Kliment mi dřív přišel jako rybí krev. A Chorý? To je gorila, říká expert Palička

Kliment mi dřív přišel jako rybí krev. A Chorý? To je gorila, říká expert Palička
ROZHOVOR

Už jen jednu překážku zbývá udolat fotbalistům Plzně na jejich vytoužené cestě směr Liga mistrů. A to houževnatý ázerbajdžánský Karabach, k němuž se probili vyřazením silného moldavského Tiraspolu. Jak postup do play-off hodnotí respektovaný trenér Vlastimil Palička a co soudí o ofenzivním duu viktoriánů?

„V lize i v evropských pohárech hraje Plzeň pragmatický fotbal, ten postup si zasloužila. Po finanční stránce klub nebyl v dobré situaci. Nutně se potřeboval dostat aspoň do play-off a těžký úkol hráči zvládli. Teď už zbývá jen poslední krok. Pokud se jim podaří vyřadit i Karabach, bude to bomba,“ poznamenal Palička pro eFotbal s tím, že úspěch Západočechů rozhodně není dílem náhody.

„Viktoria má zkušené mužstvo. Kluci přesně vědí, co mají hrát. A jestli je někdo kritizuje, že hrají až moc defenzivně, tak to už je holt takový český kolorit. Vidím v tom i kus závisti. Je přece jasné, že Plzeň nebude hrát stylem jako Chelsea, když na to trenér Michal Bílek prostě nemá fotbalisty. Oni hrají, na co mají typologii a kvalitu. A je to tak jen dobře. Je vidět, že i v předkolech to funguje,“ ocenil úspěšný kouč vyhlášeného stratéga a celou jeho bandu.

Bílek navíc dokázal, že umí také překvapit. Zatímco v minulé sezoně hrál výhradně jen na jednoho útočníka (Jeana-Davida Beauguela), poslední tři zápasy se v útoku Viktorie prohání hned dva (Tomáš Chorý, Jan Kliment). A oba odvádí sakra dobrou práci.

„Ve skutečnosti ale Viktorka hraje pořád na jednoho, my trenéři tomu říkáme kyvadlo. Když jeden z nich napadá, ten druhý se automaticky zasouvá pod něj a obráceně. Faktem ovšem je, že ta kombinace Kliment - Chorý vypadá fakt dobře. A to se musím přiznat, že zrovna u Klimenta jsem měl trochu obavy. Já hodně sázím na mentalitu hráčů a on mi dříve přišel jako rybí krev. Takový trochu bez elánu, jako by měl občas problém dostat se do zápasu. Teď však hraje velmi slušně. Je pohyblivější než Chorý, což je ale zase hodně rvavý typ. Gorila, která nevypustí žádný souboj, a to myslím jenom v dobrém. Vzájemně si vyhovují a těží z toho celá Plzeň,“ prohlásil Palička.

A vyzdvihl Jindřicha Staňka, který je podle něj zřejmě vůbec nejlepším gólmanem v lize. „Opakovaně potvrzuje, že je schopen zničehonic vytasit fakt zázračný zákrok. Je to trochu robustní, ale zatraceně mrštný brankář. On má obrovskou zásluhu na tom, že Viktoria získala titul a teď může stále snít o Champions League,“ dodal uznávaný kouč, který má k Plzni hodně blízko.

V roce 1977 tam ještě coby hráč přestoupil z Olomouce, čímž všem Hanákům tak trochu prošlapal cestu. Jedním z jeho následovníků by teď mohl být stoper Sigmy Václav Jemelka, o jehož příchodu do Bílkova ansámblu se mluví už delší čas. „Je to levonohý a kvalitní obránce, který by svou pracovitostí do mužstva skvěle zapadl. Navíc je v nejlepších letech a ve fotbale má už něco za sebou. Ani v Plzni by se jistě neztratil,“ má jasno bývalý lodivod Jablonce, Zlína či právě Olomouce.

A postoupí podle něj viktoriáni i přes nevyzpytatelný Karabach? „Já bych jim to moc přál, ale budou to mít ještě hodně těžké. Kluby z Ázerbajdžánu máme možná tendenci lehce podceňovat, některé z nich jsou ale ekonomicky skvěle zabezpečené. A Karabach je rozhodně jedním z nich. Teď vyřadil i silný Ferencváros, takže o jeho síle není třeba vůbec pochybovat. Je to sice schůdný, ale hodně těžký soupeř,“ uzavřel Palička.