Ukrajinský Šachtar odehraje domácí zápasy Ligy mistrů v Polsku. Soud také potvrdil zákaz účasti ruských klubů v pohárech

Ukrajinský Šachtar odehraje domácí zápasy Ligy mistrů v Polsku. Soud také potvrdil zákaz účasti ruských klubů v pohárech

Ukrajinský fotbalový klub Šachtar Doněck bude hrát svoje letošní domácí zápasy skupinové časti Ligy mistrů v Polsku. Důvodem je válka, která právě v oblasti, kde klub působí, zuří. V souvislosti s konfliktem na Ukrajině navíc sportovní arbitrážní soud potvrdil zákaz účasti ruských klubů v soutěžích FIFA a UEFA.

Přechodným domovem Šachtaru bude Stadión polské armády ve Varšav s kapacitou 30 tisíc míst, na kterém hrává místní tým Legia. „FC Šachtar podepsal smlouvu o pronájmu stadiónu s Legiou Varšava na zápasy skupinové fáze Ligy majstrů,“ uvedl v prohlášení doněcký klub.

Důvodem pronájmu a nemožnosti přivítání soupeřů na domácí půdě je i nadále setrvávající vojenský konflikt na Ukrajině s Ruskem. Soupeři Šachtaru ve skupinové fázi kontinentálního poháru číslo jedna budou známi po losu, který se uskuteční 25. srpna. Distribuci vstupenek na zápasy bude zabezpečovat sám Šachtar.

Podle dohody klubů držitelé sezónních permanentek na zápasy Legie budou mít přednostní právo na koupi vstupenek pro duely v Lize mistrů. „Kromě toho 5 % z výtěžku z prodeje vstupenek poputuje nadaci Legie, která se od začátku konfliktu podílí na pomoci lidem postiženým válkou,“ dodal v prohlášení Šachtar. „Chceme poděkovat vedení Legie za to, že nám vyšla vstříc a poskytla svůj stadión. Doufáme v podporu fanoušků Šachtaru a Legie, Poláků a Ukrajinců, kteří momentálně žijí ve Varšavě a jiných polských městech. Věříme, že vynikající podmínky, které nám Legia poskytne, a neuvěřitelná atmosféra vytvořená fanoušky na stadiónu, pomohou Šachtaru k úspěšným výsledkům v tomto ročníku Ligy mistrů,“ prohlásil generální ředitel Šachtaru Serhij Palkin.

Kvůli konfliktu rovněž sportovní arbitrážní soud (CAS) potvrdil zákaz účasti ruských klubů v soutěžích pod hlavičkou FIFA a UEFA a zároveň i vyloučení Ruska z mezinárodních turnajů v důsledku vojenské invaze na Ukrajině. Právě arbitrážní soud zamítl odvolání čtyř ruských klubů proti jejich vyloučení ze strany UEFA z evropských soutěží v letech 2022-2023 a další odvolání Ruské fotbalové federace, která napadla své vyloučení ze všech soutěží organizovaných FIFA a UEFA.

„Eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a reakce veřejnosti a vlád po celém světě vytvořily nepředvídané a bezprecedentní okolnosti, na které museli FIFA a UEFA reagovat,“ uvedl CAS ve své tiskové zprávě, v které dále uvedl, že se porota rozhodla na základě příslušných stanov a předpisů.

Stadion Zenitu Petrohrad.

Účast ruských klubů a národních týmů v soutěžích FIFA a UEFA byly původně pozastavené „až do odvolání“ v únoru 2022 v důsledku invaze země na Ukrajinu. Začátkem května UEFA oznámila, že se „žádný ruský klub“ nezúčastní v sezóně 2022/2023 evropských klubových soutěží, konkrétně Ligy mistrů, Evropské ligy a Evropské konferenční ligy. Toto rozhodnutí napadly Zenit Petrohrad, kterému byla zakázaná účast ve skupinové fázi Ligy mistrů, CSKA Moskva, Dynamo Moskva a Soči.

Zdroj: Šport.sk

Stupňujeme vrchol přípravy. Někteří hráči už budou hrát méně, říká hradecký asistent Hejkal