USA po remíze s Anglií žije, Katar prohrál se Senegalem a je mimo hru. Wales neuspěl nad Íránem a Ekvádor drží krok s Nizozemskem

Páteční program světového šampionátu v Kataru byl dosti zajímavý. Pořadatelský reprezentační výběr má po prohře 1:3 se Senegalem a remíze 1:1 Nizozemska s Ekvádorem po postupových nadějích už po druhém zápase. Wales po vyloučení Henneseyho inkasovali dvě branky Íránu a ve skupině B se schyluje k senzaci. Naopak senzační nebyl duel mezi Anglií a USA, kde přihlížející neviděli po remíze 0:0 ani gól.

Írán ve druhém poločase krátce po sobě nastřelil dvakrát tyčku. V 86. minutě oslabil Wales vyloučením brankář Wayne Hennessey. Írán si v přesilovce vytvořil tlak a v osmé minutě nastavení střídající obránce Rúzbe Češmí ranou zpoza vápna vstřelil vítězný gól svého týmu. Pojistku přidal další bek Rámín Rezajíán.

Od úvodního hvizdu se hrál svižný fotbal, přesto bylo k vidění minimum šancí. Ve 12. minutě se Moore natáhl po Robertsově centru, ale íránský brankář Hosejn Hosejní míč vyrazil. Na druhé straně Gholízadé skóroval, kvůli ofsajdu ale gól neplatil.

Po přestávce měl více ze hry Írán. V rozmezí 11 sekund neproměnil hned tři šance. Azmún trefil z vápna tyč, Gholízadému se následně zpoza šestnáctky povedlo totéž a Azmún z dorážky hlavičkoval do gólmana Hennesseyho. V 72. minutě velšský brankář vyrazil Ezatolahíovu střelu na roh.

V 83. minutě Hosejní vytáhl ránu Bena Daviese z hranice šestnáctky na roh. Krátce poté Hennessey při výběhu zasáhl místo míče Taremího. Sudí Escobar nejdřív velšskému brankáři udělil žlutou kartu, ale po intervenci videorozhodčího ho vyloučil.

Írán okamžitě vycítil příležitost a přidal na intenzitě. Odměnou mu byla Češmího trefa. Wales poté otevřel hru ve snaze vyrovnat, jenže Írán z přečíslení stanovil zásluhou Rezajíána konečné skóre.

Írán vyhrál teprve druhý z posledních 12 zápasů na světovém šampionátu. Ostrovnímu celku oplatil 44 let starou domácí porážku 0:1 z přípravy, což byl do dnešního dne jediný vzájemný duel. Wales nezvítězil posedmé za sebou.

Wales - Írán 0:2 (0:0)

Branky: 90.+8 Češmí, 90.+11 Rezajíán. Rozhodčí: Escobar (Guat.) - Wales (Trin. a Tob.), Mora (Kost.) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Rodon - Rezajíán, Džahánbachš. ČK: 86. Hennessey (Wales). Diváci: 40.875.

Wales: Hennessey - Mepham, Rodon, B. Davies - C. Roberts (57. Johnson), Ampadu (78. Allen), Ramsey (87. Ward), N. Williams - Bale, Moore, Wilson (58. James). Trenér: Page.

Írán: H. Hosejní - Rezajíán, Púralígandží, M. Hosejní, Mohammadí - Gholízadé (77. Džahánbachš), Núrollahí (77. Češmí), Ezatolahí (83. Karímí), Hadžsáfí (77. Torabí) - Azmún (68. Ansárífárd), Taremí. Trenér: Queiroz.

Katar prohrál se Senegalem a je ze hry venku

Katar prohrál na mistrovství světa ve skupině A v Dauhá se Senegalem 1:3. Po druhé porážce na turnaji se šance týmu hostitelské země na postup do osmifinále blíží nule, protože ani případná výhra nad Nizozemskem v posledním utkání příští úterý by pravděpodobně na druhé místo v tabulce nestačila. Senegal se v paralelně hraném zápase utká s Ekvádorem.

V souboji posledních mistrů Asie a Afriky se v závěru prvního poločasu trefil Senegalec Boulaye Dia po hrubé chybě domácí obrany. Hned po změně stran přidal druhý gól Famara Diédhiou hlavičkou po rohovém kopu.

Katařané v úvodním zápase na šampionátu ani jednou nevystřelili na branku a tentokrát trvalo déle než hodinu, než tuto bilanci vylepšili. V 78. minutě sice utkání zdramatizoval přesnou hlavičkou střídající Muhammad Muntarí, ale o šest minut později odmítl pokus o zvrat Bamba Dieng třetím senegalským gólem.

Španělský trenér Kataru Félix Sánchez postavil do branky Baršáma místo Šíba, který byl v premiéře hodně nejistý, a udělal ještě dvě změny v poli, stejně jako jeho protějšek Aliou Cissé.

Domácí měli v prvním poločase jedinou šanci ve 35. minutě, kdy se po Afifově pádu v šestnáctce marně dožadovali penalty. Španělský rozhodčí Lahoz se ale ani nešel podívat na video.

Senegalci sice měli výraznou převahu v držení míče, ale z ní také dlouho nic nevytěžili. Marně hledali náhradu za zraněnou hvězdu Maného. Jen po čtvrthodině hry gólmana vyzkoušel Diatta, střely z dálky míjely tyče.

Ve 41. minutě jim ale soupeř doslova daroval gól. Obránce Chuchí při zpracování míče nikým neatakován v šestnáctce upadl a Dia pohotově poslal opuštěný míč do sítě.

Tři minuty po přestávce se o druhou branku postarali dva hráči, kteří dostali poprvé na šampionátu příležitost v základní sestavě. Jakobs rozehrál rohový kop a Diédhiou hlavičkoval přesně.

Domácí příznivci při úvodní prohře s Ekvádorem začali hromadně opouštět stadion dlouho před koncem hrací doby. Ani tentokrát se zápas pro jejich tým nevyvíjel dobře, ale hráčům se přece jen podařilo udržet jejich pozornost.

Na začátku poslední půlhodiny musel dvě velké šance Alího a Muhammada v rychlém sledu zlikvidovat brankář Mendy. Ale proti hlavičce Muntarího byl i brankář londýnské Chelsea bezmocný. Katařané se hnali za vyrovnávacím gólem, ale jejich naděje rychle zmrazil Dieng.

Katar - Senegal 1:3 (0:1)

Branky: 78. Muntarí - 41. Dia, 48. Diédhiou, 84. Dieng. Rozhodčí: Mateu Lahoz - Cebrián Devís, Del Palomar - Hernández (video, všichni Šp.). ŽK: Muhammad, Ahmad, Madibu - Dia, Jakobs, Ciss. Diváci: 41.797.

Katar: Baršám - Miguel (83. Vaad), Muhammad, Chúchí, A. Hasan, Ahmad (83. Salmán) - Hajdus (74. Muntarí), Búdiaf (69. Hátim), Madibu - Alí, Afíf. Trenér: Sánchez.

Senegal: É. Mendy - Sabaly, Koulibaly, Diallo, Jakobs (78. P. Cissé) - Gueye, N. Mendy (78. P. Sarr), Diatta (64. Ciss) - Diédhiou (74. Dieng) - I. Sarr (74. Ndiaye), Dia. Trenér: A. Cissé.

Oranjes na Ekvádor nevyzráli, nakonec byli rádi za remízu

V první půli se Nizozemci rychle chopili kormidla. Už v šesté minutě Cody Gakpo na sklepnutí Klaassena zareagoval a zpoza vápna se krásně trefil k pravé tyči brankáře Galíndeze.

Ekvádor vystrkoval růžky ve 32. minutě, pumelice Ennera Valencie ale byla odhlavičkována Van Dijkem do bezpečí. Ekvádoru se nakonec podařilo ještě v první půli vyrovnat, ale Poroto stál v ofsajdu a i když se míče nedotkl, ovlivnil hru natolik, že gól nemohl být uznán.

Vyrovnat se podařilo výběru z jihoamerického kontinentu až v půli druhé. Ve 49. minutě sice po brance Valencii opět Nizozemci reklamovali osajd, ale gól byl uznán a stav byl tak rázem 1:1.

O deset minut později se ke slovu znovu hlásil Valencia. Jeho střelecký pokus byl ale brankářem Noppertem zlikvidován. Odražený míč ovšem posbíral Plata a k jeho smůle pouze orazítkoval břevno.

Hráčem Ekvádoru se bezpochyby stal Enner Valencia. Zkušený střelec se ale na konci zápasu zranil a uvidíme, jak se jeho další působení na šampionátu bude vyvíjet.

Ekvádor je po remíze s Nizozemskem se čtyřmi body na postupovém místě skupiny A. Třetí Senegal ztrácí jen bod a Katar je tak ze hry venku už po pouhých dvou zápasech.

Nizozemsko - Ekvádor 1:1 (1:1)

Branky: 6. Gakpa - 49. Valencia, Rozhodčí: Ghorbal – Gourari, Etchiali (všichni Alžírsko),  ŽK: 57. J. Méndez (ECU), Diváci: 44 833

Nizozemsko: Noppert – Dumfries, Timber, van Dijk (C), Aké, Blind – Klaassen (69. Berghuis), F. de Jong, Koopmeiners (80. de Roon) – Bergwijn (46. Depay), Gakpo (79. Weghorst).
Ekvádor: Galíndez – Fé. Torres, Hincapié, Porozo – Estupiñán, Estrada (74. Sarmiento), Plata (90. Ibarra), J. Méndez, M. Caicedo, An. Preciado – E. Valencia (C) (90. Kev. Rodríguez)

USA živí šance na postup po remíze s Anglií

Anglie - USA 0:0 (0:0)

Fotbalisté Anglie v druhém utkání na mistrovství světa remizovali bez branek se Spojenými státy. Albion ve skupině B nenavázal na úvodní přesvědčivé vítězství 6:2 nad Íránem a nevyužil možnost si s předstihem zajistit postup do osmifinále, byť k němu má hodně blízko. Američané po výsledku 1:1 s Walesem i podruhé na turnaji v Kataru remizovali.

Angličané, kteří nevyhráli ani třetí vzájemný zápas na světových šampionátech, v úterý uzavřou skupinu B v Rajjánu proti Walesu a k postupu jim stačí neprohrát o čtyři góly. USA se ve stejný den střetnou s Íránem, jenž v dopoledním utkání v Dauhá porazil Velšany 2:0.

Hráči Albionu začali aktivněji a v úvodu měli převahu. V 10. minutě po Sakově přihrávce zakončoval v dobré pozici kapitán Kane, ale bránící Zimmerman jeho nebezpečnou střelu v šestnáctce zblokoval.

Američané odolali náporu favorita a vyrovnali hru. Velkou šanci na otevření skóre zahodil ve 25. minutě McKennie, jenž sám z pokutového území přestřelil. O chvíli později Pulisic trefil břevno Pickfordovy branky. Na druhé straně Turner v nastavení první půle ránu vyrazil ránu Mounta.

Fotbalisté Spojených států si na začátku druhého dějství vytvořili drtivou převahu a stříbrný tým z loňského Eura sevřeli v jeho šestnáctce. Angličané se i při sérii rohových kopu ubránili, ale v útoku dlouho působili bezzubě.

První střelu na branku "Tří lvů" v druhém poločase obstaral až střídající Rashford v 87. minutě. O anglickém triumfu přece jenom mohl v nastaveném čase rozhodnout Kane, ale hlavičku poslal vedle.

Američané protáhli sérii bez vítězství na pět zápasů a na mistrovství světa neporazili evropského soupeře pojedenácté za sebou.

Rozhodčí: Sáez – Martínez, Moreno, Diváci: 68.463

Anglie: Pickford – Trippier, Stones, Maguire, Shaw – Rice – Bellingham (68. J. Henderson), Mount – Saka (78. Rashford), Kane (C), Sterling (68. Grealish)
USA: Turner – Dest (77. S. Moore), Zimmerman, Ream, A. Robinson – Adams (C) – McKennie (77. Aaronson), Musah – Weah (83. Reyna), H. Wright (83. Sargent), Pulisic