Japonský sen o čtvrtfinále se rozplynul v rozstřelu. Chorvatský hrdina Livakovič lapil tři penalty ze čtyř

MS 2022

Reprezentanti Chorvatska udolali v osmifinále mistrovství světa v Kataru Japonsko až v penaltovém rozstřelu. Skóre zápasu ve Vakře otevřel ve 43. minutě Daizen Maeda, ale v 55. minutě za evropské favority srovnal na 1:1 Ivan Perišič. V úvodním prodloužení na probíhajícím šampionátu branka nepadla a o postupu obhájců stříbra rozhodly až pokutové kopy, v nichž třemi zákroky zazářil gólman Dominik Livakovič.

Chorvaté uspěli v osmifinále až po penaltovém rozstřelu stejně jako před čtyřmi lety v Rusku. Ve čtvrtfinále si v pátek zahrají s vítězem večerního utkání mezi Brazílií a Koreou. Japonci ani na čtvrtý pokus nedokázali premiérově přejít přes osmifinále.

Chorvatům kvůli nemoci scházel levý bek Sosa a poprvé na turnaji dostal šanci Barišič. V základní sestavě chyběl také Livaja. Japonci postrádali rovněž nemocného Kuba a potrestaného Itakuru a stejně jako při vítězství v posledním duelu skupiny nad Španěly vyrukovali s třemi stopery.

Asijský celek překvapivě hrozil ze standardních situací. Ve třetí minutě po nakrátko rozehraném rohu hlavičkoval kousek vedle Taniguči. O pět minut později mohli jít do vedení Chorvaté. Perišič obral o míč nováčka v základní sestavě Tomijasua, z úhlu ale gólmana Gondu nepřekonal.

Po necelé půlhodině hry chyběl krok k zakončení Kramaričovi. V závěru první půle překvapivě převzali otěže Japonci. V 41. minutě si Kamada zasekl a zbavil se obránce, v dobré pozici ale zamířil hodně vedle.

O dvě minuty později už Japonci vedli. Po dalším nakrátko rozehraném rohu a Doanově centru se míč po nedůrazném zásahu chorvatské obrany odrazil míč na hranici malého vápna k Maedovi a ten se prosadil do odkryté branky. Útočník Celticu Glasgow si připsal teprve druhý reprezentační gól. I v pátém osmifinále v Kataru padla do přestávky branka.

Chorvaté vypadali otřeseni, ale po 10 minutách druhého dějství srovnali. Na Lovrenův centr z hloubi pole si naskočil Perišič a přesnou hlavičkou k tyči z prostoru až za penaltou srovnal. Třiatřicetiletý útočník se na velkých turnajích trefil podesáté a překonal národního rekordmana Šukera.

Japonci mohli rychle odpovědět, ale Endovu ránu pod břevno vytáhl gólman Livakovič na roh. Jinak ovšem po vyrovnání získali převahu Chorvaté. V 63. minutě mohl dokonat obrat Modrič, ale jeho povedenou střelu zpoza vápna vytěsnil Gonda. Poté hlavičkoval vedle střídající Budimir.

Asijský tým, který překvapivě ovládl skupinu se Španělskem a Německem, se po změně stran bránil a mohl být rád, že zápas dotáhl do prodloužení. I proto, že v 77. minutě po brejku Perisič táhlou tečovanou ranou těsně minul.

Chorvaté v sedmi z posledních osmi zápasů vyřazovací fáze na velkých akcích museli do prodloužení, výjimkou bylo jen prohrané finále před čtyřmi lety. Na probíhajícím turnaji v Kataru se v pátém osmifinále hrálo nad rámec základní doby poprvé.

První patnáctiminutovka byla spíše opatrná, až v samém závěru vypálil střídající Mitoma a Chorvaty podržel Livakovič. Na konci druhé části prodloužení pak těsně minul střídající Majer a zápas dospěl až k penaltovému rozstřelu.

Na chorvatské straně překvapivě chyběly opory Modrič, Perišič, Kovačič a Kramarič, které trenér Dalič vystřídal. Hrdinou se nakonec stal gólman Livakovič, proti němuž neuspěli tři ze čtyř japonských exekutorů. Z Chorvatů zaváhal jen Livaja. Balkánský celek ani ve třetím vzájemném zápase na MS neprohrál. Uspěl i při třetí účasti v osmifinále, v předchozích dvou případech následně dokráčel až k medaili.

Japonsko - Chorvatsko 1:1 po prodloužení (1:1, 1:0), na penalty 1:3

Branky: 43. Maeda - 55. Perišič. Penalty proměnili: Asano - Vlašič, Brozovič, Pašalič. Neproměnili: Minamino, Mitoma, Jošida - Livaja. Rozhodčí: Elfath - Parker, Atkins (všichni USA) - Gallo (video, Kol.). ŽK: Kovačič, Barišič (oba Chorv.). Diváci: 42.523.

Japonsko: Gonda - Tomijasu, Jošida, Taniguči - D. Ito, Endo, Morita (106. Tanaka), Nagatomo (64. Mitoma) - Doan (87. Minamino), Maeda (64. Asano), Kamada (75. Sakai). Trenér: Morijasu.

Chorvatsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Barišič - Brozovič - Modrič (99. Majer), Kovačič (99. Vlašič) - Kramarič (68. Pašilič), Petkovič (62. Budimir, 106. Livaja), Perišič (106. Oršič). Trenér: Dalič.

Táhl nás Kylian, dokáže se poradit v každé situaci, chválil po vítězném osmifinále Deschamps. Giroud oslavil rekord