Plzeň postupem přes Karabach vylepšila koeficient, stěžejní ale bude úspěch Slavie

Plzeň postupem přes Karabach vylepšila koeficient, stěžejní ale bude úspěch Slavie

Koeficient, koeficient… To slovo slyší čeští fanoušci v létě a předkolech prakticky pořád. Zatímco pražská Sparta do něj moc nepřidala (pouze 0,5 bodu za bezbrankovou remízu s norským Vikingem), plzeňská Viktoria do něj přispěla již 9,5 body. Navíc jej ve čtvrtek mohou vylepšit Slavia se Slováckem. Ve hře je díky tomu opět elitní patnáctka, jež zajišťuje pět míst v evropských pohárech.

Plzeň díky své spanilé jízdě předkoly, během kterých postupně vyřadila Helsinky, Tiraspol a Karabach, ztratila pouhých půl bodu za remízu 0:0 v Baku. Jinak ale zaznamenala v šesti zápasech pět vítězství.

V součtu s čtyřbodovým bonusem, který je za postup do hlavní fáze Ligy mistrů, to znamená, že ještě před začátkem skupinové fáze prestižní klubové soutěže získala pro český fotbal 9,5 z 10 možných bodů. To je přesně o 9 více, než přispěla letos Sparta. Ta ostudně vypadla hned ve druhém předkole o Konferenční ligu s norským Vikingem Stavanger.

České kluby se nicméně díky letním předkolům posunuly na průběžné čtrnácté místo. Částečně i díky Rusku, protože to pyká za vojenskou agresi vůči Ukrajině a minimálně letos žádný bod do evropského koeficientu nepřidá. Ruské kluby se totiž z důvodu vojenské agrese vůči Ukrajině evropských klubových soutěží nemohou účastnit. Ačkoliv je pořadí v koeficientu velice vyrovnané, ještě v létě jej mohou vylepšit Slavie a Slovácko ve čtvrtečních play off o Konfereční ligu. Právě především u klubu z Edenu se očekává, že by v případě postupu přes polský Raków (byť dvojzápas nemá rozehraný ideálně), mohl v případě účasti v Konferenční lize přidat do koeficientu i další body. Z hlediska šancí na bodové zisky je pak diskutabilní otázkou, nakolik se českému fotbalu vyplatil postup Západočechů do Ligy mistrů…

Průběžné pořadí národního koeficientu...

Pořadí Země Současný počet bodů
12. Norsko 26,500
13. Rusko 26,215
14. Česko 26,050
15. Ukrajina 25,700
16. Švýcarsko 25,675
17. Řecko 24,600
18. Dánsko 23,625
19. Chorvatsko 23,400
20. Izrael 22,875

Zdroj: football-coefficient.eu

Leicester odmítl už třetí nabídku Chelsea za Fofanu. Tentokrát v hodnotě 70 milionů