V Hradci se zpožďuje stavba arény, firma tak nasadí více lidí. Více než 15 let připravovaná stavba nakonec pojme více diváků

V Hradci se zpožďuje stavba arény, firma tak nasadí více lidí. Více než 15 let připravovaná stavba nakonec pojme více diváků

Dva a půl měsíce zpoždění nabrala oproti původnímu harmonogramu stavba stadionu v Hradci Králové. Město se tak v minulých dnech dohodlo s konsorciem stavebních firem na posunutí termínu o dva měsíce, přičemž zbylý půlměsíční skluz hodlají stavbaři dohnat. Stavbu zbrzdil podle stavbařů zejména nedostatek železa a pracovníků. Stadion by měl být hotový na konci června 2023.

Dnes už staveniště dává přibližnou představu o podobě stadionu, na který se fans Východočechů těší už několik let. Nyní dělníci budují strop druhého ze čtyř podlaží hlavní západní tribuny a betonují sloupy a ochozy zbývajících tří tribun. Zhruba u pětiny z budoucích 9300 míst k sezení již mají udělané bednění a montují na něj armaturu pro sedadlové stupně.

V tomto týdnu pak stavbaři začali s repasí čtyř stožárů osvětlení z původního stadionu, takzvaných lízátek. Odstranili z nich staré reflektory, žebříky a nepotřebné konstrukce. Po vztyčení do konce roku by měla být lízátka opět dominantou města.

Spolu s termínem stavbaři s městem v minulých měsících řešili především cenu stadionu. Kvůli nepředpokládanému růst cen materiálů a dalších vstupů totiž žádali po městu navíc 69 milionů korun. Hradecká radnice se stavbaři nakonec shodla na zdražení o 59 milionů korun. V dohodě se navíc stavbaři zavázali, že pro město udělají ještě další práce. Sdružení firem tak zbourá starou východní tribunu, kde místo ní vybuduje parkoviště. Dále konsorcium vybuduje šatny pro mládežnické oddíly v zázemí stadionu, a především zvýší i počet míst k sezení na 9 300 z dříve plánovaných 8 000. Všechna místa budou zastřešená.

Stavba multifunkční arény v Hradci Králové.

„Věřím, že nový termín bude dodržen a fotbalisté budou sezonu 2023/2024 již hrát na novém stadionu,“ uvedl při tiskové konferenci primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek (ODS).  Cílem je podle všech zúčastněných postavit stadion co nejrychleji.

Město Hradec Králové stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo více než 15 let. Nový hradecký svatostánek by měl splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Například v prostorech západní tribuny tak půjde uspořádat společenské či jiné akce až pro 1 200 lidí. Ve venkovních prostorách pak půjde na stadionu uspořádat například koncert až pro 25 000 lidí.

Zdroj: hradeckralove.org

Neymar na cestě do Premier League? Zájem projevila trojice anglických velkoklub

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.