Ve Slavii je až příliš mnoho cizinců, Spartě chybí někdo jako Vlkanova. Priskeho kolečka? Už je to jen divadlo, soudí trenér Pulpit

Ve Slavii je až příliš mnoho cizinců, Spartě chybí někdo jako Vlkanova. Priskeho kolečka? Už je to jen divadlo, soudí trenér Pulpit
ROZHOVOR

Nikdy se nebál říct, co si doopravdy myslí. I proto se z Martina Pulpita stal uznávaný trenér a fotbalový odborník, který má českou nejvyšší soutěž v oku jako málokdo. Jak se mu líbil víkendový megasouboj Slavie s Plzní? Co soudí o výkonech Baníku či spícího střelce Sparty Jana Kuchty? I o tom promluvil kormidelník Vysokého Mýta v rozhovoru pro eFotbal.

Jak se vám víkendový šlágr v Plzni líbil?
Před takovým zápasem má každý z fanoušků vždycky velké očekávání, kdovíjaká fotbalová krása se však většinou nekoná. Jde o hodně, což se na dění na hřišti samozřejmě projeví. Já si ale myslím, že tentokrát měl ten zápas celkem dobrou úroveň. Hrál se solidní fotbal, byť brzké vyloučení Santose tomu nejspíš trochu ublížilo.

Santos měl být klíčovým stoperem Slavie, zatím to však vůbec nepotvrzuje. Dal byste mu další šanci?
Podívejte, někdo se s tím náročným slávistickým prostředím sžije hned, někomu to chvíli trvá. Tak to zkrátka je. Santose bych ale určitě ještě neodstřelil.Je jasné, že Slavia nárůst jeho formy potřebuje hned, i tak bych mu však rozhodně dal ještě šanci. Jen nemůže očekávat, že jich bude mít ještě spoustu. Je potřeba, aby už důvěru trenéra splatil nějakým fakt dobrým výkonem.

Co se týče samotné Slavie, ta sice doma naděluje soupeřům debakly, venku ale tápe. Čím to podle vás je?
Na můj vkus je ve Slavii až moc cizinců. Takový ten chtíč, který mužstvo mělo v letech minulých, už tam bohužel tolik necítím. Opravdu si myslím, že s tím úzce souvisí až příliš zahraničních hráčů v kádru. Ne každý z nich si totiž uvědomuje, co znamená být ve Slavii, o co ten klub hraje. Další věcí je pak to, že obrana týmu už viditelně není tak pevná, jako byla dřív.

Může na tomhle něco změnit návrat kapitána a duše mančaftu Jana Bořila, až se dá zdravotně do pořádku?
Honza je součástí mužstva i teď, jeho vliv na kabinu je podle mě dál velký. Bohužel taková ta týmovost, která čiší třeba z Plzně, už tam ale není na úrovni, co byla v posledních sezonách.

Viktoria vede tabulky o tři body, navíc má domácí zápas se Zbrojovkou k dobru. Co to znamená pro další vývoj ligy?
Mluvit o tom, že Plzeň míří za titulem, je v tuhle chvíli dost předčasné. Na druhou stranu, pokud nad Brnem zvítězí, její náskok na čele bude už šest bodů, což jí psychickou výhodu může jistě přinést. O titulu však rozhodnuto ještě určitě není.

Překvapuje vás, že se ale Viktoria drží pořád až tak nahoře?
Podle mě se Viktorka dá označit za klub, co buduje kádr výhradně na českou ligu, na kterou se i hodně soustředí. Hraje účelný fotbal. Zaměřený především na výsledek, aby se hlavně vždycky vyhrálo. To Slavia předvádí útočnější a otevřenější hru, se kterou je úspěšná i na evropské scéně. Možnosti Plzně jsou i vzhledem k typologii hráčů v tomhle směru trochu omezené. Ta na evropských kolbištích s tímto pojetím hry úspěšná být až tak nemůže. Její absolutní prioritou je však domácí soutěž, alespoň tak to vidím já.

Hodně vidět byl proti Slavii záložník JhonMosquera. Velmi rychlý a tahový typ, který má však i své mouchy jako třeba občasné filmování.Jak se vám tenhle Kolumbijec líbí?
Určitě je to hodně kvalitní hráč. Fotbalista, který umí branku připravit i vstřelit, jen si myslím, že by mohl ještě zlepšit svůj přístup. Zrovna on má určitě na to, aby hrál ještě mnohem lépe než teď.

Ještě bych se zastavil u zápasu Sparty s Baníkem, který skončil remízou 1:1. Pro který z týmů je to vzhledem k okolnostem vlastně ztráta?
Jelikož jsem Baník sám trénoval, dobře vím, jak jsou pro fanoušky Ostravy zápasy se Spartou zásadní. Bod z Letné je tak zisk, navíc vzhledem k tomu, že hosté jen jednou vystřelili na bránu. To pro Spartu šlo o další frustrující zápas. Byla lepší, měla mnohem více šancí, i tak z toho ale získala jen další remízu.

Myslíte si, že Slezané půjdou pod vedením Pavla Vrby krok po kroku nahoru?
To ukáží až další utkání. Zatím si však myslím, že je to ze strany Baníku hodně velké trápení.

Má však Baník na přední příčky dostatečně kvalitní kádr?
Podle mě má určitě na to, aby se pohyboval do pátého místa tabulky.

A co říkáte na Spartu? Měl by mít dánský trenér Brian Priske i po páté remíze v řadě stále důvěru?
To záleží na tom, co si s vedením před sezonou řekli. Sparta začala v systému 4-2-3-1, teď se zase přechází do rozestavení 4-2-2. Trenér má na změnu samozřejmě právo, zvlášť když se mužstvu nedaří střílet branky. Podle mě byl problém v tom, že ten úvodní systém nehráli sparťané tak, jak se hrát má. Viděl jsem tam spoustu technických nedostatků. I proto se přešlo na jiný formát, v němž vepředu hrají Tomáš Čvančara s Honzou Kuchtou. Tak uvidíme, jestli tohle spojení přinese góly, zatím to moc nevypadá. Na druhou stranu musím ale uznat, že kondičně je Sparta skvěle připravená. Jen lepší taktika mi tam trochu chybí. Stejně jako kreativní záložník, který umí dát průnikovou přihrávku, připravit šanci. Takového hráče Sparta ve středu zálohy momentálně nemá.

Nestálo by za to zkusit oslovit Bořka Dočkala, zda by se nechtěl vrátit zpátky?
Bořek byl hráč, který fotbal a hru velmi dobře cítil. Na českou ligu pořád stačil, na mezinárodním fóru už byl ovšem znát jeho věk. Spíš se trochu divím, že Sparta nezkusila získat Vlkanovu. To je technicky hodně vyspělý hráč, který se na svém postu může měřit i s evropskou konkurencí.

Zaváhala Sparta, když neskončil u ní, nýbrž v Plzni?
To si netroufám říct, třeba má v hledáčku jiného konstruktivního hráče. Jen říkám, že někdo takový mi tam zkrátka chybí. Zvlášť v rozestavení 4-2-3-1 přitom potřebujete, aby ta záložní formace byla nějak smysluplně složená, aby v ní nebyli typologicky podobní hráči. A to Sparta podle mě nesplňuje.

Navíc hodně za očekáváním zůstávají výkony útočníka Jana Kuchty. Jak velkým je pro vás zatím zklamáním?
O mě tady nejde, pro fanoušky Sparty jsou však jeho výkony zklamáním určitě. Nejdřív stál kvůli hodně hloupému faulu, teď zase nemůže vstřelit gól. Určitě se od něj čekalo a čeká mnohem víc.

A co říkáte na rituál trenéra Priskeho, který spolu s týmem pořádá po každém zápase na hřišti svá oblíbená kolečka?
Teď už je to jenom divadlo. Jednou a dost, jako trenér bych to už neopakoval.