Největší hvězdy Premier League, které objevili skauti Salcburku. Znáte je všechny? Přečtěte si v Hattricku

Největší hvězdy Premier League, které objevili skauti Salcburku. Znáte je všechny? Přečtěte si v Hattricku

Že začít se dá i dnes na zelené louce, ukazuje Redbull Salcburk dokonale. Stačí mít silnou vizi a samozřejmě peníze. Ale v kontextu dnešního fotbalu nijak závratné. Rozhodně méně, než kolik už Daniel Křetínský utopil ve Spartě. „Jen“ to stačí a můžete produkovat prvotřídní světovou kvalitu i v jinak nefotbalové zemi.

Akademii, která ve světě nemá obdoby, postavil Redbull svému klubu v roce 2014. Investoval do ní zhruba šedesát milionů eur (1,5 miliardy korun) a vybavil ji nejmodernějšími technologiemi.

„Jiný svět,“ jak supermoderní komplex shodně označují trenéři, kteří se do Mozartova města vydávají na stáže a prohlídky, využívají mladí fotbalisté společně s hokejisty. Luxusní sportovní, stravovací, regenerační i zdravotnické zázemí generuje ročně desítky talentovaných sportovců, o které se přetahují největší kluby z celého světa. 

Už v roce 2017 Salcburk se svými dorostenci dobil mládežnickou Ligu mistrů, když na cestě za malou ušatou trofejí porazil celky jako Manchester City, Paris Saint-Germain, Barcelonu and Benfiku.

A nejlepší na tom je, že díky špičkovému analytickému a skautingovému oddělení má Redbull většinu talentů, s kterými to dokázal a o kterých do té doby slyšel jen málokdo, za drobné. 

Podle osvědčeného modelu nakupuje náctileté borce z malých klubů po celém světě, ukáže je v Evropě a po pár letech prodá násobně dráž. Jen v loňském přestupním období Salcburk utržil za fotbalisty víc peněž, než na kolik jej celý komplex vyšel. 

Kdo všechno prošel jeho akademií?

Erling Braut Haaland, 

Manchester City, 21 let (vlajka Norska)

Nejvyšší tržní cena v kariéře: 150 milionů eur (teď)

2019 – Molde > Salcburk, 8 milionů eur

2020 – Salcburk > Dortmund, 20 milionů eur

Nejobávanějšího střelce současnosti si Salcburk vyhlédl v norském Molde, když mu bylo sedmnáct. V sezoně 2019/2020 už Haaland v jeho barvách nasázel osmadvacet gólů ve dvaadvaceti zápasech a za dvacet milionů eur se stěhoval do Dortmundu. Po dvou fantastických letech odsud teď za čtyřnásobek míří do Premier League a pár procent z transakce cinkne i v Salcburku. Díru po Haalandovi navíc „schwarzgelben“ zkusí zacelit dalším „býkem“ – za dvacetiletého Karima Adeyemiho do Salcburku pošlou třicet milionů eur, což je vůbec nejvíc, co kdy klub nápojářského koncernu za hráče inkasoval. Spolupráce s Dortmundem určitě nekončí!

Sadio Mané, 

Liverpool, 30 let (vlajka Senegalu)

Nejvyšší tržní cena v kariéře: 150 milionů eur (2019)

2012 – Méty > Salcburk, 4 miliony eur

2014 – Salcburk > Southampton, 23 milionů eur

Dokonalé datové centrum měl Salcburk už před dokončením svého supermoderního komplexu, jehož výstavba trvala dva roky. Skvělým důkazem toho je právě přestup jednoho z nejlepších útočníků současnosti. Maného Salcburk objevil v devatenácti letech ve francouzských Métách, kde se za celou sezonu trefil jen jednou v lize a jednou v poháru. Přesto v Redbullu věděli, že se jim investované čtyři miliony eur rychle zhodnotí. Maného rakouská bilance 31+26 ve třiašedesáti zápasech zaujala až za La Manchem. A Salcburk tak senegalského snipera prodal už po dvou letech za šestinásobek do Southamptonu, aby za další dva roky otevřel dveře do Liverpoolu u dalším salcburským talentům.

Naby Keïta, 

Liverpool, 27 let (vlajka Guiney)

Nejvyšší tržní cena v kariéře: 65 milionů eur (2018)

2014 – Istres > Salcburk, 1,5 milionu eur

2016 – Salcburk > Lipsko, 30 milionů eur

Hvězdu Liverpoolu si z Rakouska pamatuje málokdo. Tehdy devatenáctiletý středopolař přišel do Salcburku v roce 2014, když tady Redbull teprve otevíral svou akademii. Keïtu, coby jednu z prvních vlaštovek svého projektu, si vyhlédl ve druhé francouzské lize, kde během své první sezony v Evropě nasázel jedenáct gólů. V dresu Salcburku jich pak během dvou sezon přidal dalších dvacet a v rámci Redbullu „povýšil“ do bundesligového Lipska. Zhodnocení investice? 2 000 %. Po dvou vydařených sezonách už se za dvojnásobek stěhoval za Kloppem a Maném do Liverpoolu.

Patson Daka, 

Leicester, 23 let (vlajka Zambie)

Nejvyšší tržní cena v kariéře: 22 milionů eur (teď)

2017 – Kafue Celtic FC (Zambie) > Salcburk, 250 tisíc eur

2021 – Salcburk > Leicester, 30 milionů eur

Jamie Vardy hrál v jeho věku šestou ligu. Třiadvacetiletý Zambijec, jenž by měl brzy klubovou legendu „lišek“ nahradit, přišel do Premier League s obrovskými očekáváními. V Rakousku měl lepší čísla než kdysi Haaland. V osmadvaceti zápasech si připsal 27+7, ale v Anglii se zatím spíš rozehřívá. Pět ligových a šest „evropských“ gólů sice není špatný začátek, ale v příští sezoně už musí být líp! Kdyby však Daka byl investičním aktivem, lepší byste asi na světě nenašli. Redbull na něm prodejem do Anglie vydělal 12 000 % za necelé čtyři roky. A ještě s jeho přispěním vyhrál mládežnickou Ligu mistrů!

Všechny hvězdy, z nichž některé vás asi překvapí, najdete v aktuálním čísle časopisu HATTRICK s Karimem Benzemou na titulní straně.