FIFA řeší páteční večerní “masakr.” Padnou za 18 karet v zápase mezi Argentinou a Nizozemím další tresty?

FIFA řeší páteční večerní “masakr.” Padnou za 18 karet v zápase mezi Argentinou a Nizozemím další tresty?

Podle mnohých byl zápas mezi Lionelem Messim a spol. na straně jedné a oranžovou jedenáctkou kočírovanou Louisem van Gaalem na straně druhé dosavadním sportovním vrcholem katarského mundialu. Znehodnotil ho jediný muž. Španělský rozhodčí Antonio Mateu Lahoz.   

Disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) zahájila disciplinární řízení proti Argentině a Nizozemsku za pochybení v pátečním čtvrtfinále na mistrovství světa v Kataru. V zápase, který Argentina po remíze 2:2 v základní hrací době zlomila na penalty, španělský rozhodčí Lahoz nakonec rozdal celkem rekordních 18 žlutých karet. To je nový rekord šampionátů a též podnět pro světovou fotbalovou federaci. "FIFA zahájila disciplinární řízení proti Argentinské fotbalové federaci pro možné porušení článků 12 (nevhodné chování hráčů a členů vedení) a 16 (bezpečnost při zápasech). Proti Nizozemsku bylo zahájeno řízení pro možné porušení disciplinárního řádu," stojí v prohlášení řídícího orgánu světového fotbalu, které přinesla agentura AFP.

Zápas, který byl nervózní od samého počátku, vyhrotila především situace z 89. minuty, kdy Paredes nejprve fauloval a následně vší silou nakopl míč směrem na střídačku soupeře. V reakci na to jej za hranicí pravidel “zpacifikoval” obránce Oranjes Virgil van Dijk a podle expertů právě tato situace z 89. minuty znamenala, že se Lahozovi celé utkání definitivně vymklo z rukou. Ani jednoho z hráčů nevyloučil a navíc do konfliktu zatáhl i obě lavičky.

Ty po zápase svorně pak španělského rozhodčího kritizovaly. "Nemohu říct, co si myslím. Nechci mluvit o rozhodčím, protože za to budete okamžitě pokáráni nebo potrestáni, ale myslím, že lidé sami viděli, co se stalo. FIFA se na to musí podívat. Nemůže pověřit rozhodčího řízením tak důležitého zápasu, když na to nemá schopnosti a zkušenosti," citovala třeba Lionela Messiho agentura AFP. Podobně reagovali i Holanďané. Ti ale na turnaji končí a eventuální tresty jim mohou být “jedno.” V případě, že by se FIFA rozhodla z páteční “trmy-vrmy” vyvodit důsledky, pro Argentince by to mohlo mít nepříjemné důsledky.