Pro Linec majstrštyk, pro Slavii ztráta! Proč musel dravec Usor z kola ven a jak lze jeho přesun chápat?

Pro Linec majstrštyk, pro Slavii ztráta! Proč musel dravec Usor z kola ven a jak lze jeho přesun chápat?
GLOSA

Odchod, který se nečekal. Hbitý nigerijský záložník Moses Usor už není hráčem Slavie. Respektive ano, minimálně rok však stráví v rakouském Linci. Proč mu Pražané dali k odchodu zelenou, navíc ještě za podmínek, které jsou všechno jen ne bombastické? A proč týmu z Edenu pomalu hrozí, že ztratí to, čím se už dlouho odlišuje od zbytku ligy? 

Klíčový hráč mužstva to nebyl, v pouhých 20 letech jim být skoro ani nemohl. I tak ale Usor upoutal v červeno-bílém království na první dobrou. Strávil tam necelý rok, na jaře řádil v béčku. V devíti zápasech tam vstřelil šest gólů, navíc přidal tři asistence. V létě si ho trenér Jindřich Trpišovský stáhl do áčka a mladý Nigerijec ho okamžitě upoutal. Dokonce natolik, že ho prakticky ihned zařadil do základní sestavy.

A byl to správný krok, v úvodu sezony působil africký křídelník tak trochu jako zjevení. Rychlost, dravost, především ale schopnost volit nečekaná fotbalová řešení. To všechno tam bylo. V průběhu podzimu šla jeho forma sice trochu dolů, takže závěr podzimu už trávil jen na lavičce, i tak se ale jevil jako nanejvýš zajímavý příslib do budoucna. Navíc vstřelil čtyři góly v lize, další dva přidal v evropských pohárech.

Proto je velkým překvapením, že se ho Slavia rozhodla zbavit. Na roční hostování ho poslala do Lince, který na něj v zimě může aktivovat opci. Podle informací Deníku Sport je její výše stanovena na částku kolem 50 milionů korun, ve hře jsou i procenta z dalšího prodeje. Úplně k zahození to není, žádná bomba ale také ne. Zvlášť s ohledem na to, že je Usorovi pouhých 20 let a má obrovské předpoklady k tomu se posouvat dál.

„Moses je určitě zajímavý hráč, který se bude ještě vyvíjet. Sezonu dobře začal, ale konec podzimu už mu tolik nevyšel. Příčin byla spousta. V létě neměl volno, přeskočil z béčka do áčka, srovnával se s tím. Ve fotbale je všechno proměnlivé, nám se momentálně hrozně líbí Matěj Jurásek, který naznačil potenciál. Pokud se Matějovi vše sejde a bude zdravý, může mít dobré jaro. Typologicky jsou si s Mosesem a třeba i Ewertonem podobní, jeden druhému pak bere minutáž. Křídel máme nyní dost. Navíc musíme myslet i na pravidlo, že v české lize může nastoupit do utkání omezený počet cizinců mimo Evropskou unii,“ řekl k jeho odchodu ten nejpovolanější, tedy trenér Jindřich Trpišovský.

Jeho slova mají hlavu a patu, i tak se ale zdá být tenhle odchod trochu unáhlený. Anebo také ne. Když se totiž Slavia ocitla na podzim v herní i výsledkové krizi, vyřešila ji stanovením jasné páteře mužstva, která pomohla z ní zase vybřednout. Mimo jiné šlo o to, že na úkor cizinců se začali upřednostňovat spíš hráči s českým pasem. Bojovníci, kteří by pro výhru vypustili duši. A mezi takové Usor bohužel nepatřil. Ostatně stejně jako jeho nigerijský “brácha“ Yira Sor, který ze Slavie odešel pár týdnů před ním. Za zhruba 150 milionů korun zamířil do belgického Genku.

Znamená to snad, že Slavia opouští africkou cestu? Úplně ne, jinak by jen těžko lanařila z Kluže útočníka Emmanuela Yeboaha. Ten jí sice nakonec neposílil, důvodem však byla pouze neúspěšná zdravotní prohlídka. Zároveň je ale třeba si uvědomit, že Yeboah je zcela jiným typem hráče než Sor s Usorem. Jedná se o dříče, kladivo do vápna, které Slavii chybí a chybět bude nejspíš dál.

I bez něj je však patrné, že se Pražané už zase vydávají spíš cestou rváčů. Takových, kteří oběhají nesmysl a ještě mají kvalitu. Může to být cesta k titulu. Hlavně pro fanoušky je však velká škoda, že z kádru vypadávají zrovna ti, co v sobě měli faktor X. Navíc ještě takhle mladí a ne za dvakrát dobré peníze. Pro Linec majstrštyk, pro Slavii ztráta.

Touré mě sledoval v Liberci i ve Slavii a řekl, že bych se mu hodil. Je nejlepší, když vás chce trenér, září Tiéhi