Vaclík o Huddersfieldu: Určitě to není propad. Máme kondičního kouče jen pro brankáře, to jsem nikde nezažil

Vaclík o Huddersfieldu: Určitě to není propad. Máme kondičního kouče jen pro brankáře, to jsem nikde nezažil
ROZHOVOR

Reprezentační brankář Tomáš Vaclík (33) v poslední den zimního přestupového období podepsal půlroční smlouvu v Huddersfieldu. S druholigovým anglickým celkem se dohodl na kontraktu do konce sezony a cíl je jasný –⁠ pomoci aktuálně předposlednímu týmu tabulky k záchraně a vrátit se po zranění k pravidelné zápasové praxi.

Proč jste si vybral právě Huddersfield?

"Protože dostanu možnost okamžitě chytat. To pro mě bylo hlavní. Už na podzim, čtrnáct dní po operaci, mi v Olympiakosu dali celkem jasně najevo, že si můžu něco najít a začalo se na tom pracovat. Byl jsem v kontaktu s více kluby, ale nevěděly, jak na tom po tom zranění jsem. Papírově totiž po takovém zákroku, co jsem podstoupil, trvá obvykle návrat čtyři až pět měsíců. V Huddersfieldu ale tu šanci chytat dostanu hned, pokud v sobotu nastoupím, bude to na den přesně čtyři měsíce po operaci. Přesvědčilo mě i to, že budu mít možnost spolupracovat s vyhlášeným trenérem brankářů. To v mých očích hrálo taky významnou roli."

O koho se jedná?

"Paul Clements, trenér, který je v brankářské komunitě opravdu uznávaný. V Huddersfieldu v minulosti vedl Jonase Lössla, který pak přestoupil do Evertonu. A dosavadní jedničku, Leeho Nichollse, si vytáhl ze třetí ligy z MK Dons, kde nechytal a dostal ho do takové formy, že byl v minulé sezoně vyhlášený nejlepším brankářem Championship. To je Paulova skvělá vizitka a musím říct, že už po dvou trénincích se moje očekávání naplňují, opravdu to má úroveň. Jsem přesvědčený, že mi to může hodně pomoct do další kariéry."

A ta by měla být jaká? Smlouvu máte jen do léta…

"Ano, v létě budu zase volný hráč. Ale moje priorita je chytat a pomoct Huddersfieldu k udržení v Champu a odvést tady co nejlepší výkony. Chci ukázat, že jsem zdravý a pořád schopný podávat špičkové výkony, během tří měsíců do konce sezony mě čeká porce devatenácti zápasů, takže si pořádně zachytám. Těším se na atmosféru fotbalu na Ostrovech."

Bylo vaším snem zachytat si v Anglii?

"Jasně, člověk od dětství sní o tom, že si zachytá na Ostrovech, byť asi v těch představách byla spíš Premier League. Pro mě ale tohle byla dost možná poslední šance se do Anglie dostat. Po Brexitu jsou totiž podmínky pro udělení pracovního víza dost přísné, musíte v hodnotících kritériích získat aspoň patnáct bodů. Já měl teď po zranění přesně patnáct, kdybych se měl o přestup sem ucházet třeba až v létě, dost možná už by to nešlo. V Anglii jsem párkrát chytal s reprezentací i v evropských pohárech a vždycky to tu na mě silně zapůsobilo. Těším se na fanoušky, atmosféru zápasů i anglické stadiony. Vím, že po kariéře budu rád, že jsem měl možnost chytat i na Ostrovech."

Má Huddersfield na udržení?

"Určitě to není mužstvo, které by mělo hrát v tabulce takhle dole. V minulé sezoně bojovali do poslední chvíle o postup do Premier League, až v posledním zápase prohráli ve Wembley s Nottinghamem Forest. Měli tedy hodně dlouhou sezonu, ta aktuální pak zas hodně rychle začala a na klukách se podepsalo zklamání z nepostupu. Nechytili začátek a pak už to pro ně bylo hodně těžké. Teď je čas se odrazit v tabulce výš."

Podmínky v Huddersfieldu jsou srovnatelné s kluby, kde jste chytal v minulosti?

"Určitě to není žádný propad, je tady krásné tréninkové centrum se šesti hřišti. A dokonce tu máme vlastního kondičního trenéra jen pro brankáře. To jsem zatím nikde nezažil. Takže zatím se mi tu všechno zdá na hodně vysoké úrovni."

Zklamalo vás, když vám v Olympiakosu řekli, že už s vámi nepočítají?

"V první řadě chci říct, že když jsem se po operaci vrátil do Řecka, dostal jsem tam super péči. Věnovali se mi kondiční trenéři i lékařský tým klubu. V tomhle směru bylo všechno v pořádku. Ale co se týče návratu na hřiště, dostal jsem jasné signály, že to není reálné. I kdyby se stalo cokoliv, už by mě do branky nevrátili. Nevím přesně, proč se jejich pohled na mě tak rychle změnil, ale bylo to tak. Takže bylo pro všechny strany nejlepší, abych si rychle našel jiné angažmá."

Byla pro vás o to větší motivace se po zranění vrátit co nejrychleji?

"Nejdůležitější pro to, aby se všechno povedlo, byla samotná operace. Doktor Zeman odvedl skvělou práci, stejně jako Martin Janoušek a jeho tým na klinice, kde jsem trávil prvních šest týdnů. Už po nich jsem byl o dva týdny napřed oproti standardní době léčby. Všechno se povedlo, sedlo si to. Pak už bylo na mě, abych ruku správně rozhýbal a naposiloval, věnoval jsem tomu opravdu hodně úsilí. Je to práce, kterou nikdo zvenčí nevidí, ale bylo jí fakt hodně."

Na začátku ledna se objevily informace, že byste mohl posílit Alkmaar. Bylo to blízko?

"Jednali jsme s nimi, ale to byl právě ten příklad, kdy si nebyli jistí, že už jsem schopný chytat. Podívali se do papírů, jak dlouho standardně trvá léčba a zjistili, že ještě tak čtyři nebo pět týdnů bych neměl chytat. Na základě toho mi řekli, že se přestup bohužel nemůže uskutečnit a podepsali Matta Ryana, který hned naskočil do zápasů. Chápu, že z jejich pohledu nechtěli riskovat, hrají o titul…"

Věříte, že díky angažmá v Huddersfieldu se po zranění hladce vrátíte i do národního týmu?

"Doufám, že to tak bude. Do reprezentačního srazu mě čeká asi deset ligových zápasů, to je dost prostoru, abych se trenérům ukázal. Moje ambice jednoznačně je chytat dál za nároďák!"

V Ďolíčku si brankářskou jedničku neurčili. Valeš se však zřejmě před Jedličku hned tak nedostane

Chtěl jsem s fotbalem skončit, vzpomíná Vliegen na začátky v Česku. Teď je jedničkou Liberce