Reprezentanti táhnou na Turecko, Šilhavý nechce výhru nad Faerskými ostrovy přeceňovat

Reprezentanti táhnou na Turecko, Šilhavý nechce výhru nad Faerskými ostrovy přeceňovat
OBSAHUJE OHLASY

Čeští fotbalisté se v sobotním přípravném zápase v Turecku rozloučí s kalendářním rokem. Národní tým se v Gaziantepu pokusí navázat na středeční domácí vítězství 5:0 nad Faerskými ostrovy, trenér Jaroslav Šilhavý ale očekává mnohem náročnější duel. Stejně jako v Olomouci bude kouč z nejrůznějších důvodů postrádat skoro tři desítky hráčů.

Národní tým ve středu zvítězil poprvé po pěti zápasech a po sérii čtyř porážek a připsal si teprve druhou výhru z letošních devíti utkání. Hattrickem mezi 13. a 23. minutou se blýskl útočník Mojmír Chytil, který jako první od rozdělení federace vstřelil při debutu za českou reprezentaci tři branky.

Jelikož národní celek nestartuje na nadcházejícím světovém šampionátu v Kataru, bude pro něj duel v Turecku zároveň poslední prověrkou před březnovým vstupem do kvalifikace mistrovství Evropy, kterou zahájí doma proti Polsku.

Šilhavý věří, že jeho svěřenci v Gaziantepu zopakují dobrý výkon proti Faeřanům. "Nechceme vítězství nad Faerskými ostrovy přeceňovat, ale každá výhra je pro nás důležitá. Dali jsme pět gólů a myslím, že i hra měla náboj, energii. Turecko bude nepochybně silnější soupeř, ale věřím, že jsme se na to dobře připravili a zvládneme to," uvedl Šilhavý.

Turecko stejně jako Češi nepostoupilo na mistrovství světa a v listopadu také hraje jen přípravné zápasy. Bronzoví medailisté ze světového šampionátu v roce 2002 ve středu doma porazili Skotsko 2:1 a v posledních sedmi utkáních utrpěli jedinou porážku. Vzhledem k účasti ve slabší skupině C Ligy národů ale měli lehčí soupeře.

"Češi jsou silným soupeřem, je to tým, který v Lize národů sestoupil ze skupiny A do skupiny B. Nechceme být neuctiví k soupeři, ale soustředíme se spíš na sebe a na to, abychom se co nejlépe připravili na březnový vstup do evropské kvalifikace," řekl na tiskové konferenci německý trenér tureckého celku Stefan Kuntz.

Národní tým poslední dva zápasy s Tureckem prohrál, na Euru v roce 2016 na závěr skupiny podlehl 0:2 a nepostoupil do vyřazovací fáze. Na turecké půdě se ale reprezentantům daří, v součtu s Československem tam v osmi utkáních utrpěli jedinou porážku.

Zatímco nadcházející soupeř doma prohrál jediné z posledních 15 utkání, Češi venku bez duelu na neutrální půdě proti Bělorusku sedmkrát po sobě nezvítězili. Nepříznivou bilanci by rádi vylepšili. "Doufám, že se nám zápas povede výsledkově i herně. Doufám, že zvítězíme," řekl levý bek Ondřej Zmrzlý, který proti Faeřanům v reprezentaci debutoval.

Do české nominace se vzhledem k četným absencím dostali i další nováčci a šest hráčů si ve středu připsalo premiérový start. Šilhavý se musí vyrovnat s téměř třemi desítkami absencí. Řada hráčů včetně nejlepšího střelce Patrika Schicka a brankářské jedničky Tomáše Vaclíka je mimo kvůli zranění, jiné zase neuvolnily kluby včetně Slavie, Sparty a mistrovské Plzně.

Šilhavý plánuje udělat v Turecku dvě změny v základní sestavě oproti utkání s Faerskými ostrovy. Na hrotu útoku by měl místo Chytila nastoupit Tomáš Pekhart, který působí v dějišti zápasu Gaziantepu.

Utkání v Turecku začne v sobotu v 18:00 SEČ, v Gaziantepu je o dvě hodiny více. Prvních pět minut po dohodě i s českou stranou bude symbolicky rozhodovat sudí Cüneyt Cakir, který se rozloučí s bohatou kariérou. Poté předá řízení duelu Skotovi Williamu Collumovi, jenž shodou okolností pískal i poslední vzájemný souboj obou celků na Euru 2016.