Kauza Nita! Ve Spartě ho neúprosně odstavili, chuť se usmířit ztratily obě strany. Jakou roli v tom hrál Rosický?

Kauza Nita! Ve Spartě ho neúprosně odstavili, chuť se usmířit ztratily obě strany. Jakou roli v tom hrál Rosický?
GLOSA

Může nejlepší gólman ligy oblékat dres posledního týmu tabulky? Samozřejmě ano, takový Florin Nita budiž toho důkazem. Přesto to byl celkem šok, když právě tenhle Rumun vešel před startem jara do kabiny Pardubic. Jeho ochod ze Sparty se čekal až za půl roku. S tím, že pokud k němu dojde už teď, bude to na zcela jinou adresu. Proč však Nitův přesun do Pardubic dává smysl všem zúčastněným? A co vlastně stálo za tím, že byl tenhle zkušený brankář vypoklonkován z pražské Letné?

Byť ani Nita rozhodně není bez chybičky, na úvod je třeba si říct, že zrovna jeho příchod se Spartě opravdu povedl. Ale byla by to ještě mnohem větší trefa, kdyby jí sama Sparta věřila…

Právě v tom byl totiž největší problém jeho sparťanského angažmá. Ostřílená posila z FCSB dorazila na Letnou v lednu 2018 a okamžitě zaplula do základní sestavy. Zpočátku vypadalo všechno idylicky. Sparta sice dvakrát nezářila, Nita ale většinou ano.

Jasně, občas špatně vyběhl, vyčítána mu byla i nízká komunikace se stopery. Ve všem ostatním však dominoval. Vždycky působil hodně jistě, navíc do týmu přinesl něco, co tam chybělo od konce Jaromíra Blažka. Také on totiž dokáže předvádět zákroky snů. Skoro každý zápas chytil Nita něco navíc, fanoušci Sparty ho za to milovali.

Vztahy mezi ním a některými lidmi ve vedení už ale tak vřelé nebyly. I proto působilo jeho letenské angažmá místy jako na houpačce. Po období v základu končil klidně na tribuně, pak zničehonic naskočil zase zpátky. Jako by na Spartě nebyli nikdy zcela přesvědčení, že on je tím pravým. Alespoň ne všichni.

Definitivní zlom nastal v listopadu 2021. Nita chyboval v utkání na Slovácku (0:4), pak už se do hry vůbec nedostal. Jeho vztahy s trenérem Pavlem Vrbou spadly na bod mrazu. Snad ještě zásadnější bylo ale to, že o pár měsíců později se horkokrevný Rumun opřel do kouče v médiích způsobem, který hodně vadil sportovnímu řediteli Tomáši Rosickému. Ten si zakládá na soudržnosti, respektování nastavených pravidel. Rebely nestrpí. Pocítil to třeba Guélor Kanga, jehož Rosa nazval dokonce debilem, a teď i právě Nita.

Ani rumunský gólman ostatně neudělal vůbec nic, aby si přízeň šéfa získal zpátky. Byl vyzýván k odchodu, on se ale rozhodl počkat, až mu letos v létě vyprší lukrativní kontrakt. Vzhledem k jeho věku (35 let) celkem logický přístup. Už se nikam nežene, coby volný hráč se bude za půlroku přehrabovat nabídkami stejně. Nejspíš zvolí návrat do Rumunska, před pár měsíci o něj ovšem projevilo zájem i francouzské St. Étienne.

Jak je tedy vůbec možné, že zvítězily Pardubice? Odpověď je jednoduchá. Tahle výpomoc na půlroku je ideální řešením pro všechny zúčastněné. Východočeči získali posilu jako hrom. Někoho, kdo může sehrát naprosto klíčovou roli na cestě za záchranou. Bonusem pak je, že jeho super gáži platí skoro celou dál Sparta.

Jestli Pardubice spadnou nebo ne, může být Nitovi de facto jedno, jako profík ale bude pro tým dělat maximum. Zachytá si víc než dost, dostane se do formy. Všem potenciálním zájemcům může jasně vzkázat, že zázraky v bráně dělá stále na počkání, nemožné ihned.

Jen u Sparty se zdá, že z téhle spolupráce měla vytěžit víc. Možná stačilo o něco více komunikovat, potlačit ego. I za cenu toho, že na chvíli popřete své vlastní já. Zrovna Nita by si odpustek zasloužil. Druhý takový totiž ve Spartě není a ani Matěj Kovář jím určitě nebude.

Sparta měla přivést alespoň jednu posilu do základu. A hlavně novou desítku, říká trenér Pulpit

Foto: FK Pardubice