Chaluš zachraňuje Groningen: Tým je fakt šikovný. Jen mi přijde, že jak je mladý, v krizi není tolik sebevědomý

Chaluš zachraňuje Groningen: Tým je fakt šikovný. Jen mi přijde, že jak je mladý, v krizi není tolik sebevědomý

Čerstvě pětadvacetiletý stoper Matěj Chaluš před pár dny vyměnil dvaadvacetinásobného šampiona švédské Allsvenskan za nizozemský Groningen, který si nyní nemůže moc vyskakovat.

Ten sice odešel poražen osmkrát v řadě a v tabulce Eredivisie je nyní úplně poslední, přesto to bere kmenový obránce Malmö jako posun k lepšímu.

"Určitě jde o lepší soutěž a myslím, že je to krok nahoru, dolů jsem nešel. Naopak jsem moc rád, že si můžu vyzkoušet, jakou kvalitu holandská liga má. Chtěl jsem sice v Malmö bojovat o místo, ale taky jsem věděl, že jen na jednu soutěž máme hodně hráčů. Cítil jsem, že by to mohlo dopadnout jako v minulém roce, takže jsem byl za takovou možnost rád. Groningen je tradiční holandský klub, který má mladý talentovaný tým a perfektní zázemí," uvedl pro sport.cz bývalý zadák Příbrami, Boleslavi či Liberce.

Přesun byl fofr, nedlouho po příchodu už debutoval na půdě Volendamu (2:3) a osobně věří, že zbytek roku 2023 už pro něj bude klidnější. V kádru trenéra Vana der Raeho navíc patří k nejstarším, na což dosud nebyl příliš zvyklý...

"Viděl jsem to už v prvních dnech po příchodu a bylo pro mě zvláštní, že jsem jeden z nejstarších v kabině. Ale i proto mě Groningen asi chtěl. Potřebovali někoho staršího do party. Tohle mi hrálo do karet," přiznal defenzivní specialista, jehož tým narazí za pár dní na Twente, jehož trikot oblékají jeho krajané Václav Černý a Michal Sadílek.

A jak to vidí se záchranou? V příštích čtyřech týdnech Groningen čekají také PSV Eindhoven a Feyenoord Rotterdam. "Věřím, že se určitě povede. Tým je fakt šikovný. Jen mi přijde, že jak je mladý, v krizi není tolik sebevědomý. Když se prohrává, kluci nemají tolik v hlavách, že by se to mohlo otočit. Věřím, že se to nějakým jedním vyhraným zápasem otočí," nabídl optimistickou verzi Chaluš.

Kauza Nita! Ve Spartě ho neúprosně odstavili, chuť se usmířit ztratily obě strany. Jakou roli v tom hrál Rosický?