Nebojte se, bude líp! Rosický už ponese odpovědnost, za neúspěch ale můžete i vy, vzkázal Křetínský fandům. To jako vážně?!

Nebojte se, bude líp! Rosický už ponese odpovědnost, za neúspěch ale můžete i vy, vzkázal Křetínský fandům. To jako vážně?!
KOMENTÁŘ

Konečně promluvil. Sice dost pozdě, navíc ještě v bezpečném revíru klubových stránek, kde mu nehrozily žádné opravdu nepříjemné otázky, ale lepší tam než vůbec. Ke krizi Sparty se však vyjádřil přesně tak, jak celý klub řídí. Tedy hodně po svém. Pokud ale chtěl Daniel Křetínský rozvášněné davy uklidnit, povedl se mu přesný opak. Co přesně se tedy fanoušci dozvěděli a jak si slova zámožného bosse reálně vyložit?

Rozhovor hodný politika. Tedy muže, který velmi dobře mluví, ale jen málo toho řekne. Tak by se dalo charakterizovat interview, které geniální investor a neúspěšný majitel Sparty poskytl oficiálnímu webu svého klubu. Kdo čekal podrobnou analýzu, jasné pojmenování chyb, vlastní sebereflexi a zemětřesení ve vedení, ten musí být dost zklamán. A zmaten zároveň. V řadě věcí totiž Křetínského věty nedávají příliš smysl. Nebo ano, moudrý z nich však asi nikdo není.

Ale pěkně popořadě. Fanoušky Sparty v první řadě zajímá, proč sezona, která dle jasně stanoveného dlouhodobého plánu měla skončit konečně titulem, dopadla zas fiaskem. Jinak se totiž třetí místo v lize a výbuch v pohárovém finále brát nedá…

„Mými aktuálními pocity jsou obrovské zklamání a frustrace. Do jarní části jsme vstupovali ve velmi přijatelné pozici a s jasnými cíli. Vývoj konkurence nám hrál do karet. Plzeň měla ekonomické problémy, Slavia ze stejných důvodů spíše oslabila a nebyla v optimálním rozpoložení. Naopak my jsme, s výjimkou transferu Sora, realizovali přestupy přesně podle plánu. Vývoj jara byl o to větším zklamáním. Porazili jsme se sami,“ uvedl šéf Sparty.

S těmito jeho slovy se dá jistě souhlasit. S těmi dalšími už ale tolik ne. „Co mohu říci je, že se rozpadla logika složení našeho týmu. V týmu jsme měli zkušené hráče se zahraniční i reprezentační zkušeností, kolem kterých měli hrát naši mladí hráči, kteří prokázali kvalitu. Ze zdravotních důvodů či pro ztrátu formy nám generace zkušených hráčů, o které se tým měl v těžkých zápasech opírat, z většiny vypadla ze sestavy. Výsledkem pak bylo, že ve finále poháru hrálo mužstvo s průměrným věkem 22,7 roku,“ uvedl mimo jiné Křetínský.

Čupr o Rosickém: Jsem přesvědčený, že s novým trenérem a nasbíranými zkušenostmi přivede na Spartu úspěch

Volně přeloženo, za mizerný závěr ročníku může absence ostřílených borců. Těch, co přišli o zdraví či formu. Není těžké si domyslet, že na mysli měl Křetínský hlavně Ondřeje Čelůstku, Davida Pavelku, Ladislava Krejčího staršího, Jakuba Peška, dost možná i Bořka Dočkala. Kdo z nich byl ale skutečným tahounem předtím, než mu to jaksi „přestalo jít“? Ano, Pešek loni na podzim. O všech ostatních by se dalo směle pochybovat, což do jisté míry platí i pro Dočkala. A podobných příkladů bychom našli ještě víc.

Není tedy problém v tom, že do Sparty vůbec přišli? Neměl si některé z nich klub o něco víc proklepnout? Nebo na ně aspoň tolik nespoléhat? Ostatně i z tohoto důvodu žádali fanoušci hlavu Tomáše Rosického. Sportovního manažera, jenž má skladbu kádru na starosti. Jak ale Křetínský prozradil v rozhovoru, za samotné výsledky už vlastně Rosa hlavu na špalek nenesl…

„Přímou odpovědnost za hru a výsledky měl trenér a hráči, sportovní ředitel měl odpovědnost jen nepřímou. Rozhodně neříkám, že tato dělba byla optimální, ale reálně tak klub fungoval a vyplývalo to z toho, že naši trenéři byli mnohem zkušenější než sportovní ředitel. Nastal ale čas na změnu. Odpovědnost za výsledky, hru i zlepšování hráčů bude společná. Budou tomu odpovídat i kompetence,“ poznamenal šéf Sparty.

Jak tento kočkopes tedy dosud fungoval? Hráče vybíral Rosický, ale za jejich nedostatečnou kvalitu mohl trenér Pavel Vrba? Nebo jde jen o laciný manévr, jímž chce Křetínský svého oblíbence bránit? „Tomáš rezignaci nabídl, představenstvo ji odmítlo. Já osobně jsem byl striktně proti tomu, aby odešel. Tomáš není příčinou problému, ale naopak bude jeho řešením. Absolutně nesouhlasím s protesty fanoušků proti němu. Možná to pramení z toho, že si v době jeho nástupu vytvořili nereálná očekávání. Pokud chtějí fanoušci někomu nadávat, ať nadávají mně, že jsem Tomáše do této role prosadil,“ řekl miliardář a spoluvlastník West Hamu.

Mimochodem, přílišná očekávání prý měli fanoušci i od mladých hráčů, které tím v závěru sezony dostali do nekomfortní situace. „Měli jsme na hřišti několik debutantů pod dvacet let, přesto část fanoušků na Letné pískala a skandovala „Bojujte za Spartu“. Místo podpory mladým vytvořili někteří fanoušci atmosféru drtivého tlaku, který by dával smysl, pokud by hráli zkušení hráči,“ poznamenal letenský šéf.

Letní renovace letenské obrany by údajně mohla přivát na sedmičku i brazilského mistra z Plzně Eduarda Santose...

Tahle výmluva zavání až trapností. Zvlášť když byl Vrba neustále kritizován za to, že mladou krev nestaví. Že by snad věděl proč? A jak je možné, že když mladí sparťané ještě neumí hrát pod tlakem, i přesto vedení (letos) nechtělo nic menšího než titul? Nebo to snad byli opravdu fanoušci, kdo tento cíl vyhlásil?

Hodně zajímavá ale byla i odpověď Křetínského na to, jaké kompetence má v klubu generální ředitel František Čupr. „František klub efektivně řídí, s výjimkou sportovního procesu, a řídí ho dobře. Kdyby měla většina hráčů jeho přístup a mentalitu, máme titul pět kol před koncem ligy,“ prohlásil.

Může být, proč tedy ale Čupr chodí do TIKI-TAKA a tam se vyjadřuje k trápení na hřišti? Proč hráčům a trenérovi vzkazuje, že „teď vážně není čas na výmluvy“? Neměl by podobné věci komentovat Rosický, případně sám Křetínský? I tohle vzbuzuje dost rozpaky.

Ale nebojte, bude zase dobře. Už snad legendární věta, kterou příznivci Sparty v různých obdobách slyší každé léto, zazněla i teď! „Slušným a věrným fanouškům, kterých je naprostá většina, bych se chtěl za tuto sezonu osobně omluvit. Vím, jak Vám bylo a jak těžké je v posledních letech být sparťanem a počítat tituly Plzně a Slavie. Slibuji, že opakování vývoje tohoto jara nedopustíme. Nikdo nemůže slíbit, že se klubu bude jen dařit, ale tato sezona se prostě opakovat nebude,“ ujistil Křetínský.

Tak jo. Sice se vlastně nic nezmění, ale všechno už bude v pohodě a za rok to vyjde! Věřte tomu! Nebo ne?

Křetínský: Tato sezona se nesmí opakovat. Sparta tu není od toho, aby byla v lize třetí a hrála kvalifikaci Konferenční ligy

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.