V Edenu už na podzim nepočítají s Eduardo Santosem. Trpišovský má jiné varianty a do áčka vede moc dlouhá cesta

V Edenu už na podzim nepočítají s Eduardo Santosem. Trpišovský má jiné varianty a do áčka vede moc dlouhá cesta

Zatímco v Karviné brazilský obránce Eduardo Santos zářil a řekl si o hostování v Plzni, kde v její mistrovské sezoně tvořil spolu s Lukášem Hejdou nejlepší stoperskou dvojici v celé soutěži, ve Slavii má kvůli nevyrovnané výkonnosti a nedostatečné koncentraci problémy. 

A to dokonce tak velké, že s ním momentálně trenérský štáb sešívaného "S" v áčku nepočítá, což se ještě na startu této sezony v žádném případě nečekalo.

Že by to už byl pro defenzivního specialistu už strop? Jako mladý toho totiž příliš neodehrál ani v brazilské Serii B či druhé nejvyšší portugalské lize. 

Za Slavii každopádně naposledy nastoupil 18. září v Plzni a dostal červenou. Momentálně je navíc zraněný a v nejbližší době podle všeho nejde čekat, že by mu v kolonce startů za áčko měly nějaké přibývat. 

"První týden absolvoval, v druhém si stěžoval na bolest nad kolenem. Teď netrénuje s týmem, je na marodce. Plán s ním je jednoznačný, nastavili jsme si nějaký režim, ve kterém bude pracovat. První věc je, že se musí uzdravit, za druhé s ním pak budeme ještě více pracovat po kondiční a taktické stránce. V momentě, kdy bude mít takovou zodpovědnost, přístup a výkonnost, aby mohl hrát v A-týmu, tak pak tu šanci samozřejmě dostane. Teď momentálně k tomu vede strašně dlouhá cesta, byl v trestu a je navíc zraněný. O to více času s ním rozebíráme jeho výkony a rozhodnutí na hřišti. Až se připojí k týmu, dostane speciální péči, která by mu měla otevřít prostor k lepším výkonům než doposud předváděl," okomentoval jeho situaci hlavní trenér úřadujícího vicemistra Jindřich Trpišovský, jehož vyjádření vyšlo na webu slavia.cz.

A jakým způsobem hodlá vršovický obr s konkurentem Kačaraby, Hovorky či Ousoua dále pracovat? Mohl by být nasazen například ve chvíle, kdy by mužstvu vypadl důležitý střední obránce? Podle šéfa slávistické lavičky je vše hypotetické a za měsíc může být zase všechno jinak...

"Pracujeme s tím, že do konce podzimu je dvojice Kačaraba – Ousou, s Libercem nemohl hrát Tiéhi, který stopera může hrát také, Lukáš Masopust také může nastoupit vzadu. U Edieho je to těžké proto, že stoperský post je strašně náchylný na chybu a špatná rozhodnutí. Pokud hráč přijde do nového týmu, do nového systému, tak jsou ty chyby hodně vidět. Pokud je na svém postu udělá ofenzivní hráč a výkon mu nevyjde, tým stejně vyhraje 2:0, ten hráč je vystřídaný a hraje se dále. U stoperů je to hodně vidět, i proto jsme v minulosti dělali nějaké procesy. Například když přišel Aiham, dva měsíce nehrál a připravoval se například na postavení, které máme. Bylo to vidět i teď, hrajeme dva na dva a řešíme vzadu těžké situace. U Davida Zimy to bylo podobné, s Ediem jsme byli v personální nouzi, on navíc vypadal velice dobře v přípravě. V těžkých situacích, kdy je čelem k naší bráně, mu to nevychází, má špatná rozhodnutí a dělá chyby. Těch chyb bylo moc, včetně té v Plzni. Teď se musí uzdravit, potřebujeme, aby kondičně na tom byl lépe, než doteď byl. Kromě Plzně dělal chyby ve druhých poločasech, což může souviset s fyzickým stavem. Druhá věc je práce na určitých taktických rozborech, teď je na to dost času, máme dost sestřihů z jeho předchozích působišť i zápasů, které jsou. Momentálně s ním nepočítáme, máme jiné varianty a až budeme přesvědčení, že je kondičně a takticky připraven na to, aby zvládl zápas, tak je možné, že dostane i příležitost v B-týmu. Je to nějaký proces, v áčku bude moct nastoupit až ve chvíli, kdy bude stoprocentně připravený a nebude mít slabé místo," avizoval šestačtyřicetiletý odborník, jenž svůj výběr momentálně připravuje na čtvrteční domácí souboj s rumunskou Kluží.