Šilhavý a jeho oblíbenci: Kdo dostával pravidelný herní čas i při absenci formy? A kdo naopak pozvánky překvapivě nedostává

Šilhavý a jeho oblíbenci: Kdo dostával pravidelný herní čas i při absenci formy? A kdo naopak pozvánky překvapivě nedostává

Máme za sebou první ročník Ligy národů, ve kterém jsme byli mezi elitou. Uspět se nám ale nepodařilo, a tak se opět po roce vracíme do nižší kategorie. Na řadu nyní přichází hodnocení a také analýza celé situace. Nejvíce se hovoří především o rotaci týmu Jaroslava Šilhavého. Ten totiž neustále dával prostor hráčům, kteří se ve svých klubech trápí. A mnozí další, kteří formu měli, zůstávali mimo reprezentační nominaci.  

Už poměrně dlouhou dobu vzbuzují nominace kouče Jaroslava Šilhavého pochybnosti. Vůbec nejvíce otázek vyvstalo po poslední nominaci na duely Ligy národů proti Portugalsku a Švýcarsku. Pojďme ale hezky od začátku.

První reprezentační cyklus na začátku června zahrnoval hned čtyři zápasy Ligy národů. Bez Patrika Schicka si Češi vedli obstojně, skvěle útočníka Leverkusenu zastoupil Jan Kuchta a Češi ze čtyř duelů vybojovali čtyři body.

První pozvánku do reprezentace dostal ve výborně formě hrající Adam Vlkanova, naopak velkým překvapením byla nominace Jakuba Peška ze Sparty nebo Aleše Matějů z italského Palerma. V té době přitom výborně hráli Lukáš Sadílek a Marek Havlík ze Slovácka, na ty se ale nedostalo.

Ještě na konci května přišlo doplnění – místo zraněného Jiřího Pavlenky se do reprezentace dostal Aleš Mandous, nečekaným tahem kouče Šilhavého ale bylo povolání Alexe Krále, který ve West Ham zahříval pouze lavičku.

Pro zářijové zápasy se toho v nominaci příliš nezměnilo. Po delší době se vrátili uzdravení Patrik Schick, Jiří Pavlenka a Petr Ševčík, jenže opět bylo nominováno několik hráčů, kteří si s formou v té chvíli zrovna dvakrát netykali.

Ideální formu rozhodně neměli hráči Sparty v čele s Jaroslavem Zeleným a Janem Kuchtou. Především u druhého jmenovaného probíhala dlouhá diskuze, jak je vůbec možné, že se Kuchta dostal do nominace třeba na místo Stanislava Tecla, který disponoval rozhodně lepší aktuální formou.

Jaroslav Šilhavý překvapil i nominací pětatřicetiletého Ondřeje Kúdely, dobré výkony před reprezentačními povinnostmi neodváděl ani David Zima a podobně na tom byli také Jakub Jankto, Lukáš Masopust či Adam Hložek, který v Leverkusenu začal vysedávat na lavičce a po brance v německém poháru střelecky mlčí. 

Chyběl rozhodně Jan Sýkora z Viktorie Plzeň či Tomáš Holeš ze Slavie, oba jsou nicméně aktuálně na marodce. Příležitost by si jistě zasloužil Jan Kalabiška ze Slovácka, dobré výkony ve svých týmech odváděli také Jan Lecjaks, jenž je v kyperské Omonii dokonce kapitánem, a také Stefan Šimič v Hajduku Split, i když sedmadvacetiletý obránce pár posledních duelů vynechal.

Ještě před prvním utkáním s Portugalskem Jaroslav Šilhavý povolal také Stanislava Tecla a Adama Vlkanovu, zkušený český kouč si ale znovu neodpustil povolat Alexe Krále, jenž ani v Schalke potřebný herní prostor nedostává.

Největším překvapením ale byla samotná základní sestava pro domácí střetnutí s Portugalskem. Na lavičce zůstali Václav Černý, Petr Ševčík či Adam Vlkanova, naopak hned od první minuty hráli Alex Král, Jaroslav Zelený, David Zima a také Adam Hložek. Všichni tito hráči se s duelem nepopasovali podle představ a výsledek byl naprosto jasný – Portugalci zvítězili 0:4.

Se Švýcarskem už se na trávníku od začátku objevili Václav Černý, Adam Vlkanova nebo Lukáš Kalvach, kvůli špatné dvouminutovce a další neproměněné penaltě ale česká reprezentace podlehla Švýcarsku 1:2 a s elitní skupinou Ligy národů se musí rozloučit.

V obou duelech jen do počtu zůstal Stanislav Tecl, autor osmi branek v osmi zápasech. To Jan Kuchta, který v té době skóroval naposledy v červnu, dostal v obou zápasech příležitost jako střídající hráč. I tento fakt dokumentuje zvláštní výběr hráčů kouče Jaroslava Šilhavého jak pro samotnou nominaci, tak pro základní jedenáctku. 

Co se celkového počtu minut týče, plnou porci (540 minut) odehráli pouze Vladimír Coufal a David Zima. Jen o čtrnáct minut méně si na své konto připsal Tomáš Souček, žádný další hráč už se nedostal ani přes 400 minut.

Problémem je ovšem herní čas u hráčů, kteří si zcela jistě zasloužili více prostoru. Adam Vlkanova odehrál 135 minut, Ondřej Lingr 127, Antonín Barák 125, Petr Ševčík 40 a Stanislav Tecl dokonce jen 13 minut. 

Oproti tomu Adam Hložek připsal 285 minut, Jakub Pešek 204 a Alex Král 162 minut. Je evidentní, že si kouč Jaroslav Šilhavý vytvořil pomyslný seznam oblíbenců a je velmi obtížné na něm něco změnit.

I přes nepříznivé výsledky a také přes rozhodně ne zcela ideální herní projev ale šedesátiletý kouč zůstává na lavičce národního týmu. A tak nám nezbývá nic jiného než doufat, že již pro další reprezentační pauzu, ve kterém česká reprezentace v Olomouci vyzve Faerské ostrovy, přijde nějaká změna. A že bude pokračovat i v následujícím kvalifikačním období pro evropský šampionát 2024.