Vlašimský Folprecht: Baku, to je muslimské Las Vegas. Plzeň ale čekají otřískané zdi i pekelná atmosféra

Vlašimský Folprecht: Baku, to je muslimské Las Vegas. Plzeň ale čekají otřískané zdi i pekelná atmosféra
ROZHOVOR

Před pěti lety strávil půlrok v Něftči Baku. Tedy v táboře úhlavního rivala Karabachu, který ještě předtím vyzval v dresu Liberce. Ázerbajdžánský fotbal má tak záložník Vlašimi Zdeněk Folprecht skvěle zmapovaný, stejně jako stařičký stadion, na kterém Karabach vyzve dnes fotbalisty Plzně. A nejspíš to bude celkem divočina. I o tom Folprecht promluvil v rozhovoru pro eFotbal..cz

Jak se vám v Baku líbilo?
Líbilo se mi tam moc. Když začnu tou nefotbalovou částí, tak ta byla vážně skvělá. Baku je nádherné město. Byl jsem tam tehdy s přítelkyní, dnes už mojí manželkou, neměli jsme tenkrát ještě děti. Oba jsme si to tam moc užili. Bylo tam strašně možností, co dělat, kam jít, takže v tomhle opravdu super.

A ta fotbalová stránka?
I ta byla v pohodě. Tamní liga má jen osm týmů a všechny jsou z Baku. Tím vám odpadne dlouhé cestování, což je celkem příjemná věc. O titul se tam ale perou jen dva týmy. Tenkrát ještě tři, Gabala už z toho ale odpadla. Dnes je to čistě mezi Karabachem a Něftči. A úspěšnější je v poslední době určitě Karabach, který ligu vyhrál snad čtyřikrát z posledních pěti sezon. Loni tedy slavilo Něftči, letos se však role zase obrátily.

Takže něco trochu podobného jako třeba Slavia a Sparta?

Dá se to tak říct. I když tady máme i Plzeň, navíc v Česku jsou ostatní celky mnohem blíže špičce než ty v Ázerbajdžánu. Může zde občas někdo vylétnout, kdežto tam je to umístění na prvních dvou příčkách celkem jasně dané.

Jaké jste tam našel zázemí?
Já krásné, protože Něftči má nejhezčí stadion v lize, podle mého i nejlepší fanoušky. Karabach využíval na Evropu Olympijský stadion s kapacitou pro 70 tisíc diváků, zápas s Plzní ale odehraje na svém stařičkém stadionu Tofiq Bahramov, který je úplně jiný. Jinak ta strategie klubu je pořád stejná. Mají hodně peněz, takže se jim daří lákat cizince. V lize platí sice pravidlo, že nastoupit musí aspoň pět domácích fotbalistů, v zápasech evropských pohárů tím ale vázáni nejsou.

Tuží se tam parta podobným způsobem jako v Česku?

To moc ne, na tohle oni příliš nejsou. V Baku jsme si vytvořili takovou malou partičku, kde jsem byl já, jeden Chorvat, Chilan a dva Španělé. Párkrát jsme někam zašli, domácí kluci s námi ale nechodili. Jsou to muslimové, alkohol nepili. Jinak to ale byli úplně normální kluci, kteří svou víru v kabině vůbec nijak neprojevovali.

Prý jste tam měl živé vysílání v rádiu…
Ano, to je pravda. Měl jsem tam asi půlhodinový rozhovor, bylo to fajn.

Bylo něco, co vás v Ázerbajdžánu hodně překvapilo?
Překvapilo mě to, že se mi tam snažil každý se vším pomoci. Ta mentalita je tam jiná, ale v tomhle to bylo naprosto parádní. Dokonce bych řekl, že nikde v cizině nebyli ke mně lidé ochotní tak, jako právě tam. Já tvrdím, že Baku je takové muslimské Las Vegas. Holky tam klidně můžou chodit jenom v kraťáskách a podobně, s tím tam nikdo nemá vůbec žádný problém. Člověk by na první dobrou ani nepoznal, že je mezi muslimy. Když ale z města vyjedete pryč, tak už je to obrovský rozdíl. Hrozné silnice, podél nich se prodává kozí maso a lidé tam jezdí na oslech.

Koho favorizujete víc? Karabach, nebo Plzeň?
Malinko víc Viktorii. Viděl bych to tak 55 na 45 %. Podobně jako Tiraspol bude mít Karabach v mužstvu nějakých osm nebo devět cizinců, někteří z nich budou individuálně hodně na výši. Plzeň by to ale zase mohla urvat tou svou týmovostí. Uvidíme.

A je něco, čímž by domácí mohli hosty zaskočit?

Mohli by je zaskočit tím, kde se bude hrát. Tofiq Bahramov je totiž hrozně starý a nemoderní stadion, kde oni tenkrát schválně hráli i svůj reprezentační zápas s Němci. Je tam ještě atletická dráha, otřískané zdi, hnusné šatny… I tak to ale dali radši tam než na ten moderní Olympijský, neboť věřili, že tím nekomfortem Němce zaskočí, že se tam nebudou cítit vůbec dobře. Myslím, že to samé teď chtějí zkusit i na Plzeň. Navíc tam fanoušci mohou vytvořit mnohem lepší atmosféru. Viktorku čeká něco podobného, čím si prošla Slavia v Aténách. 

Myslím si, že Karabach hraje podobně jako před šesti lety, hlásí Kopic z Baku před nejdůležitějším zápasem sezóny