Vadí mi podpásovky. Česku by měl vládnout Čech, říká trenér Rada o prezidentských volbách. Jak moc ho naštval výrok o svetrech?

Vadí mi podpásovky. Česku by měl vládnout Čech, říká trenér Rada o prezidentských volbách. Jak moc ho naštval výrok o svetrech?
ROZHOVOR

Jeho srdce bije pro fotbal a pražskou Duklu. Pro své hráče by se rozkrájel, oni zase pro něj. Jsou však věci, které slavný trenér Petr Rada prostě nikdy nepřejde. Patří mezi ně hlavně lež a nespravedlnost. Nesnáší je na hřišti a vadí mu i v politice. Zvlášť pokud by se třeba mohly objevit v prezidentské volbě... O svůj názor na hledání nové hlavy státu i celkové situaci v republice se legendární kormidelník rozhovořil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Předně chci říct, že mou hlavní starostí je sport, do politiky se opravdu necpu. Zároveň mi ale není jedno, co se tady děje. Prezidentskou volbu sleduji a podle mého názoru by ji měl sledovat každý. Jde tu totiž o naši budoucnost. Tedy o moji už asi ne, našich dětí ale ano,“ prohlásil Rada na úvod.

Do druhého kola přímé volby postoupili oba největší favorité, bývalý premiér Andrej Babiš a generál Petr Pavel. “Lidi si je vybrali, takže je to tak správně. Jeden dlouho vládl naší zemi, ten druhý měl vysoké postavení v NATO. Myslím, že možná s výjimkou Danuše Nerudové neměl nikdo jiný šanci na úspěch. Z tohoto pohledu se tahle dvojice dala předpokládat,“ řekl Rada diplomaticky.

O svém preferovaném kandidátovi nejdřív mluvit příliš nechtěl. “Nejsem politik, ale normální člověk, který už tu zažil asi všechno. A řeknu vám jedno. Jsem opravdu hrdý na český národ, na všechny šikovné lidi, kteří se ve svém oboru dokázali prosadit. Samozřejmě jde i o sportovce, kteří naší zemi udělali ve světě fakt skvělé jméno. A mám strašnou radost z toho, že se drtivá většina z nich vrátila do Čech, aby pomáhali tady doma. Vezměte si třeba takového Jaromíra Jágra. Je mu přes padesát a pořád tu vyprodává haly. To je něco neskutečného a zaslouží si to náš hluboký obdiv. I kvůli lidem jako on si myslím, že by tahle republika měla mít opravdu důstojné zastoupení na pozici prezidenta,“ uvedl zkušený kouč.

Na rovinu přiznal, že se mu v tomhle směru ani trochu nelíbilo vystoupení expremiéra Babiše, který se na tiskové konferenci po svém úspěchu v prvním kole státnicky zrovna dvakrát nezachoval. “Plně si uvědomuji, že i já měl občas s chováním své problémy, někdy mi zkrátka ujely nervy. Ale celý život se pohybuji ve sportu, kde se tohle zkrátka stává. Fakt si ovšem myslím, že zrovna v politice, notabene při volbě prezidenta, by výstupy kandidátů prostě měly být jiné. Mluvím o panu Babišovi, u něhož jsem zaregistroval spoustu polopravd a podpásových úderů. Nevím, možná že to k volbám trochu patří. Jsem ale rád, že generál Pavel se k ničemu takovému nesnížil,“ dodal Rada a pak prozradil hlavní kritéria, podle kterých si bude vybírat on.

“Pro mě jako pro voliče jsou docela stěžejní dvě věci. Tou první je věkový rozdíl obou kandidátů. Babišovi je 68 let, Pavlovi 61, což je podle mě ideální věk pro tuhle funkci. Ta druhá věc je však pro mě ještě daleko zásadnější. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale když jsme se jednou rozdělili a jsme teď Česká republika, tak by přece naším prezidentem měl být Čech. Někdo třeba zmíní Husáka, ale ten vládl, když jsme byli ještě Československo. To je přece něco jiného. Nechápu, že tohle lidem nevadí. Pan Babiš je Slovák, narodil se v Bratislavě. Tak proč by měl být prezidentem v Česku? Nebo si umíte představit, že by Francii vládl třeba Španěl a Německu Maďar? Nejde mi to do hlavy a nevím, proč by Češi měli být zrovna v tomhle první na světě,“ pousmál se někdejší kouč české reprezentace, jenž se při probírání situace dostal do svého živlu.

“Nechci ale nikoho nabádat, jak má či nemá volit. Ať si každý vybere dle svého, vítěze bychom pak měli všichni respektovat. Jen prostě znovu podotýkám, že podpásovky by se při volbě prezidenta dít neměly. Pro mě osobně pak důležitou roli hraje také to, jak velké osobnosti stojí na straně Pavla. Lidé jako pan Svěrák či Jiří Hrdina totiž něco opravdu dokázali. Navíc generálovi závidím to jeho jméno. Zatímco já mám svátek jen dopoledne, on celý den. A ještě má vyšší šarži než já,“ rozesmál se.

A jak prezidentskou volbu probírají samotní hráči? “Na to se jich vážně neptám, občas ale něco zaslechnu a myslím, že tím žijí celkem dost. Minimálně to mezi sebou rozebírají. A je to tak dobře. Sice máme svých starostí dost, pro celé Česko je však nyní tohle to hlavní téma,“ poznamenal bývalý kouč Sparty i Slavie.

Zároveň zdůraznil, že ještě víc než otázka, kdo usedne na Hradě, ho hněvá svízelná ekonomická situace některých obyvatel. “Narovinu říkám, že mě nejvíc trápí chudoba starých lidí. A tím nemyslím přímo sebe, byť mezi ně patřím samozřejmě taky. Absolutní vrchol ale je, když lidem, co tenhle stát zakládali, čtyřicetileté děvče jménem Pekarová vzkáže, aby drahé teplo v kamnech vyřešili svetrem. Kdybych tuhle paní někde potkal, hned bych jí vysvětlil, že ona je tu od toho, aby starším lidem pomáhala. A ne aby jim říkala, co snad můžou a co ne. Tohle vyjádření mi vadí fakt strašně. Zvlášť když si vzpomenu na zážitek z obchodu, kde malé děti prosily svou maminku, ať jim koupí jahody. Ona ale nemohla, protože na to prostě neměla peníze. Není tady něco fakt špatně? Alespoň mě to strašně mrzí a nechápu, že si někdo ještě dovolí mluvit o nějakých svetrech,“ rozzlobil se Rada.

Z jeho hlasu bylo jasně cítit, že v tom není vůbec nic hraného, přetvářku tenhle slavný trenér ani nikdy neuměl. Možná i proto ví, že on sám by jako politik nejspíš příliš neuspěl. “Nikdy bych to ani nezkoušel, to vím zcela jistě. Na to musíte mít povahu a já jsem ten typ, že co na srdci, to na jazyku. Jiný už nebudu a všichni to ví. Jasně, někteří lidé si asi řeknou, že zrovna Rada furt posílal někoho do hajzlu a teď tu jiné kritizuje. Ale fotbalové hřiště a politika je něco jiného, v ní by se prostě měli lidé chovat trochu jinak. Já jako trenér samozřejmě taky, za nic se tu neschovávám. Udělal jsem pár věcí, které mě mrzí, ale měnit už se nebudu. A cpát se do politiky už vůbec ne. Ta je pro mě tabu. V téhle republice už jsem ale něco zažil, mám svůj věk a myslím, že mám právo se k tomu vyjádřit,“ uzavřel čtyřiašedesátiletý Rada. 

Alarm v ofenzivě Slavie! Zelenka nepřestává věřit v příchod Chytila, u Van Burena má vykřičník