Csaplár míří na letenský tandem Sivok - Rosický: Kluci, zodpovědnost nemáte vůbec žádnou, nulovou

Csaplár míří na letenský tandem Sivok - Rosický: Kluci, zodpovědnost nemáte vůbec žádnou, nulovou

Josef Csaplár se opětovně vyjádřil o sportovním úseku Sparty, s tím, že svá slova tentokráte cílil nejen na sportovního ředitele Tomáše Rosického, ale i na nově zřízenou pozici sportovního manažera, do níž zaplul další reprezentant Tomáš Sivok.

"V médiích se dočítám, co všechno dělají, jak chodí na tréninky a posuzují je nebo o nich podávají zprávy. A že cítí velkou zodpovědnost. Kluci, zodpovědnost nemáte vůbec žádnou. Nulovou. Zodpovědnost sportovní měli trenéři Zdeněk Ščasný, Václav Jílek, Václav Kotal, Pavel Vrba a jejich asistenti. Zaplatili za ni místem, byli vyhozeni. Tomáš Rosický nemá vůbec žádnou, protože jinak by ve Spartě už dávno nebyl. Stejně tak generální ředitel František Čupr. Zodpovědnost ekonomickou má majitel klubu, který jeho provoz doplatí. Že je to pro něj nákladné asi jako pro fanouška Sparty jedno pivo, není až tak podstatné. Podstatné je, že na Letné kromě trenérů a fanoušků nemá dlouhodobě zodpovědnost nikdo další," upozornil ve svém sloupku pro sport.cz devětapadesátiletý odborník.

Se zmíněným Sivokem, jenž začínal jako funkcionář v Dynamu České Budějovice, kde však příliš dlouho nevydržel, má někdejší kouč české sedmnáctky i devatenáctky dle svých vlastních slov zajímavý vztah. "Kdykoli se potkáme, máme si co říct. Tohle není vůbec o tom, že bych ho chtěl kritizovat. Naopak. Chci mu dát radu, pomoct mu. Stejně i Tomáši Rosickému. Sparta a reprezentace jsou za odměnu. Za čísla, za úspěchy. Vy dva jste Spartu dostali zadarmo. Jenom proto, že jste dobře hráli fotbal a někdo vám udělal dobrou image. Ale to je všechno. Na tato místa jste se dostali díky majiteli, který udělal něco, co by ve svých firmách v životě nedovolil. Protože firmy musejí vydělávat peníze, aby si mohl dovolit tuto hračku. Dosadil v ní, z různých důvodů, na místa ředitelů nekompetentní lidi. Píšu o vás, protože jste součástí Sparty, která je modelem, vzorem pro českou fotbalovou veřejnost. Tuhle roli, vysokou laťku, vám vytvořili a nasadili vaši předchůdci, nikoli vy. Namísto toho, aby Tomáš Rosický vyprávěl o českých trenérech, že na sobě nepracují, že nejsou zvídaví, chtěl bych od něj na prvním místě slyšet: na jaký se přihlásil kurz, jakou studuje školu, v čem vidí svoji budoucnost (management, trénování, hodnocení výkonů, koučink, vedení společnosti z pozice sportovních ředitele). To samé čekám od Tomáše Sivoka. Tomáši, jestli opravdu věříš tomu, že přijdeš na trénink a poznáš z něj, jakou souvislost má s herním výkonem a co bys udělal jinak, aby se tým zlepšil a následnou implementaci do zápasu, tak ti musím říct, že nemáš nárok. Kustod a masér, má, bez legrace, vliv daleko větší než ty. Bez sebemenší urážky, bez ironie, bez jízlivosti. Neznamená, že když se podíváš na 14 dnů do tréninkového centra Juventusu, že se z tebe po návratu stane odborník na akademie, na mládež. Takhle to prostě nefunguje," upozornil na sport.cz bývalý šéf Slavie, Žižkova, Liberce, Příbrami i Zlína.

Podle známého domácího glosátora, jenž už netrénuje třetím rokem, jsou nyní dvě možnosti. "Buď si to vezmeš tak, že Csaplár je debil nebo ho přijmeš tak, že si uděláš pořádek sám v sobě. Uvědom si, kde jsi, co jsi, kam chceš dojít. Výsledky ředitelů z řad bývalých českých hráčů (Vachoušek, Jankulovski, Grygera, Rosický) by pro tebe měly být varováním. Pokud chceš sám růst, pomoct Spartě, sobě, českému fotbalu, vřele ti doporučuju, aby sis uvědomil, že jsi nyní starší žák. Musíš vynaložit hodně úsilí, aby ses dostal do A-dorostu, aby se z tebe stal student. Pro Tomáše Rosického platí to samé. Nejste nyní ředitelé, ani nejste partneři pro trenéra Priskeho. Pokud si myslíte, že jste ředitelé už teď, pak chudáci fanoušci Sparty. Zapište si za uši: k tomu, aby se z vás stali opravdu dobří sportovní manažeři, je cesta daleko těžší, než byla ta vaše fotbalová," uzavřel na sport.cz muž, jenž po miléniu vedl i řecký Panionios Atény, polskou Wislu Plock či Al Ittihad z Emirátů.

Liga s 12 týmy, jak o tom mluví šéf LFA? Klidně, ale ne přes vyhřívání! A místo vesnic mají hrát velký fotbal města

Zdroj: sport.cz