Polská liga je kvalitnější než ta česká. Bojovali bychom tu o skupinu o titul, řekl Jugas z Cracovie. Jak to vidí s návratem?

Polská liga je kvalitnější než ta česká. Bojovali bychom tu o skupinu o titul, řekl Jugas z Cracovie. Jak to vidí s návratem?
ROZHOVOR

Svého času se o něj přetahovaly Slavia se Spartou, on si nakonec vybral přestup k červeno-bílým. Díru do světa v Edenu sice neudělal, vždycky ale platilo, že je na něj maximální spolehnutí. Třicetiletý stoper Jakub Jugas to dokazuje i v Polsku, kde už rok a půl hájí barvy tamní Cracovie. Plánuje se ještě někdy vrátit do Česka? A jak by si jeho tým asi vedl v rámci Fortuna:ligy? I o tom Jugas mluvil v rozhovoru pro eFotbal.cz.

“Musím říct, že hlavně po fotbalové stránce mi v Polsku moc líbí. Hraje se tam kvalitnější soutěž než tady v Česku. Střed i spodek tabulky je extrémně vyrovnaný, divácky či infrastrukturou je to prostě zajímavější. Přesun tam tak pořád vnímám jako krok dopředu. Ekstraklasa je zkrátka náročnější liga než ta česká. A to naši nejvyšší soutěž nechci nijak shazovat,“ prohlásil statný zadák, jemuž jarní část sezony začne už příští víkend.

Jeho Cracovia do ní vstoupí z osmého místa tabulky a Jugas by podle všeho měl být v základu. Vyplývá to i z posledních přípravných zápasů, v nichž řídil stoperskou dvojici. Naposledy proti olomoucké Sigmě, kterou polský celek přehrál 2:1.

“První půlrok nebyly mé výkony optimální. Pak jsem se dal dohromady, začalo to vypadat dobře, až přišlo mé první zranění. Na start této sezony jsem se dal zas do kupy a jako celý tým jsme raketově odstartovali. Potom nás však potkala herní i výsledková krize, takže osmé místo tomu asi odpovídá. Já se navíc ke konci podzimu zranil, teď už jsem ale zpátky a na sto procent připravený hrát. Už se moc těším na jaro. Věřím, že se v tabulce dostaneme ještě výš,“ prohlásil zkušený obránce.

Jeho osobním cílem je pak samozřejmě zůstat zdravý. “Do nějakých 26 let jsem snad zranění neměl ani jedno, pak se bohužel trošku nakupila. Člověka to mrzí, zvlášť když některá byla až kuriózní. Aby si fotbalista utrhl v posilovně prsní sval, to je skoro do silvestrovského vydání,“ zasmál se bývalý hráč Zlína, Jablonce či Liberce.

V Cracovii mi smlouvu až do léta roku 2024 a rád by ji dodržel. Co bude dál, se teprve uvidí. “Po fotbalové stránce bych se určitě nebránil tam zůstat. Pokud mi nabídnou prodloužení kontraktu, asi bych to vzal. Na druhou stranu ale musím brát ohled i na rodinu. Máme malou dcerku a jednou určitě nastane dobu, kdy se budeme chtít vrátit zpátky do Česka,“ konstatoval Jugas a nabídl srovnání, kam by podle něj patřila Cracovia v rámci české ligy.

“To je těžké. Polská soutěž je fotbalovější, česká zase více soubojová. Když na sebe ty týmy ty někde narazí, většinou je to hodně vyrovnané. Rozdíl vidím ale v evropských pohárech. Polská liga má špatný koeficient, tudíž je pro kluby hodně těžké se do pohárů dostat. I proto je ta liga neprávem podceňovaná. Já si každopádně myslím, že kdyby Cracovia hrála v Česku, bojovala by o skupinu o titul. Do toho šestého místa bychom se snad vešli,“ podotkl rodák z Otrokovic.

V jeho mužstvu se sešlo hned devět různých národností, hotový Babylón to ovšem není. Ten tam prý býval dřív. “Kdysi to v tomhle směru bylo ještě mnohem horší, pak se přece jenom začalo více sázet na domácí hráče. Teď si myslím, že už je to celkem vyvážené, náš česko-slovenský růžek v kabině však zůstal. Patřím do něj já, David Jablonský, Lukáš Hroššo a Michal Sipľak. Spojuje nás bratrská krev,“ pousmál se.

Jak to vypadá po vyhraném zápase? Umí za to polská kabina vzít podobně jako ta česká? “U nás to bylo lepší. V Česku jsme si po vítězstvích chodívali někam sednout skoro vždycky. Tady se většinou jede hned zpátky za rodinami. Minimálně jednou za půlroku se však jako mančaft někde sejdeme a lítá to tam taky,“ zasmál se urostlý stoper.

A jak podle něj dopadne česko-polský souboj v kvalifikaci o mistrovství Evropy? “To vážně netuším. Poláci startovali na mistrovství světa a spoustu reprezentantů mají v dobrých evropských klubech, to však samo o sobě ještě nic znamenat. Já věřím, že minimálně u nás doma je porazíme. Alespoň doufám, abych pak v kabině nemusel od kluků furt poslouchat, že mají lepší nároďák než my,“ uzavřel Jugas.

Pro Linec majstrštyk, pro Slavii ztráta! Proč musel dravec Usor z kola ven a jak lze jeho přesun chápat?