Nový Messi s rozvázanými tkaničkami?

Nový Messi s rozvázanými tkaničkami?

Nejmladší hráč v historii, ale hraje jako veterán, psala španělská média poté, co čerstvě sedmnáctiletý Gavi nastoupil v základní sestavě semifinále Ligy národů proti Itálii. Kouč Luis Enrique v něm – stejně jako všichni trenéři od jeho dvanácti let – viděl něco speciálního. Co to je?

Neuvěřitelný cit pro hru, který prokázal i v obou červnových utkáních Ligy národů proti českému národnímu týmu. Něco, co se u technického fotbalisty běžně objevuje někdy před třicátými narozeninami, kdy se nezkušeného mladíka v dresu soupeře zbaví pouhým naznačením rameny, převezme si míč do volného prostoru a pošle přesný pas tam, kam to ani divák, který má celou hru před sebou, nečeká. 

Přitom je vždycky přesně tam, kde má být, ať už z hlediska defenzivního, nebo ofenzivního postavení, a ve finální fázi i při odebírání balonu si počíná s lehkostí a drzostí, která soupeře irituje. 

Jenže když se tímhle herním stylem prezentuje hubený sedmnáctiletý kluk, který si ani neumí zavázat tkaničky, v jednom z nejlepších klubů světa (byť ne zrovna v nejlepší kondici), je to přinejmenším zvláštní. 

Asi jako kdyby se ten samý – 173 centimetrů vysoký – kluk prosadil proti stoperské dvojici Atlétika Madrid ve složení Savič – Giménez z centru hlavou… Ale, i to se vlastně stalo.

„Vážně hraje, jako by mu bylo třicet,“ prohodí kouč Barcy Xavi. A trenér španělské reprezentace Enrique dodá: „A s klidem jako na plácku s kamarády. I před padesáti tisíci fanoušky.“

„Chci vidět jeho rodný list! Tomuhle klukovi nemůže být sedmnáct. V sedmnácti letech nemůže být nikdo takhle dobrý,“ žasne zase někdejší hvězda Liverpoolu Jamie Redknapp.

DŮLEŽITĚJŠÍ NEŽ MESSI

Jedinou slabinou mladého barcelonského zázraku jménem Pablo Martín Páez Gavira se zatím zdá být zakončení. V sedmačtyřiceti zápasech právě uplynulého ročníku si totiž připsal jen dvě branky. Mnozí namítají, že šance spíš připravuje svým spoluhráčům, než aby je zakončoval. To je sice pravda, ale ani těch šest asistencí pak zrovna neohromí. Napříč všemi soutěžemi to dělá účast na necelých deseti procentech barcelonských branek. Je to dost?

Když sedmnáctiletý Messi před sedmnácti lety začínal v áčku Barcelony (Messi se narodil koncem června, Gavi začátkem srpna), naskočil v lize jen do sedmi zápasů, ve kterých se jednou střelecky prosadil, a dvakrát vyšel naprázdno v poháru.

Proti tomu je porce zápasů, ve kterých dostal důvěru Gavi, naprosto ohromující. Konkurence v Barce dnes samozřejmě není taková, s jakou se tehdy musel potýkat mladý Messi – v útoku řádili Eto'o s Ronaldinhem a hru dirigovali Xavi s Decem a mladým Iniestou – ale i tak se podobná důležitost tak mladého hráče pro tým ve světě moc často nevidí.

Co tedy od Gaviho máme v blízké době očekávat? Messi ve své druhé sezoně, která Gavimu začne letos v létě, odehrál v lize jen sedmnáct zápasů, v nichž posbíral 6+2, a šestkrát naskočil do Ligy mistrů. To jsou čísla, kterým by se Gavi rozhodně měl být schopen přiblížit. Byť taky dost záleží na celkové kondici klubu. Opravdová výzva ale začne až v sezoně přespříští. To Messi v šestatřiceti zápasech posbíral do kanadského bodování 17+3, rok na to 16+16 a rok na to neuvěřitelných 38+19. V jedenadvaceti letech!

Kdyby Gavi jednou dokázal něco podobného, asi by se divil i Manuel Basco. Kouč, jenž ho jako šestiletého vedl v amatérském klubu La Liara Balompie asi třicet minut od Sevilly, kam si ho brzy „stáhl“ Betis.

„Na první pohled jste viděli, že není normální. To, jak mu balon držel u nohy? V šesti letech… Kluky v tomhle věku můžete něco málo naučit, ale on už to měl všechno v sobě. Narodil se s tím. Bylo to neuvěřitelné,“ vzpomíná kouč, jenž si tehdy schoval Gaviho registračku a řekl své dceři: „Tenhle kluk bude jednou hrát první ligu.“ 

Ale možná ani on nečekal, že to bude tak brzy.

Podle Basca Gaviho na hřišti zatím brzdí přílišná snaha neudělat chybu. „Až získá větší herní sebevědomí, to teprve uvidíte, co všechno v něm je,“ slibuje.

Instinkt zabijáka má v sobě, jen ho odemknout. Vždyť Barca si ho v jedenácti letech vyhlédla proto, že během jediné sezony v Betisu nasázel devadesát pět gólů. Tehdy kolem něho kroužily oba madridští giganti i Villarreal, ale on se rozhodl pro La Masii, kde hned podepsal profesionální kontrakt až do roku 2020.

KLUK ZA MILIARDU EUR

Z U-15 pak skočil rovnou do U-19 a k povolání do prvního týmu mu stačily tři zápasy za béčko. Už Ronald Koeman poznal, že je fenomenální!

A jak že to má s těmi tkaničkami? „Když se klukům rozvážou tkaničky, přestanou hrát, snaží se to hned napravit, nebo běží ke střídačce. Gaviho to ale nikdy nezajímalo prostě hrál dál,“ říká Basco.

Když se novináři na nedávné tiskové konferenci zeptali Gaviho současného kouče Xaviho, jestli mu to nevadí, řekl, že „se zavázanými by třeba nebyl tak dobrý. Hraje takhle už odmalička. Nikdy si je nezavazoval a nenaučil se to.“

Spíš než tkaničky, se na Camp Nou aktuálně řeší Gaviho dres…

Celý článek o největším talentu španělského fotbalu si přečtete v aktuálním čísle časopisu HATTRICK s Karimem Benzemou na titulní straně.