A zase ten VAR?! Video Hradci zápas neprohrálo. Ze tří křivd se stala (pouze) jedna

A zase ten VAR?! Video Hradci zápas neprohrálo. Ze tří křivd se stala (pouze) jedna

Je to jeden z nejlepších českých koučů. Ostřílený bard, jenž oplývá kvalitou i nadhledem. Také on se ale nechá občas strhnout emocemi. Zvlášť když cítí křivdu. Zloba velezkušeného kouče Hradce Miroslava Koubka po zápase na Spartě však byla lehce přehnaná. Mluvil o tom, že rozhodčí jeho tým hned třikrát zásadně poškodili. Ve skutečnosti šlo o jeden případ. A i o něm by se dalo lehce diskutovat.

Vedli 1:0, hráli proti desíti. Velkého favorita měli takřka na kolenou, přesto si z této bitvy nakonec neodnesli ani bod. Po přestávce už totiž skórovala pouze Sparta. Fotbalisté Hradce tak v Praze padli 1:2 a po zápase se hodně zlobili na sudího Lukáše Nehasila. Respektive na jeho kolegu u videa Václava Štěrbu.

 „Obě branky Sparty byly neregulérní. První ze situace, kdy byl obrácený roh. Na to si mimochodem stěžoval už Pavel Vrba. Druhá padla z jasného ofsajdu. Není co dodat,“ poznamenal trenér hostů Miroslav Koubek, jehož naštvalo i vyloučení Vojtěcha Smrže. Poměr na hřišti se tím rázem srovnal, bylo to deset na deset. „Červenou kartu pro Spartu komentovat nebudu. V případě našeho hráče to červená nebyla,“ dodal uznávaný kouč.

Ano, sudí Nehasil mohl tasit žlutou. Tedy stejnou barvu, kterou nejdřív ukázal i Tomáši Čvančarovi. Až po intervenci VAR svůj verdikt u sparťana změnil, přitom podle všeho nešlo o závažné pochybení. Když už ale Čvančaru za jeho nesmyslný loket vyloučil, správně poslal pod sprchy i Smrže. Že byl jeho skluz nanejvýš zbytečný, patří do zcela jiné diskuze.

Trenéra Koubka ale rozčílily hlavně góly, které jeho tým inkasoval. Že před tím prvním otočili sudí roh? Opakované záběry nic takového neprokázaly. Za vyrovnávací trefu na 1:1 mohl svým špatným vyběhnutím brankář Michal Reichl, určitě ne Nehasil a jeho asistenti.

No a pak tu máme nejspornější moment, tedy vedoucí gól Jana Kuchty. Je jasné, že jelikož před jeho zásahem tečoval Ladislav Krejčí mladší míč hlavou, Kuchtu tím vystavit do ofsajdu. Tenhle gól tak uznán být skutečně neměl.

Zároveň je ale třeba říct, že šlo o mžik, který rozhodčí Nehasil neměl šanci rozpoznat. Trápili se s tím i televizní komentátoři, teč Krejčího vlastně nikdo neviděl. Tedy do chvíle, než se v televizi objevil záběr revizní kamery. Z něj už bylo patrné, že po kontaktu s Krejčím balón změnil směr, tudíž tahle trefa nebyla dle pravidel.

Klíčovou otázkou je, zda měl VAR Štěrba podobný záběr vůbec k dispozici. Zda ho v daný moment viděl. Pokud ne, těžko mu zazlívat, že branku neodvolal. Krejčího teč byla totiž skoro nijaká. Na první dobrou ji nešlo postřehnout.

„Pana Krejčího jsem se dvakrát ptal. Zapřísahal se, že míč netečoval,“ komentoval to v rozhovoru pro O2 TV Sport rozhodčí Nehasil. Znamená to snad, že kapitán Sparty lhal? Nemyslím si to. Kdo fotbal někdy hrál, ten dobře ví, že takovéto štrejchnutí téměř necítíte. Pravdu ví však jenom sám Krejčí.

Jak ale uznal i Koubek, ani tenhle moment Hradci zápas neprohrál. Hosté měli spoustu šancí zápas rozhodnout, hlavně Filip Kubala ale pálil i ty nejvyloženější tutovky.

A tak se bude zase mluvit hlavně o VARu. O tom, jak fotbalu škodí. Samozřejmě to není pravda. VAR jako takový ale není žádný stroj. A není jím ani ten, kdo u něj sedí. Hledat za tím něco víc je nesmysl. Zvlášť při momentu, který se stal v sobotu na Spartě…

Česká liga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.