Jsem velký fanda Messiho, ale řekl bych, že toužím po titulu mistra světa ještě víc než on, říká zadák Austrálie

Jsem velký fanda Messiho, ale řekl bych, že toužím po titulu mistra světa ještě víc než on, říká zadák Austrálie
PREVIEW

Reprezentanti Argentiny a Austrálie se v sobotu utkají o postup do čtvrtfinále mistrovství světa. Hvězdný kapitán aktuálních jihoamerických šampionů Lionel Messi chce udělat v play off první krok k zisku chybějící trofeje. Pro Australany by znamenal postup mezi nejlepších osm týmů historický úspěch. Osmifinálový duel v katarském Rajjánu začne ve 20:00 SEČ a odřídí ho polští rozhodčí v čele s hlavním Szymonem Marciniakem.

Argentina utrpěla v prvním kole se Saúdskou Arábií (1:2) jednu z nejpřekvapivějších porážek historie MS. Další zápasy s Mexikem a Polskem ale zvládla shodně 2:0 a do vyřazovací fáze prošla z prvního místa skupiny C.

"Kdokoliv si myslí, že po dvou výhrách ve skupině musíme vyhrát celý turnaj, je na omylu. Nejsme favorité na zisk titulu. Už zápas s Austrálií bude nesmírně těžký," varoval trenér Lionel Scaloni, jehož země čeká na zisk nejcennější trofeje 36 let.

Od té doby byla Argentina nejblíže při finálových účastech v letech 1990 a 2014. Před čtyřmi roky nepřešla v osmifinále přes pozdější vítěze Francouze. Na obou posledních turnajích byl i Messi, který se v Kataru trefil zatím dvakrát. Celkově se prosadil na pěti šampionátech osmkrát, ještě ale neskóroval ve vyřazovací části.

"Oproti úvodu turnaje jsme šli nahoru. Zase připomínáme ten tým, kterým jsme byli v posledních měsících. S tím roste i naše sebevědomí," uvedl pětatřicetiletý útočník, pro kterého je šampionát v Kataru pravděpodobně poslední příležitostí vyhrát MS.

"Pro argentinský tým je to velká motivace. Sám jsem velký Messiho fanoušek, ale řekl bych, že toužím po titulu mistra světa ještě víc než on," poznamenal australský obránce Milos Degenek. "Pro nás je čest nastoupit proti nejlepšímu fotbalistovi světa. Ale je to jenom člověk. Hraje se jedenáct na jedenáct a na trávníku bude jenom jeden Messi," dodal Degenek, jenž věří, že jeho tým dokáže hvězdného útočníka ubránit.

Austrálie obsadila ve skupině D druhou příčku. Po prohře 1:4 s Francií zdolala 1:0 Tunisko a překvapivě i Dánsko. "Socceroos" při šesté účasti mezi elitou podruhé prošli do play off. Jejich maximem je osmifinále z roku 2006.

"Jsme asi nejpřekvapivější účastník osmifinále, ale náš postup jen dokazuje, že ve fotbale je všechno možné, když jdete do každého zápasu plní odhodlání bojovat o výsledek. Hráči jsou ochotní jeden za druhého na trávníku položit život," vyzdvihl svůj tým australský kouč Graham Arnold.

Oba celky se utkaly sedmkrát, na světovém šampionátu se střetnou poprvé. Argentina má s pěti výhrami lepší vzájemnou bilanci, Austrálie uspěla jednou.

Vítěz v dalším kole změří síly s lepším z dvojice Nizozemsko - USA. Čtvrtfinálový duel se odehraje v pátek 9. prosince v Lusailu.

Velký fotbalový národ? Bývávalo, už jen trpaslík. Zimní noční můra, ostuda...tisk v Německu je hodně přísný