Belgie i přes nápor Kanady udržela těsné vedení, Španělsko přepisovalo rekordy, Německo senzačně padlo

Chorvatští reprezentanti vykročili k obhajobě stříbrných medailí jen bezbrankovou remízou s Marokem. Mnohem hůře ale dopadlo Německo, které dalo zavzpomínat na čtyři roky starý propadák v Rusku a prohrálo hned úvodní duel skupiny s Japonskem. Zisk prvních tří bodů naopak slaví Španělsko, jež si poradilo s Kostarikou, a Belgie, která odolala nebezpečnému náporu Kanady.

Tým z Balkánu od nepovedeného vystoupení na loňském evropském šampionátu prohrál jen jeden ze šestnácti zápasů a vybojoval si postup do finále Ligy národů. Úlohu velkého favorita dnes ale nesplnil. V neděli bude mít šanci na reparát proti Kanadě, Maročané budou hrát s Belgií.

Na trávník druhého největšího stadionu v Kataru vyběhlo v chorvatském dresu šest hráčů ze stříbrného týmu z minulého šampionátu v čele s kapitánem Modričem. Sedmatřicetiletý držitel Zlatého míče z roku 2018 od začátku hledal přihrávkami cestu do šestnáctky, ale spoluhráči na hrotu mu moc nerozuměli.

Perišič, který dal při dvou předchozích startech na mistrovství světa celkem pět branek, v 17. minutě vypálil z dálky, ale mířil nad břevno. To byla jediná střela na obou stranách za prvních 45 minut, v nichž dominovaly obrany. Až v nastavení prvního poločasu se po Sosově prostrčení Vlašič ocitl až před marockým brankářem, Bunú však svůj tým podržel.

I Maročané se podobně jako všechny týmy z arabského světa mohli těšit z velké podpory publika a hned po přestávce diváky málem rozjásala hlavička Mazrávího, ale brankář Livakovič byl proti. Vytáhl se i při střele Hakimího z dálky. Na druhé straně se Modrič pokusil zakroutit rohový kop přímo do branky.

Chorvati měli s přibývajícím časem stále víc navrch v držení míče, ale jejich zdlouhavé rozehrávání k úspěchu nevedlo. Soupeře nedokázali ničím překvapit a ani šestiminutové nastavení změnu skóre nepřineslo.

Maroko na mistrovství světa naposledy vyhrálo v roce 1998 nad Skotskem, ale před čtyřmi lety přišlo o vítězství nad Španělskem až v poslední minutě. Teď podobně jako v úterý další tým ze severu Afriky Tunisko vybojovalo proti zástupci Evropy překvapivě bod.

Maroko - Chorvatsko 0:0

Rozhodčí: Rapallini - Belatti, Bonfá (všichni Arg.) - Bascuňán (video, Chile). ŽK: Amrabat (Mar.) Diváci: 59.407.

Maroko: Bunú - Hakimí, Adžuird, Saís, Mazráví (60. Attíat-Allá) - Únahí (82. Sabirí), Amrabat - Zijach, Amallá, Búfál (65. Azzalzúlí) - Nasjrí (81. Hamdallá). Trenér: Radžradžuí.

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Sosa - Brozovič - Modrič, Kovačič (79. Majer) - Vlašič (46. Pašalič), Kramarič (71. Livaja), Perišič (90. Oršič). Trenér: Dalič.

Po Argentině senzačně padl i další favorit. Japosko otočilo zápas s Němci

Reprezentanti Německa v úvodním utkání skupiny E na mistrovství světa v Kataru neudrželi vedení a překvapivě podlehli 1:2 Japonsku. Duel v Rajjánu gólově otevřel v 33. minutě z pokutového kopu Ilkay Gündogan, v 75. minutě ale srovnal Ricu Doan a obrat dokonal o osm minut později další střídající hráč Takuma Asano.

Japonsko zdolalo dnešního soupeře poprvé v historii a postaralo se o druhé velké překvapení na úkor jednoho z favoritů turnaje. Už v úterý Saúdská Arábie zdolala 2:1 Argentinu.

Čtyřnásobní mistři světa Němci nezvládli vstup do turnaje stejně jako v roce 2018, kdy na úvod nestačili na další asijský tým Jižní Koreu. Na šampionátu v Rusku nakonec nepostoupili ze skupiny. Ve druhém kole je v neděli čeká šlágr proti Španělům. Japonsko se utká s Kostarikou.

Němečtí fotbalisté si při společném focení před začátkem dnešního zápasu mistrovství světa s Japonskem demonstrativně zakryli ústa jako protest proti postoji FIFA k duhovým kapitánským páskám. Světová federace užití pásek s duhovým srdcem kampaně OneLove na podporu sexuálních menšin před startem turnaje týmům zakázala pod pohrůžkou udělení žlutých karet.

Kapitán Manuel Neuer tak k prvnímu duelu Němců na šampionátu v Kataru nastoupil s páskou ze schválené kolekce FIFA s nápisem No Discrimination. Při focení základní jedenáctky dal ale tým podle vyjádření německého svazu gestem jasně najevo, co si o přístupu FIFA myslí.

Německo - Japonsko 1:2 (1:0)

Branky: 33. Gündogan z pen. - 75. Doan, 83. Asano. Rozhodčí: Barton - Morán (oba Salv.), Zeegelaar (Sur.) - Vigliano (video, Arg.). Diváci: 42.608.

Německo: Neuer - Süle, Rüdiger, Schlotterbeck, Raum - Gündogan (67. Goretzka), Kimmich - Gnabry (90. Moukoko), Müller (67. Hofmann), Musiala (79. Götze) - Havertz (79. Füllkrug). Trenér: Flick.

Japonsko: Gonda - Sakai (75. Minamino), Itakura, Jošida, Nagatomo (57. Mitoma) - Endo, Tanaka (71. Doan) - J. Ito, Kamada, Kubo (46. Tomijasu) - Maeda (57. Asano). Trenér: Morijasu.

Španělsko zaznamenalo svou historicky nejvyšší výhru na MS

Fotbalisté Španělska začali mistrovství světa v Kataru výhrou 7:0 nad Kostarikou. Na stadionu Sumáma v Dauhá se zrodilo nejvyšší vítězství v dosavadním průběhu šampionátu a zároveň je to nejvýraznější triumf "La Roja" v historii turnaje.

Favorit se v úvodním dějství duelu skupiny E prosadil třikrát od 11. do 31. minuty. Postupně skórovali Dani Olmo, Marco Asensio a z penalty Ferran Torres. Po změně stran se opět zapsal mezi střelce Torres, po něm Gavi a v závěru střídající Soler s Moratou. Do dnešního dne Španělé zaznamenali nejvyšší vítězství na MS v roce 1998 ve Francii, kde rozstříleli Bulharsko 6:1.

Tým z Pyrenejského poloostrova nepodlehl výběru středoamerické země ani ve čtvrtém vzájemném utkání a potřetí vyhrál. Kostarika na světovém šampionátu v normální hrací době nezvítězila posedmé za sebou.

Španělsko se v neděli utká s Německem, které nečekaně podlehlo Japonsku 1:2. Kostariku čeká asijský soupeř.

Španělsko - Kostarika 7:0 (3:0)

Branky: 31. z pen. a 54. Ferran Torres, 11. Olmo, 21. Asensio, 74. Gavi, 90. Soler, 90.+2 Morata. Rozhodčí: Hassan Mohamed - Hammadí, Mahrí (všichni SAE) - Marrí (video, Katar). ŽK: Calvo, Campbell (oba Kostarika). Diváci: 40.013.

Španělsko: Simón - Azpilicueta, Rodri, Laporte, Alba (64. Balde) - Gavi, Busquets (64. Koke), Pedri (57. Soler) - Ferran Torres (57. Morata), Asensio (69. Williams), Olmo. Trenér: Enrique.

Kostarika: Navas - Oviedo (82. Matarrita), Calvo, Duarte, Fuller, Martínez (46. Waston) - Bennette (61. Ruiz), Tejeda, Borges (72. Aguilera), Campbell - Contreras (61. Zamora). Trenér: Suárez.

Belgie i přes nápor Kanady udržela těsný náskok

Belgie vstoupila do mistrovství světa v Kataru vítězstvím 1:0 nad Kanadou. Zápas skupiny F rozhodl ve prospěch bronzových medailistů z minulého šampionátu ve 44. minutě útočník Michy Batshuayi. Za bezbrankového stavu v 11. minutě neproměnila penaltu jedna z kanadských opor Alphonso Davies.

Belgičané zabrali po dvou porážkách a v zahajovacím utkání mistrovství světa bodovali posedmé za sebou. Kanada při své druhé účasti na závěrečném turnaji a první od roku 1986 favorita přestřílela, ale nepříznivou bilanci nevylepšila. Na MS prohrála i čtvrtý zápas, navíc dosud neskórovala.

Belgičané v dalším utkání v Kataru v neděli změří síly s Marokem, Kanaďany čeká souboj s Chorvatskem.

Belgie - Kanada 1:0 (1:0)

Branka: 44. Batshuayi. Rozhodčí: Sikazwe (Zamb.) - Dos Santos (Angola), Marrengula (Mosam.) - Soto (video, Ven.). ŽK: Carrasco, Meunier, Onana - Davies, Johnston. Diváci: 40.432.

Belgie: Courtois - Dendoncker, Alderweireld, Vertonghen - Castagne, Tielemans (46. Onana), Witsel, Carrasco (46. Meunier) - De Bruyne, E. Hazard (62. Trossard) - Batshuayi (78. Openda). Trenér: Martínez.

Kanada: Borjan - Johnston, Vitória, Miller - Laryea (74. Adekugbe), Eustáquio (81. Osorio), Hutchinson (58. Koné), Davies - Buchanan (81. Millar), David, Hoillet (58. Larin). Trenér: Herdman.

Francie otáčela proti Austrálii, Polsko si rozdělilo body s Mexikem, Argentina senzačně padla po 40 měsících