France Football mění Zlatý míč! Vítěz se už nebude vyhlašovat za kalendářní rok ale za kompletní sezónu

France Football mění Zlatý míč! Vítěz se už nebude vyhlašovat za kalendářní rok ale za kompletní sezónu

Proměňuje se nejen termín slavné ankety. O vítězi už bude rozhodovat pouze stovka vyvolených podle žebřícku FIFA.  

Asi nejprestižnější fotbalové ocenění Zlatý míč, v jehož rámci se volí nejlepší fotbalista roku, změní svá pravidla. Ve smyslu, že se nově nebude udělovat za kalendářní rok (systém jaro - podzim), ale bude kopírovat tradiční fotbalovou sezónu prakticky po celém světě, takže nejlepší fotbalista se bude vyhlašovat za podzim-jaro. Organizátor soutěže, magazín France Football, to oznámil v pátek s tím, že ceremoniál, na kterém se pravidelně v prosinci scházela fotbalová elita Evropy se posune na září nebo eventuálně říjen. 

"Je to šance na nový impulz. Doteď jsme hodnotili na základě dvou polovin sezony. Nyní bude všechno jasnější," komentoval změny šéfredaktor magazínu Pascal Ferré s tím, že France Football tímto krokem a nabouráním tradice, která začala v roce 1956, hodlá zvýšit reputaci anketa, kterou v posledních letech širší fotbalová veřejnost několikrát kritizovala. Nejsilněji asi v posledním roce, kdy Zlatý míč získal Lionel Messi, zatímco veřejné mínění jednoznačně preferovalo po skvělých výkonech Roberta Lewandowskiho.

Problém v tomto případě nicméně není až tak termínový charakter ankety ale způsob volby, když o vítězi rozhodují novinářští zástupci 170 zemí a především hlasující z menších periferních destinací mají tendenci se přiklánět k tradičním a ověřeným jménům, které tak vyhrávají do jisté míry ze setrvačnosti. Tento problém se France Football pokouší řešit tím, že nyní budou hlasovat jen zástupci první stovky zemí v žebříčku FIFA (první polovina této stovky v případě žen). "Pravidla se od založení ankety příliš nezměnila a často byla terčem kritiky. Proto jsme se rozhodli je osvěžit, aby budoucí hlasování byla jasná a konzistentní," vysvětlil tyto kroky France Football.

zdroj: tn.cz