Od Mandouse až po Nguyena aneb Sedm nejhodnotnějších třicátníků současné FORTUNA:LIGY

Od Mandouse až po Nguyena aneb Sedm nejhodnotnějších třicátníků současné FORTUNA:LIGY

Zatímco ještě dvě tři dekády zpět byl fotbalista ve třiceti letech starý, zralý na odpis a pomyslně otevíral dveře do profesní penze, v současnosti se věková hranice posunula a dnešní třicátníci mohou být pro své týmy důležití hezkou řádu let.

Ano, Josef Jindřišek, Marek Matějovský či Tomáš Tomáš Hübschman, kteří na nejvyšší úrovni překročili dokonce i čtyřicítku, jsou anomálií, nicméně také mezi hráči nad třicet se najde spousta těch, jejichž tržní cena je pořád velmi vysoká.

Právě teď proto před vámi leží žebříček sedmi nejhodnotnějších plejerů FORTUNA:LIGY, kteří už za sebou mají oslavu třicátých narozenin.

Na vrcholu je v rámci tuzemské branže brankář Slavie Aleš Mandous, který je ve vršovickém Edenu smluvně vázán až do 30. června 2026. Pakliže by ho chtěl někdo získat před vypršením jeho pracovní dohody, podle odhadované ceny na specializovaném serveru transfermartk.com by si musel připravit pro Jaroslava Tvrdíka necelých 50 milionů korun.

O pár milionů za konkurentem Ondřeje Koláře je plzeňský nováček Matěj Vydra, jenž se letos vrátil do české nejvyšší soutěže po více než deseti letech v zahraničí. Střední útočník českého národního mužstva se čtyřiačtyřiceti mezinárodními starty má v Doosan aréně smlouvu až do léta 2025 a jeho současná cena podle stejného média mírně překračuje čtyřicet milionů korun.

Nezanedbatelnou cenu si udržuje i loňská posila Sparty Jaroslav Zelený, který má na Letné stejně dlouhý kontrakt jako jeho vrstevník Vydra. Defenzivní univerzál, který dříve prošel také Hradcem Králové, Jabloncem, Mladou Boleslaví i Slavií, má mít tržní cenu zhruba 34 milionů korun.

V nejcennější sedmičce lze pak najít také plzeňskou dvojici Jan Kopic a Luděk Pernica, sparťanského středopolaře Davida Pavelku a ostříleného strážce svatyně Filipa Ngyuena ze Slovácka, jenž byl po celé zimní přestupové období spojován s odchodem do Vietnamu, ovšem pořád zůstává v Uherském Hradišti. Přestupové okno v Česku potrvá ještě necelý týden a další jednání o jeho budoucnosti se mohou opět rozjet v letním termínu.

Nejhodnotnější třicátníci české ligy podle transfermarkt.com:

Aleš Mandous (30 let, Slavia) - 48 milionů korun
Matěj Vydra (30 let. Plzeň) - 41 milionů korun
Jaroslav Zelený (30 let, Sparta) - 34 milionů korun
Jan Kopic (32 let, Plzeň)- 24 milionů korun
David Pavelka (31 let, Sparta) - 19 milionů kroun
Luděk Pernica (32 let, Plzeň) - 19 milionů korun
Filip Nguyen (30 let, Slovácko) - 17 milionů korun

Nejsem typ, který by byl patnáct let v jednom klubu, chci jich vyzkoušet co nejvíc, hlásí z Gelsenkirchenu Král