Albion je pro Američany velkou motivací. Jejich kouč si nemyslí, že budou mít v pátek mnoho unavených hráčů

PREVIEW

Fotbalisté Anglie si mohou v pátek už po druhém zápase na mistrovství světa zajistit postup do vyřazovací fáze. Výběr Albionu změří síly od 20:00 SEČ v Chúru se Spojenými státy. Od 11:00 je v Rajjánu na programu druhý duel skupiny B mezi Walesem a Íránem.

Angličané mají jako jediní ve skupině tři body po úvodní výhře 6:2 nad Íránem. Kouč Gareth Southgate nebyl navzdory vysoké výhře stoprocentně spokojený. "Je to dobrý základ, ale nelíbil se mi závěr zápasu. Polevili jsme a inkasovali dvě laciné branky. Musíme být lepší," řekl trenér, jehož tým v pondělí zvítězil po šesti soutěžních zápasech. Vicemistři Evropy budou znovu spoléhat i na záložníka Bukaya Saku, který v úvodním duelu dvakrát skóroval.

Američané uspěli proti Anglii v 11 vzájemných zápasech pouze dvakrát, osmkrát odešli poraženi. Svěřenci kouče Gregga Berhaltera při úvodní remíze 1:1 s Walesem předvedli vynikající první poločas, po změně stran ale neudrželi vysoké tempo a ostrovní celek vytěžil z tlaku vyrovnání.

"Čeká nás jeden z favoritů celého turnaje, to je velká motivace. Nemyslím si, že v pátek budeme mít mnoho unavených hráčů," podotkl Berhalter po dotazu, zda druhému nejmladšímu týmu na šampionátu nedocházely s přibývajícími minutami v prvním utkání síly.

Wales srovnal díky penaltě kapitána Garetha Balea a proti Íránu se pokusí přiblížit postupu do play off. "V první půli proti USA jsme dostali lekci. Ukázalo se ale, že máme široký kádr a hráči ze střídačky dokážou změnit průběh zápasu. Bylo důležité, že jsme úvodní zápas neprohráli," uvedl velšský kouč Rob Page, jehož tým nevyhrál šestkrát za sebou.

Íránci potřebují ve druhém zápase bodovat, aby se udrželi ve hře o postup, kromě výkonu na hřišti ale řeší i mimofotbalové záležitosti. Během protivládních demonstrací v jejich zemi, které si vyžádaly už stovky obětí, jsou pod velkým tlakem veřejnosti i médií. Hráči jako projev solidarity s protivládními protesty nezpívali před úvodním utkáním státní hymnu.

Trenér Carlos Queiroz ale vyzval, aby se jeho tým soustředil jen na hru. "Nechte moje kluky hrát fotbal. To je důvod, proč jsou tady. Není správné během šampionátu požadovat po hráčích odpovědi na věci, za které nejsou zodpovědní. Jsou to jenom fotbalisté," řekl zkušený portugalský trenér. V zápase s Walesem se možná bude muset obejít bez brankářské jedničky Alírezy Baíranvánda, který kvůli zranění nedochytal první zápas.