkony. Ale vemte si, jakým stylem hraje jeho Dynamo. Často na brejky, tudíž má Bassey vepředu dost prostoru a ofenziva stojí vyloženě na něm. Ve Slavii je ale hra útočníků postavena na něčem jiném. Hrají do plných, musí držet míč a prodírat se mezi stopery, často měnit pozice. Kdoví, jak by tohle Bassey zvládl. Navíc mám trošku obavy, aby po podpisu lukrativní smlouvy lehce nevyhořel. V tom smyslu, že pak nebude hrát a fotbal ho přestane tolik bavit, což potkalo už mnoho hráčů před ním. Zkrátka bych byl u něj ještě opatrný. Pro Slavii bych si navíc představoval i jiný typ útočníka.

Na stříbrné příčce přezimuje překvapivě Plzeň. Co říkáte na její umístění?

Svědčí to o skvělé práci, kterou v Plzni odvádí trenér Bílek i celý jeho tým. Hráče, kteří pod jeho předchůdcem Guľou chtěli hlavně útočit, naučil i skvěle bránit. Na tom si on zakládá a nese to výsledky. A i když spoustu zápasů vyhrál pouze o gól, tak to není žádná náhoda. Jen to potvrzuje, že hráči mají kvalitu a že dokáží plnit to, co po nich trenér chce. Pro oko diváka to sice není až tak atraktivní, ale účinné to určitě je.

Jak by s Plzní mohlo zamávat, kdyby z klubu v zimě odešel nejlepší ligový střelec Jean-David Beauguel?
Jeho přínos se nepřímo ukázal i teď v Karviné, kde chyběl a tým měl bez něj problém skórovat. Je zřejmé, že styl Plzně Beauguelovi naprosto vyhovuje. Věří si a spoluhráči věří zase jemu. Ve Viktorce mu ale končí v létě smlouva a možná tak nastal poslední prostor k tomu ho zpeněžit. Bude to hodně o tom, jak je on sám vnitřně nastavený. Jestli se rozhodne odejít pryč, nebo zahájí jednání o novém kontraktu. Jisté je, že kdyby si vybral první variantu, pro mužstvo by to byla obří ztráta. Klub sice přivádí střelce Petra Pejšu z Vltavínu, ale to je samozřejmě úplně jiný útočník než Beauguel.

Kdo už přestoupil, to je talentovaný Tomáš Čvančara, který skomírající Jablonec vyměnil za Spartu. Je to posila dle vašeho gusta?
Rozhodoval se mezi Spartou a Slavií a sám jsem byl hodně zvědavý, jakou cestou se vydá. Zvlášť když v Edenu už působil a situace je taková, že Kuchta v zimě možná odejde a Krmenčík je tam zatím jen na hostování. Ale vybral si Spartu a uvidíme, zda to pro obě strany bude správný tah. Podle mě by to mohlo fungovat. Tomáše znám z Admiry, odkud jsme pak společně šli právě do Slavie. Je to skvělý útočník, zároveň ale vím, že v kabině je s ním někdy hodně těžká domluva. Teď bude na trenéru Vrbovi, aby s ním promluvil a třeba ho dokázal rozhýbat ještě víc, než běhal v Jablonci.

Během jara se nejspíš rozhodne o dalším osudu Bořka Dočkala, jemuž po sezoně vyprší na Letné smlouva. Kdybyste byl v pozici Tomáše Rosického, nabídl byste mu novou?
To je otázka za milión... Bořek Dočkal je obrovská ikona Sparty, její vůdce a kapitán, který má hlavní slovo v kabině. Ale jsou tam třeba i oba Krejčí a další, kteří by ho dokázali zaskočit. Sám Bořek by chtěl asi pokračovat, je ale jasné, že jeho minutáž už může být čím dál menší. Je to o diskuzi mezi ním, Rosickým, Vrbou a samozřejmě i majitelem klubu Danielem Křetínským, který ho moc chtěl přivést zpátky z Číny. Oni všichni musí rozhodnout, jaká bude jeho další role. Zda by měl zůstat v kádru s tím, že postupně bude jeho role slábnout, nebo mu už radši najít místo jinde než na hřišti. Případně ho nechat jít, kam se mu zlíbí. U těchto starších hráčů je to těžké rozhodování. Kdybych byl v roli sportovního manažera já, nabídl bych mu roční prodloužení smlouvy. Ale jenom za předpokladu, že on sám bude ochoten přejít do pozice na hraně mužstva a hlavně pomáhat v růstu mladším spoluhráčům. Pak by mohli být všichni spokojení. Jenže ne každý tohle snese, že by ostatním radil a sám zůstával mimo hlavní dění. Tak to prostě je.

Hodně se také mluví o tom, kdy Spartu opustí Adam Hložek. Nastal ten správný čas už teď v zimě?
Na to, že je Adamovi pořád pouhých devatenáct let, je to obrovský talent. Tento půlrok ale hraje v roli klasické desítky, což je jiná pozice, než na kterou byl zvyklý. Ještě si tak musí chvíli zvyknout. Každopádně si nemyslím, že by teď měl odcházet pryč. Ať ještě zůstane, zahraje si za Spartu na jaře v evropských pohárech a zkusí s ní zaútočit na titul. Navíc faktem je, že elitní kluby kupují v zimě hráče jen do základní sestavy. Adam ale bude potřebovat čas na adaptaci, takže bych jeho transfer viděl až na léto.

Šmicer uznal, že Slavia má škraloup, ale nevěří, že uplácela sudí: Jestli se to prokáže, ať jde do druhé ligy