Český fotbal? Nekompetentnost, malost, hašteření, sobeckost a snaha nikoli věci povznést, ale udržet se, míní Csaplár

Český fotbal? Nekompetentnost, malost, hašteření, sobeckost a snaha nikoli věci povznést, ale udržet se, míní Csaplár

Josef Csaplár porovnal aktuální herní i výsledkové pookřání Barcelony pod trenérem Xavim s českým fotbalovým prostředí, pro které - narozdíl od slavné katalánské značky z Campu Nou - příliš lichotivých slov nemá.

"Je také o vytrvalosti. O nezatracení sebe sama, o hrdosti, kompetentnosti. O nepropadnutí zbabělosti, nářkům. Příběh o neskutečném sportovním odhodlání. Barcelona nezaprodala sama sebe, byť byla v těžké situaci. Vzpomínáte si, kde byla Barcelona předloni v létě, jak se jí celý svět smál, když dostala osm gólů od Bayernu? Vzpomínáte si na plačícího Messiho? V nedělním úchvatném El Clásiku přehrála ve všech směrech Real, který nedávno vyřadil v Lize mistrů Paris St. Germain. Tohle je prostě univerzita fotbalu," chválil ve svém glosáři pro sport.cz devětapadesátiletý expert.

"Ronald Koeman určitě není špatný trenér a hrál za Barcelonu, ale přišel Xavi. Vytvořil minitým čtyř lidí, kteří nyní v Barceloně rozhodují o fotbalu. Kromě něj syn Johanna Cruyffa Jordi, jako fotbalový poradce, šéf Laporta a ředitel fotbalu Alemany. Nastavili jiné myšlení. Barcelona nemá vyhráno, ale její kroky jsou správné. Pojmenovala veřejně problémy, řekla, co musí udělat a také to dělá. Teď si to porovnejte s tuzemským fotbalovým prostředím, kde se nic neřeší, naopak se zastírá a intrikuje," citoval sport.cz slova někdejšího trenéra Zlína, Příbrami, Žižkova, Liberce i Slavie.

Podle něj nejde o to, že má gigant z LaLigy peníze, že je velký a že má takové a takové hráče. "Je to o filozofii, myšlenkách, o principech, postojích, o zásadách. Na prvním místě o lidství, že myslím víc na celek než na sebe. Co vidíme v českém fotbale? Nekompetentnost, malost, hašteření, sobeckost. Snahu nikoli věci povznést, ale udržet se. Je úplně jedno, jestli je to vedení FAČR v čele s Petrem Fouskem nebo vedení LFA v čele s Dušanem Svobodou. Bohužel dostáváme v přímém přenosu informace a obraz, kudy vede cesta do fotbalového pekla. jde o otázku kompetencí, měřítek, kam chceme patřit. Odvahy, nazvat věci pravými jmény. To, co dělá Barcelona, se nám v českém fotbale zdá jako sci-fi. Přitom jde o věci, které jsou zvládnutelné i u nás. Nic zázračného," zakončil na sport.cz vítěz polského poháru i Superpoháru, podle nějž nyní pláčou všechny úrovně českého fotbalu.

Živanický šéf Špaček: V Zápech se mi chtělo zvracet, sudí se objímali s domácími hráči. A já naivka čekal změnu

Zdroj: sport.cz