Nováček z Hradce je ve špičce, paradoxně však chtěl skončit hůře. O jaké odměny se bojuje ve skupině o titul?

Nováček z Hradce je ve špičce, paradoxně však chtěl skončit hůře. O jaké odměny se bojuje ve skupině o titul?

Základní část ligy ovládla podle očekávání znovu pražská Slavia. Plzni na ni chyběl jediný bod! Do „mistrovské šestky“ zabrouzdal také nováček z východu Čech. Jediný postupující tým z 2. ligy ohromil většinu fanoušků svými konzistentními výkony. Povedeným finišem se však možná připravil o lákavou prémii za 7.místo. Ve srovnání s odměnami za první 4 příčky je banalita…


Vašulín, Vlkanova, Rada, Mejdr, Dvořák, Král, Kubala... To jsou jména hráčů, kteří se zasloužili o senzační vstup do Fortuna ligy po 4 letech v ústraní. Nejlepší střelec Hradce, Jakub Rada, stihl vsítit už 9 branek. Hbitý křídelník Adam Vlkanova zavěsil zatím jen šestkrát, k tomu ale přidal obdivuhodných 7 asistencí. Se spoluhráčem Janem Mejdrem a teplickým Janem Fortelným sdílí krásné 4. místo v žebříčku gólových přihrávek. V tomto ohledu trojice nestačí jen na Brazilce Cadua, ostravskou oporu Jiřího Fleišmana a hvězdného Adama Hložka. Zajímavou postavou je také třiadvacetiletý Jan Král. Ten se z pozice středního obránce trefil už čtyřikrát.

Nutno zmínit i zkušeného trenéra Koubka, týmu dodal řád a organizovanost. Přišel sice až po delším přemlouvání ze strany vedení, momentálně ale působí dojmem, že bude ochoten pokračovat ve spolupráci. „Už se mi fakt nechtělo, ale je tady ředitel a ten umí přesvědčovat lidi jako nějaký kazatel. Bylo to vymývání mozků,“ vtipkoval Koubek po získání angažmá v Hradci.

Málokterého příznivce hradeckého celku by asi před sezonou napadlo, že můžou být v navazující sezoně stejně úspěšní jako ve druhé lize. „Rozhodně jsem nechtěl, aby nám to uteklo znova. Nechci potom sedět ve 40 letech u stolu s půllitrem a vyprávět, jakej jsem byl talent. Že kdyby se stalo tohle a támhleto, mohl jsem být tady nebo zase támhle…“ popisuje fotbalista a youtuber Jan Mejdr ve svém videu po zisku titulu ve Fortuna národní lize.

Tuto sezónu už žádnou trofej nad hlavu nevyzdvihne, ale 26 letý krajní bek může být i tak určitě spokojen. S Hradečáky dokázal přeskočit 10 ligových mužstev, postoupit do semifinále poháru a značně navýšit svou hodnotu na přestupovém trhu. Do hledáčku klubů se kromě něho dostal také třináctibodový rychlonohý kapitán Adam Vlkanova, hrotový útočník Daniel Vašulín nebo talentovaný stoper Jan Král. O hráče zatím údajně projevila zájem Mladá Boleslav, Ostrava a Plzeň.

Ačkoli by se dalo čekat, že vyšší ligová příčka značí i vyšší finanční ohodnocení, ne vždy tomu tak je. Například tým na 7. pozici, tzv. vítěz „skupiny o umístění“ (7. – 10. místo) obdrží odměnu v hodnotě 1 milionu korun. To by bylo pro klub velikosti Hradce Králové příjemnou vzpruhou, podobná částka by totiž uhradila asi pětinu z jejich nejdražšího přestupu. Cesta k penězům ale není tak jednoduchá. Systém v  této skupině se liší od mistrovské (1. – 6. místo) i sestupové skupiny (11. – 16. místo), kde hraje jednoduše „každý s každým“. Tady se nejdříve v dvojzápase utká 7. celek ligy s 10. a  následně 8. s 9. Vítězné týmy se potkají ve finále, kde se hraje o 7. místo v tabulce, výhodnější nasazení v příštím ročníku MOL Cupu a zmiňovaný bonus 1 milion korun.

Pokud z toho bude šestka, budeme rádi. Chceme hrát s těmi nejlepšími. Můžeme na sebe upozornit,“ svěřil se se svým postojem k dané situaci Mejdr. Podle jeho slov hráči prahli spíše po lepším umístění a zápasech s velkými kluby. Není také divu, když  6. pozici už nelze ztratit a v utkáních plných skautů lze předvést fotbalové dovednosti. S 11 bodovou ztrátou na ostravský Baník je to společně se ctí pravděpodobně tou hlavní motivací.

Slezský tým se už ale určitě snažit bude. Čtvrté mužstvo má totiž velkou šanci na účast ve 2. předkole Konferenční ligy. Záležet bude na výsledku finále poháru Sparty se Slováckem. Po sestupu v žebříčku národních koeficientů UEFA zbyla ČR už jen 4 kvalifikační místa do evropských pohárů. Koeficient určující počet týmů v pohárech vzniká na základě výsledků týmů dané země v 5 předchozích sezónách. 

Tento rok čeká mistra 2. předkolo Champions League. Druhý a třetí tým Fortuna ligy i vítěz MOL cupu zavítají do 2. předkola konferenční ligy. Podle dosavadního průběhu se do kvalifikace Ligy mistrů podívá Slavie a v konferenční lize si zahraje Plzeň, Sparta a Slovácko. Po 8 letech se tak v pohárech objeví jen 4 české celky. V minulosti jich bylo 5 (2 LM, 1 EL, 2 UECL). Tímto byla „skupina o Evropu“ překřtěna na „skupinu o umístění“. 

Už jen vypadnutí v 2. předkole nejslabší evropské soutěže zajišťuje klubu 9 milionů korun. V případě postupu až do skupinové fáze konferenční ligy si pak přijde na 75 milionů korun. Odměny v prestižnější Evropské lize jsou pak asi o 40% štědřejší. Liga mistrů je z pohledu financí nesrovnatelně výše – odměny jsou někdy i desetinásobné v porovnání s EL. Přímou cestu tam má ale jen 24 mužstev z top 10 států podle koeficientu.

Ředitel Hradce Sabou: Obrovský úspěch, přepsali jsme historii. Rozprodej kádru ale nedopustím!

Zdroje: Idnes, Lfafotbal, Fortunaliga, Ifortuna, Isport, Svetsportu, Uefa, Lidovky, Ytb (Magician)