Mezinárodní blamáž? Kongres FIFA zvolil ruštinu jako svůj další oficiální jazyk

Mezinárodní blamáž? Kongres FIFA zvolil ruštinu jako svůj další oficiální jazyk

V katarském Dauha se uskutečnil 72. Kongres FIFA, kterého se zúčastnili též dva zástupci ruského fotbalu. Na samotném Kongresu v hlavním městě Kataru se o žádných dalších sankcích vůči ruskému fotbalovému svazu nemluvilo, zatímco ruština byla téměř jednohlasně zvolená jako další oficiální jazyk FIFA.

Obě největší mezinárodní fotbalové organizace na světě (FIFA i UEFA, pozn. red.) přitom ještě minulý měsíc diskvalifikovaly ruské týmy ze všech svých soutěží. Důvodem je ruská invaze na Ukrajinu, která už trvá víc než měsíc.

„Nestydíme se. Máme právo tu být,” uvedl na čtvrtečním Kongresu FIFA jeden z ruských představitelů Alexej Sorokin a pokračoval: „Zdá se nám to divné, že se ruský tým nemohl zúčastnit kvalifikace na blížící se mistrovství světa. Je to celé divné. Myslíme si, že naši fotbalisti a fotbaloví nadšenci nemají nič společného s invazí.”

Navíc, ruský fotbalový svaz v posledních dnech vícekrát naznačil, že by se rád ucházel o organizování mistrovství Evropy v roce 2028, respektive v roce 2032. Alexej Sorokin na čtvrtečním Kongresu potvrdil, že Rusko to s organizováním jednoho z těchto dvou evropských šampionátů myslí smrtelně vážně: „Do roku 2032 máme ještě hodně času.”

Na čtvrtečním Kongresu oznámil svou opětovnou kandidaturu na prezidenta FIFA Švýcar Gianni Infantino, který zastával tuto funkci i poslední dvě volební období.

Na střetnutí v Dauha byla kromě jiného zvolena za další oficiální jazyk FIFA též ruština, což se prakticky okamžitě stalo terčem mohutné kritiky. Konec konců, už samotná účast ruských zástupců na Kongresu byla vnímaná ve většině případů negativně.

Před čtvrtečním hlasováním měla FIFA čtyři oficiální jazyky a to: angličtinu, španělštinu, němčinu a francouzštinu. Dnes už jich má ale až šest, protože kromě ruštiny přibyla také arabština.

Na otázku novinářů, proč mělo Rusko zastoupení na Kongresu, odpověděl prezident FIFA následovně: „Rusko má svou vlastní fotbalovou unii, která nebyla organizací FIFA oficiálně zrušená. Rusko se tohoto Kongresu zúčastnilo také proto, neb naší úlohou je lidi spojovat a ne rozdělovat. Nu, a právě se pořádá tento Kongres.”

Zdroj: Šport.sk

Kačaraba, Almási, Jankto, Pedri, ČSR 1934, Senegal a USA na plakátech v HATTRICKU!