Pulpit: Někteří hráči si vůbec neuvědomují, co znamená nosit dres Baníku. Předvést tohle za mě, fanoušci by mě ukamenovali

Pulpit: Někteří hráči si vůbec neuvědomují, co znamená nosit dres Baníku. Předvést tohle za mě, fanoušci by mě ukamenovali
ROZHOVOR

Kdysi Baník trénoval, zachránil ho v nejvyšší české soutěži. Proto mu vážně není jedno, do jakého marastu se Slezané dostali hned zkraje jara. Po pěti kolech druhé části sezony se propadli až na jedenáctou příčku, naposledy po ostudném výkonu padli doma 0:2 s Hradcem. Co na to trenér Martin Pulpit říká? A jaký má názor na zlínského „gamblera“ Adama Hlouška?

O víkendu braly tři body Slavia, Plzeň i Sparta. Který tým z top trojky vás svým výkonem oslovil ze všech nejvíc?
Ani jeden z nich mě nepřesvědčil natolik, abych mohl říct, že to z jeho strany byl skvělý fotbal. Takový, který by byl konkurenceschopný v evropských pohárech. Sparta to měla ve Zlíně rozehrané velmi dobře, nakonec se ale do poslední minuty bála o výsledek. Od Plzně to proti Liberci bylo opět trápení a Slavia předvedla takový svůj standard. S tím, že směrem dopředu bylo Slovácko tentokrát dost neškodné.

Překvapilo vás, že po velmi dobrém výkonu proti Plzni předvedli hráči Slovácka v Edenu odevzdaný výkon? 
Slovácko sice porazilo Plzeň 2:0, Viktorka svou sportovní formu ale stále hledá. Navíc Slavia si po fiasku v Teplicích potřebovala za každou cenu připsat vítězství, čemuž podřídila vše.

Co se týče Plzně, pozitivně lze jistě vnímat přínos navrátilce do sestavy Jana Sýkory.
Honza Sýkora prokázal jistou sportovní formu, jeho výkon měl zásadní vliv na hru Plzně. Pořád si však myslím, že se od Viktorky čeká daleko víc. Zatím se furt hledá.

Sparta vedla ve Zlíně už o tři góly, pak ale hodně polevila…
Vlastní nedůsledností nechala soupeře vrátit se zpět do hry, zbytečně se musela o tři body obávat až do závěrečného hvizdu. Ale zvládla to, zápas dovedla do vítězného konce a s vrškem tabulky tak může dost zamávat.

Co se týče Zlína, média nyní hodně řeší kauzu Adama Hlouška. Spoluhráčům i jiným dluží celkem před dvacet miliónů korun. Co s tím?
To je dobrá otázka (směje se). Buď ty dluhy zaplatí, nebo už jeho věřitelé své peníze nikdy neuvidí. Vyhlásil sám na sebe insolvenci. Tak uvidíme, kolik z té dlužné částky bude moci splatit.

Trenéru Pavlu Vrbovi se prý neohlásil už několik týdnů. Chtěl byste takového hráče zpátky do týmu?
Co mám informace, Adamovy problémy začaly už v Polsku, možná ještě dřív. Být na místě sportovní ředitele, tak vůbec neumožním jeho příchod do týmu. Zaprvé jde o to, že v tomhle rozpoložení nemůže mít hlavu zaměřenou čistě na fotbal. Zadruhé pak hrozí reálné nebezpečí, že si bude půjčovat od spoluhráčů, což nikdy nedělá dobrotu.

Zažil jste ve své kariéře podobný případ?
Zažil. A jsem moc rád, že jsem byl nápomocen k tomu, že se ten hráč z toho dostal. Když se ozval soudruh Folprecht a začal mě veřejně kritizovat, právě tenhle kluk mi poslal smsku a dost výrazně se mě zastal. Poděkoval mi za to, že jsem ho v jeho důležité životní etapě podržel, aby se své závislosti zbavil.

Bude mít takové štěstí i Hloušek?
To vážně nevím, tady už jde o trochu jiné částky. Teď záleží, jaké jsou jeho finanční možnosti, jak moc mu může pomoct celkové oddlužení. Co jsem slyšel, tak si Adam nasekal dluhy gamblingem. Sázkami a tak. Já říkám, že to je bohužel problém fotbalistů a jejich finanční negramotnosti. Někteří si zkrátka neváží výdělků, na které si řada běžných lidí nikdy nesáhne. Místo toho, aby ty peníze investovali do rozumných věcí, jako jsou třeba nemovitosti, dávají to hodně špatným směrem. Samozřejmě ne všichni. Někteří však určitě a pak to takhle dopadá.

Pojďme zpátky k fotbalu. Už minulý týden jsme mluvili o tom, že Teplice potřebují nečekanou remízu se Slavií zhodnotit v Jablonci. To se jim však vůbec nepovedlo, padly 1:4…
Ten nečekaný výsledek se Slavií Teplice naopak znehodnotily. Sice chápu, že zápas v Jablonci byl dost ovlivněn nepřízní počasí, to všechno beru, podmínky však byly pro oba týmy stejné. Jablonec si od prvních minut šel za vítězstvím, naopak Teplice podaly fakt slabý výkon. O víkendu jedou na Spartu a pro mě se bohužel stávají jedním z hlavních aspirantů na sestup.

Ten by se naopak mohl vyhnout Pardubicím. V tabulce už poskočily na předposlední místo, navíc nebyly daleko od toho, aby o víkendu zvítězily v Olomouci. Jak se vám líbí výkony mužstva?
Mně se hlavně hodně líbil gól Dominika Janoška. Kopnout takhle standardku jsem naposledy viděl od hráče Bohemky Rudy Pavlíka, který do Ďolíčku přišel kdysi z Dunajské Stredy. Bylo to v zápase s Jabloncem, kdy Pavlík touhle parádou udržel klokany v lize. Třeba to teď bude mít stejný význam i pro Pardubice. Fakt bojují a dokazují, že se za každou cenu chtějí udržet v soutěži. Jen škoda, že v Olomouci nezvládly závěr a nechaly si dát gól z penalty. Rozhodčí ale jasně deklaroval, že nastaví šest minut. Pokutový kop zapískal v sedmé. Teď je každopádně čeká utkání jara. Když ho zvládnou, podle mého se zachrání v lize.

Na mysli máte zápas s ostravským Baníkem, jemuž se naopak vůbec nedaří. Jeho výkon s Hradcem (0:2), to s fotbalem nemělo nic moc společného…
Od svého působení v Baníku, kdy jsem ho zachránil v první lize, jsem s některými jeho fanoušky dál ve spojení. Po utkání i během něj jsme si volali a pro ně byl ten zápas fakt obrovským zklamáním. Někteří hráči si bohužel vůbec neuvědomují, co znamená nosit dres Baníku.

Není problém v tom, že fotbalisté jako Kaloč, Šín nebo Tijani jsou zkrátka moc mladí a na první ligu ještě nedorostli?

Jestliže chtějí hrát za Baník, je jedno, jestli jim je 20 nebo 30 let. Oni vůbec nechápou, co ten klub pro fanoušky znamená. Nejen pro obyvatele Ostravy, ale i pro celý region a jeho okolí je Baníček modlou. Hráči to tak ale zjevně nevnímají. Chybou je podle mě i to, že v týmu není místní ikona, jakou byl třeba Martin Lukeš. Kdyby tam takový hráč byl, troufám si říct, že Baník s Hradcem neprohrál.

Je tam gólman Jan Laštůvka, o víkendu však svůj mančaft nepodržel ani on…
Předtím ale několikrát ano. Hlavně Lašty je gólman a spoléhat se na to, že to vzadu vždycky nějak vychytá, dost dobře nejde. Zároveň si myslím, že i na tomto postu by měl mít Baník brankáře v nějakých 26 letech. Tedy v nejlepším fotbalovém věku, kdy má celou kariéru teprve před sebou. Výsledek s Hradcem bych však na Laštyho rozhodně neházel. První gól byl sice jeho, ten druhý šel ale spíš za stoperem. Tak jako si ovšem myslím, že rozhodující byla malá chuť mužstva porvat se o vítězství. Kdyby něco takového předvedl Baník za mého působení u týmu, fanoušci by mě ukamenovali.

Čestný předseda Bohemians Panenka: O titulu bych nepřemýšlel, ale kdyby daly hvězdy, možná by se mohlo podařit opět nakouknout do Evropy