Ukrajinci milují fotbal, život v zemi jde dále. Rakety mohou přistát kdekoliv, říká generální ředitel Šachtaru

Ukrajinci milují fotbal, život v zemi jde dále. Rakety mohou přistát kdekoliv, říká generální ředitel Šachtaru

Generální ředitel Šachtaru Doněck Sergej Palkin kvituje, že navzdory pokračující invazi Ruska odstartoval nový ročník ukrajinské fotbalové ligy. Podle Palkina má sport i v čase vojenského konfliktu významnou úlohu.

Šachtar v úvodním zápase sezóny na olympijském stadionu v Kyjevě remizoval s Metalistem 1925 Charkov 0:0.

„Když se podíváme do historie, není to nic výjimečného, že sportovci i v době války trénují a hrají ligové soutěže. Ukrajinci milují fotbal. Start nového ročníku nejvyšší fotbalové soutěže je jasným poselstvím toho, že život v zemi jde dále a nezastaví ho ani válka," nechal se slyšet v rozhovoru pro německý Frankfurter Allgemeinen Zeitung generální ředitel Šachtaru.

„Se všemi krizemi, které zemi právě teď hrozí, je to skutečně něco, co země právě teď potřebuje,“ má jasno Palkin.

Nová fotbalová sezóna na Ukrajině přinese klubům mnoho logistických výzev včetně rizika raketového útoku. Všechny stadiony musí mít proto kryty, kam se hráči, trenéři, další členové realizačních týmů či rozhodčí uchýlí v případě poplachu. Na každém střetnutí navíc budou přítomní i zástupci armády.

Ačkoliv se tedy fotbal na Ukrajině hraje, fanoušci Šachtaru atmosféru Ligy mistrů, do které se jejich klub kvalifikoval přímo bez předchozích předkol, nezažijí. Z důvodu zajištění bezpečnosti pro hráče a fanoušky ostatních evropských klubů odehraje Šachtar svá domácí utkání v azylu na stadionu polské Legie Varšava (více ZDE).

Zdroj: faz.net

 Trpišovský: Dobře si uvědomujeme, co je v sázce. Že bychom neuspěli? To si vůbec nepřipouštím