Měl jsem pocit, že se Jarda asi zbláznil. Vždyť už mluví stejně jako Priske, tvrdí Vízek o Šilhavém

Měl jsem pocit, že se Jarda asi zbláznil. Vždyť už mluví stejně jako Priske, tvrdí Vízek o Šilhavém
ROZHOVOR

Nejdřív propadák v domácí bitvě s Portugalskem (0:4), pak po srdnatém výkonu prohra ve Švýcarsku (1:2). A tím pádem i sestup z elitní skupiny Ligy národů. Taková je vizitka českého národního týmu po posledních dvou zápasech, které výsledkově zkrátka vůbec nevyšly. Dle vyjádření svazového předsedy Petra Fouska však pozice trenéra Jaroslava Šilhavého zůstává dál pevná. Krok správným směrem, nebo předzvěst toho, že reprezentace bude dál přešlapovat na místě? Vyhledávaný glosátor Ladislav Vízek by hlasoval pro druhou možnost.

Na úvod je třeba říct, že ve středu v St. Gallenu Češi rozhodně nepropadli. I díky nim se až do poslední minuty hrál hodně zajímavý zápas, jenže měli i dost smůly. Hned třikrát trefili tyč nebo břevno, navíc znovu nedali pokutový kop. Proti Portugalcům desítku neproměnil Patrik Schick, tentokrát selhal Tomáš Souček. To Švýcaři udeřili během minuty hned dvakrát a na rozdíl od Česka se tak udrželi mezi elitou…

“Na Portugalce jsme prostě neměli, tam to bylo jasně dané. Ve Švýcarsku jsme začali hodně dobře, celkově to z naší strany bylo dlouho slušné. Pak to ale zase spadlo do starých kolejí. Že v takových zápasech nedáte dvakrát penaltu, se stát samozřejmě může, ale je to hodně na pováženou. Mně spíš vadí jiná věc,“ poznamenal v rozhovoru pro eFotbal Vízek a pak přešel k osobě hlavního kouče.

“Jardu Šilhavého mám rád. Musím uznat, že mančaft dal dohromady. Jenže od doby, co skončilo EURO, už nemá žádné výsledky a pořád se nic neděje. Navíc když jsem poslouchal ten jeho pozápasový rozhovor pro Českou televizi, měl jsem pocit, že se Jarda asi zbláznil,“ prohlásil bez servítků.

“Sestoupíme z první skupiny a z jeho slov máte pocit, že je vlastně spokojený, že klukům ani nemá co vytknout. Furt se ohání sílou soupeřů, ale proč z nás sakra dělá až takové outsidery? Vždyť ani my nemáme špatné fotbalisty. Nebo asi jo, když s nimi nedokážeme uhrát nic lepšího. A že mu chybělo čtrnáct hráčů? Já si to tedy úplně nemyslím. Vždyť měl k dispozici skoro to nejlepší, co u nás máme. Tedy možná až na obranu, do které z Indonésie povolal Ondru Kúdelu. To byl mimochodem hrozný úlet, a to mám Ondru moc rád,“ pousmál se vyhledávaný kritik.

Nejvíc ze všeho je mu proti srsti ale to, jak nekritickým pohledem se Šilhavý na počínání svého vojska dívá. “Došlo to do bodu, že se všichni za všechno furt chválí, hráči i realizák. Je hezké, že jsou jako jedna rodina, jako táta a synové. Jenže co z toho, když jaksi chybí výsledky? Mně přijde, že už Jarda mluví stejně jako Brian Priske. Takhle se ale bohužel nikam neposuneme,“ zlobí se Vízek.

A narovinu přiznává, že podle něj měl trenér skončit už po neúspěšné baráži o mistrovství světa v Kataru, kde se ti nejlepší sejdou bohužel opět bez Čechů. “Jarda měl jasný úkol a ten bohužel nesplnil. Tak měl přijít někdo jiný, zkrátka trochu vyšší level. Někdo, kdo na kluky i zařve, dá jim najevo, když se mu něco nelíbí. Jarda není špatný trenér, to určitě ne. Je to hrozně hodný člověk, kluci za ním pořád jdou. Své maximum odvedl však na EURU a od té doby to jde jenom dolů. Už dávno mu měli poděkovat a nabídnout jeho místo někomu jinému. Tak to bohužel je,“ zapřemítal olympijský vítěz.

Jeho přání zůstane ale nevyslyšeno. Šéf FAČR Petr Fousek už totiž vyjádřil kouči důvěru. “Podle mě je to další z jeho chyb, celkově jsme my všichni čekali od Fouska něco trochu jiného. Místo toho, aby po nepostupu na světový šampionát trenéra odvolal, mu ještě přidal na výplatě. Na jednu stranu to i chápu, teď však přišel další neúspěch a zase nic. Těžko ale bude Jardu odvolávat někdo, kdo má důvěru fotbalové veřejnosti ještě daleko menší než on,“ uzavřel Vízek.

Šilhavý by měl po sestupu v LN odejít, a to navzdory podpoře šéfa FAČR. Hrozí, že sešup skončí historickou neúčastí na ME 2024