MS v datech: Chorvatská zkušenost, skvělý Neymar i rekordní asistence Thiaga Silvy

MS 2022

Třetí den osmifinále zhatil asijské sny o průlom na mezinárodní fotbalové scéně. Nejprve během čtyřech sérií pokutových kopů Japoncům, následně během 36 minut Korejcům. V zápasech Japonsko - Chorvatsko a Brazílie - Jižní Korea byla i řada skrytějších dramat a zajímavých momentů. Třeba z perspektivy dat.

Japonské čtvrtfinále zhatily penalty

Japonští fotbaloví samurajové si díky překvapivým výhrám nad Němci a Španěly získali během základní skupiny řadu fanoušků. Až proti Chorvatům se jim ale povedlo v utkání skórovat jako první, když se před pauzou trefil útočník Celticu Glasgow Maeda.  Na druhé straně vsadil trenér Dalič na zkušenost a chorvatská základní jedenáctka byla nejstarším týmem, který naskočil do utkání vyřazovací části světového šampionátu od roku 2006 a finálové sestavy Francie.

Zkušení mazáci se svému kouči odvděčili a díky gólu Perišiče skončil duel po devadesáti minutách remízou. Křídelník Tottenhamu dal šestý gól na světových šampionátech a společně s Davorem Šukerem je v tomto ohledu nejlepší z Chorvatů. Ze všech chorvatských záložníků a útočníků však v osmifinále odehrál kompletní porci minut jen Marcelo Brozovič. Na základě jeho pohybu po hřišti můžeme soudit, že toho musel mít po utkání plné zuby. To, že zápas dospěl až do prodloužení, respektive do penalt, patrně nikoho nepřekvapilo, protože v základní hrací době neskončilo sedm z posledních osmi utkání Chorvatů v play off mistrovství světa.

Hrdinou byl tentokrát gólman Livakovič, který jako třetí gólman v dějinách turnaje chytil v závěrečném rozstřelu tři penalty. Finalisté posledního mistrovství světa ještě nikdy v historii neprohráli na šampionátu duel, který by končil penaltami. Tato šňůra trvá dál a Chorvaté jsou potřetí v dějinách ve čtvrtfinále.

První poločas v rytmu samby

V něm je čeká rozjetá Brazílie, která neměla s Koreou nejmenší slitování a vyhrála 4:1. Fotbal v podání kanárku tentokrát opravdu bavil a zejména v první půli šlo o velký ofenzivní karneval. Během šestatřiceti minut dala Brazílie čtyři góly, což bylo víc než za celou základní skupinu. Trefili se Vinícius Junior, Neymar, Richarlison a Lucas Paqueta. Tite pak jako první kouč v dějinách nasadil do turnaje všech šestadvacet hráčů včetně třetího gólmana Wevertona.

Od první minuty naskočil také Neymar, který doléčil pochroumaný kotník, a jeho přítomnost na hřišti byla znát. Na jeden gól přihrál, proměnil penaltu a dal tak už svoji 76. branku v národním týmu, tudíž na legendárního Pelého ztrácí už jen jediný gól. Jako třetí brazilský hráč vedle Ronalda a pochopitelně Pelého se navíc trefil na třetím šampionátu v kariéře.

Činil se také kapitán Thiago Silva, který přihrávkami zásoboval své spoluhráče především na obranné polovině. Ovšem jeho ojedinělý výlet do útoku znamenal, že se ve věku osmatřiceti let a dvaačtyřiceti dnů stal nejstarším hráčem, který kdy na světovém šampionátu přihrál na gól. Brazílie dala čtyři góly za první poločas naposledy Mexiku v roce 1954 a druhá půle se už jen dohrávala. Takhle nějak vypadá Joga Bonito v praxi na velkém turnaji.