Potvrdí Čvančara pozici nejlepšího ligového střelce Sparty? Pardubice se po dvou a půl letech rozloučí s azylem v Ďolíčku

Potvrdí Čvančara pozici nejlepšího ligového střelce Sparty? Pardubice se po dvou a půl letech rozloučí s azylem v Ďolíčku
PREVIEW

Poslední podzimní kolo FORTUNA:LIGY, které otevře druhou polovinu základní části, je tradičně rozvrženo pouze do dvou hracích dnů. V sobotu se bude podávat prvoligové menu na ostravské, jablonecké, teplické a sparťanské půdě a neděle zastihne dva nejlepší týmy tabulky Plzeň se Slavií na výjezdech v Praze, respektive ve Zlíně.

Baník Ostrava - Bohemians 1905

Baník Ostrava na závěr podzimní části FORTUNA:LIGY přivítá Bohemians 1905. Zatímco mužstvo trenéra Pavla Hapala chce opustit skupinu o udržení, "Klokani" doufají v setrvání mezi nejlepší šesticí.
 
Ostrava před týdnem prohrála na Slavii a po příchodu trenéra Hapala pravidelně střídá domácí výhru s porážkou na hřišti soupeře, proto se nemůže posunout na vyšší příčky. Baník sice doma vyhrál tři z posledních čtyř ligových zápasů, přesto nemůže být spokojený, neboť ve Vítkovicích získal jenom polovinu (12) z možných 24 bodů. Zůstane slezský celek pod novým koučem doma stoprocentní?
 
Bohemians sice po poločase prohrávali se Zlínem o dva góly, po změně stran však nepříznivě se vyvíjející stav otočili a výhrou 3:2 nechali zapomenout na předchozí dvě vysoké porážky. Bohemka po polovině základní části drží páté místo a vděčit za to může hlavně venkovní bilanci – pouze jednou na půdách soupeřů vyšla naprázdno (5-1-1) a se ziskem 16 bodů je tam druhým nejlepším týmem v lize.
 
Ostrava neprohrála posledních deset vzájemných ligových střetnutí a z toho osmkrát Bohemians porazila – šestkrát s čistým kontem. "Klokani" na hřišti Baníku v lize nebodovali pětkrát za sebou.
 
Koho sledovat: Nemanja Kuzmanović v předešlých dvou domácích zápasech zapsal tři asistence a upevnil si pozici nejproduktivnějšího hráče
Ostravy (tři branky, pět asistencí) – otevřel skóre v srpnovém vzájemném utkání (3:3). Roman Květ (Bohemians) rozhodl duel se Zlínem, v posledních třech kolech vstřelil pět gólů a celkovými devíti trefami prakticky zdvojnásobil osobní maximum (5).
 
Zajímavost: Předchozí čtyři ligové zápasy Ostravy skončily výsledkem 3:1 (na obě strany).
 

Jablonec - Mladá Boleslav

Nevyrovnanými výkony se v dosavadním průběhu sezony prezentují Jablonec a Mladá Boleslav. Severočeský tým se chce posunout do prostřední skupiny, kde se s náskokem tří bodů nachází svěřenci trenéra Pavla Hoftycha.
 
Jablonec po výhře nad Českými Budějovicemi odjel bez bodu z olomouckého Androva stadionu a zaznamenal pátou porážku z uplynulých šesti zápasů ve všech soutěžích (1-0-5). Severočeši si dvě ze zmíněných porážek připsali doma a po osmi ligových utkáních tam mají vyrovnanou bilanci (3-2-3).
 
Mladá Boleslav naposledy přehrála Teplice a naplno bodovala podruhé z předchozích tří kol (2-0-1), čímž si zajistila posun do středu tabulky, aktuálně ztrácí pouze dva body na nejlepší šestku. Hoftychova družina sice venku v lize třikrát za sebou prohrála, získala tam však více bodů (10) než doma (9).
 
Jablonec nevyhrál posledních pět vzájemných ligových zápasů a ve třech z nich Mladé Boleslavi podlehl bez vstřeleného gólu. Hosté na jablonecké Střelnici v lize prohráli jedinou z minulých čtyř návštěv (2-1-1).
 
Koho sledovat: Jan Chramosta se výrazně podílel (1+1) na předešlé domácí výhře Jablonce a šest ze sedmi ligových branek vsítil na Střelnici. Daniel Mareček (Mladá Boleslav) v posledních třech kolech čtyřikrát skóroval a jeden z pěti letošních gólů mezi elitou vsítil v úvodním vzájemném střetnutí.
 
Zajímavost: Rozhodovat může první vstřelená branka, protože devět z předchozích deseti soutěžních zápasů Jablonce přineslo góly pouze na jedné straně.
 

Teplice - Slovan Liberec

Teplice se rozloučí s podzimní částí FORTUNA:LIGY doma proti Liberci. Svěřenci trenéra Jiřího Jarošíka se chtějí posunout do středu tabulky, kdežto Slovan může trávit zimní přestávku ve skupině o titul.
 
Tepličtí v patnáctém kole prohráli 0:3 v Mladé Boleslavi a potvrdili zhoršenou formu z posledních týdnů, když zapsali čtvrtou porážku z uplynulých pěti kol (1-0-4). Teplice se mohou upínat k tomu, že se vrací Na Stínadla, protože v domácím prostředí si připsaly tři čtvrtiny (12) z celkových 16 bodů.
 
Liberec má za sebou vítězný duel s Hradcem Králové, v předchozích čtyřech kolech pravidelně střídá porážku na hřišti soupeře s domácí výhrou, stále se však drží v kontaktu s nejlepšími šesti týmy. Mužstvo trenéra Luboše Kozla nyní potřebuje zabrat venku, kde od poloviny září nebodovalo (0-0-3).
 
Teplice vyhrály jediný z posledních pěti vzájemných ligových zápasů a ve zbývajících čtyřech Liberci podlehly (třikrát 1:2). Slovan dvakrát po sobě Na Stínadlech zvítězil, předtím se ale z teplické půdy čtyřikrát v řadě vracel bez bodového zisku.
 
Koho sledovat: Abdallah Gning se podílel na obou gólech Teplic při minulé výhře nad Olomoucí a čtyři ze šesti branek v sezoně vstřelil doma. Mick van Buren (Liberec) měl stejný podíl na vítězství s Hradcem Králové a s devíti góly má na dosah zdvojnásobení vlastního maxima v lize z ročníku 2017/18.
 
Zajímavost: Liberec může poprvé od února 2017 zaznamenat čtyři po sobě jdoucí ligové porážky na hřištích soupeřů.
 

Sparta - České Budějovice

Sparta se po třech dnech znovu představí na Letné, tentokrát proti Českým Budějovicím. Potvrdí svěřenci trenéra Briana Priskeho zlepšenou formu nebo Dynamo po dvou letech favorita opět zaskočí?
 
Letenský celek na ostudnou porážku 0:4 v derby se Slavií zareagoval tím nejlepším možným způsobem a po výhře v Plzni ve středeční dohrávce porazil Slovácko, obě uvedená vítězství navíc zaznamenal s čistým kontem. Sparta doma v lize vyhrála potřetí za sebou a přemožitele tam nenašla od úvodního kola (4-3-0), navzdory tomu ale na vlastním hřišti získala jenom 62,5 % (15) z možných 24 bodů.
 
České Budějovice po odchodu trenéra Jozefa Webera přetlačily Brno, po dvou kolech bodovaly a skórovaly, nadále však zůstávají ve skupině o udržení. Jihočeský tým sice naposledy venku prohrál, právě od bilance na půdách soupeřů se ale může odrazit, neboť tam zapsal čtyři z pěti výher (4-1-2).
 
Sparta prohrála jediný z předchozích 14 vzájemných ligových zápasů a z toho devětkrát České Budějovice porazila. Dynamo na Spartě v lize však bodovalo při dvou z uplynulých tří návštěv (1-1-1).
 
Koho sledovat: Tomáš Čvančara se prosadil proti Slovácku a s pěti góly je nejlepším ligovým střelcem Sparty – pokaždé svému celku pomohl k bodům (3-2-0). Jakub Hora (České Budějovice) první brankou v sezoně rozhodl utkání s Brnem a kromě toho si připsal ještě asistenci.
 
Zajímavost: Každý z posledních čtyř vzájemných zápasů přinesl celkem méně než 2,5 gólu.