Může za zpoždění finále Ligy mistrů Benzema? Ne, ale nekritické zbožnění hříšných hvězd fotbalu hodně škodí

Může za zpoždění finále Ligy mistrů Benzema? Ne, ale nekritické zbožnění hříšných hvězd fotbalu hodně škodí
ČTVRTEČNÍ OFSAJD PAVLA PROCHÁZKY

„Asi nejbizarnější příčinu chování fanouškovských skupin, které přelézaly brány Stade de France a snažily se dostat na finále Ligy mistrů v Paříži mezi Realem Madrid a Liverpoolem (1:0)  s padělanými vstupenkami, přinesl bývalý francouzský ministr školství Luc Ferry. Ten totiž nevídaný chaos svedl překvapivě na kanonýra Realu Madrid Karima Benzemu,“ napsal ve středu na serveru Ruik.cz  kolega Martin Zajíc. Benzema za to, co se v sobotu večer stalo v Paříži jistě žádnou přímou odpovědnost nenese, ale nekritické mediální zbožnění fotbalových hvězd, které se opakovaně dopouštějí vydírání, četných daňových podvodů  nebo i znásilnění, na pováženou opravdu je a fotbalu skutečně škodí.

Vyděrač modlou? Pak neexistují žádná pravidla...

‚Policie tvrdí, že to je chyba organizace, UEFA logicky tvrdí opak,“ začal podle španělského deníku Marca bývalý francouzský ministr školství Luc Ferry s hodnocením sobotní události. ‚Nejsem na to specialista, ale co mě opravdu šokuje, je sport prohnilý kvůli penězům a hráčům, které oslavuje,‘ překvapil Ferry reportérku, která se ptala na vysvětlení jeho komentáře o Benzemovi. ‚Když je Benzema odsouzen pouze k ročnímu podmíněnému trestu odnětí svobody za pokus o vydírání a poté mu udělíme Zlatý míč, jaký vzkaz pošleme těmto šíleným fanouškům,‘ reagoval totiž Ferry na fakt, že je Karim Benzema letos favoritem na zisk Zlatého míče udělovaným francouzským sportovním magazínem France Football.,“ připomněl ve středu Martin Zajíc na Ruik.cz.

„Vlastně tím vzkazujeme, že spravedlnost neexistuje, policie neexistuje a že neexistují žádná pravidla, když jste hvězdou fotbalu,“ cituje Ruik.cz bývalého francouzského ministra školství, který se vrátil ke kauze se sexuálním podtextem a k případu vydírání spoluhráče Valbueny právě Karimem Benzemou. 

Ruik. cz pak ještě připomíná, že se Benzemy, tedy svého spoluhráče z francouzské reprezentace a dost možná budoucího parťáka z Realu Madrid,  zastal mladý talent Aurélien Tchouaméni. Záložník Monaka na Twitteru totiž sdílel komentář ministra a připsal: „Počkat! Tohle video je myšlené vážně?“ 

Vězeňská jedenáctka by vyhrála MS i LM

A proč by to nemělo být vážně? 

Nedávno jsme na efotbale i v magazínu HATTRICK sestavili vězeňskou jedenáctku, která by podle všeho vyhrála mistrovství světa, Copu América, Ligu mistrů i Poháru osvoboditelů. I s renomovaným trenérem. Hrál by v ní nejen sexuální vyděrač Benzema. Ale i usvědčení daňoví podvodníci typu Cristiana Ronalda, Lionela Messiho, Neymara, Mourinha a některých dalších hvězd. Jenže speciálně ve Španělsku se mohou ze svých podmíněných trestů docela hravě – byť draze - vykoupit a v pohodě hrát dál. 

Ani tohle není moc výchovné, když tyto  fotbalové idoly působí na mládež, v tom má francouzský exministr školství recht. Ronaldo byl dokonce opakovaně v USA obviněn z análního znásilnění Američanky Kathryn Mayorgaová v hotelovém pokoji v Las Vegas v roce 2009. Ta nakonec své obvinění dvakrát stáhla, ovšem vždy se také psalo o tom, že Cristiano za její mlčenlivost musel draze zaplatit.  

Zatímco jiný Feri (nikoli výše zmíněný francouzský politik Ferry), totiž exposlanec Dominik Feri, v Česku neúspěšně páchá po podobných obviněních sebevraždu, mnohem větší, totiž světová fotbalová hvězda se ze všeho v pohodě  vykoupí.  

Vystupme alespoň občas ze fotbalové bubliny

A v českém fotbale? 

Bývalý předseda FAČR je odsouzen (byť zatím nepravomocně) na šest let a nikomu tu nevadí, že nadále šéfuje ligovému fotbalovému klubu a stále je předsedou krajského fotbalového svazu na Liberecku. 

Policejní odposlechy odhalí, že místopředseda LFA a majitel jiného klubu ovlivňoval přes trestně stíhaného exmístopředsedu FAČR a svého přítele nominace rozhodčích na zápasy svého klubu a přitom vesele „místopředseduje“ dál a v médiích je veleben jako nejlepší český manažer, který dovedl svůj tým až k mistrovskému titulu atd., atp.

Francouzský exministr má, žel, svou pravdu, když říká: „Vlastně tím vzkazujeme, že spravedlnost neexistuje, policie neexistuje a že neexistují žádná pravidla, když jste hvězdou fotbalu.“  

V různé míře je tomu tak na celém světě a fotbal, ale i fotbaloví funkcionáři a novináři, by občas měli vystoupit ze své bubliny a dát si věci alespoň občas do normálních souvislostí.  Pokud toho tedy jsou intelektuálně či mentálně schopni.

Úkoly pro Priskeho! Najít nového Hložka, oslovit kabinu či naučit hráče bránit standardky