V Teplicích chyboval ten, co sestavoval kádr, míní Pulpit. Není Vydra na lavičce přílišný luxus? A může ještě z Matouška vyrůst hvězda?

V Teplicích chyboval ten, co sestavoval kádr, míní Pulpit. Není Vydra na lavičce přílišný luxus? A může ještě z Matouška vyrůst hvězda?
ROZHOVOR

Slavia i Plzeň o víkendu zase zklamaly, naopak Sparta pokračuje v krasojízdě a na čelo tabulky už rázem ztrácí jen dva body. Takový je rezultát 22. kola FORTUNA:LIGY, v němž došlo hned k několika překvapivým výsledkům. Ten nejzajímavější přišel na závěr, kdy Slavia padla 0:1 v Českých Budějovicích. Jak tenhle zápas i celé ligové kolo viděl trenér Martin Pulpit?

Co jste říkal na to, jakým výkonem se Slavia prezentovala na hřišti týmu bojujícího o záchranu?
Už před začátkem jara jsem říkal, že Slavia pro mě není až takovým favoritem, jakým byla dřív. Myslím, že se to jen potvrzuje. Dokonce mi přijde, jako by Slavia s Plzní jen čekaly na to, až je předežene Sparta.

Zápas na jihu Čech rozhodl mladý dravec Adediran, jemuž je předpovídána celkem slibná budoucnost. Mohl by z něj vyrůst hráč pro ligovou top trojku?
To záleží jen na něm. Proti Slavii splnil to, s čím do zápasu jako střídající hráč šel, jeden gól ale neznamená ještě vůbec nic. Záleží, jak bude dál pokračovat, kolik tomu bude dávat v tréninkovém procesu. Zvlášť u hráčů černé pleti se bohužel stává celkem často, že poleví a pak už v sobě nenajdou tu ctižádost dojít až na vrchol. Je to otázka charakteru.

Opět nezvítězila Plzeň, která brala jen bod za remízu 1:1 s Olomoucí. Kdy se tohle zastaví?
Jsou pouze dvě možnosti. Buď se stávající sestava, která se moc nemění, zkrátka probudí, nebo trenér Bílek bude muset něco změnit. Základní jedenáctku nebo způsob hry. Pořád říkám, že si nejsem jistý, zda způsob nakopávaných míčů na Tomáše Chorého je ten nejlepší způsob, jak z toho ven.

Pouze v roli hráče z lavičky šel znovu do hry Matěj Vydra. Není to i špatný signál směrem k vedení, když takovou posilu nechává trenér mimo jedenáctku?
Matěj Vydra je typologicky samozřejmě úplně jiný než Chorý, navíc by ho trenér mohl využít i na křídlech. Kdyby ho dal do útoku, rázem by se změnil celý ofenzivní systém Plzně. Míče by dostával do běhu, bylo by to prostě jiné. Teď je na trenérovi, jak moc to bude chtít vyzkoušet.

Plzeň teď čeká veledůležitý zápas na Slavii. Jak to tam bude podle vás vypadat?
Pro obě mužstva je to hrozně důležitý zápas, každé z nich se v něm může odrazit zas vpřed. Nabrat sebevědomí. Uvidíme, kdo se s tím popasuje lépe. Pro Spartu by bylo samozřejmě nejlepší, kdyby to v Edenu skončilo remízou.

Právě Sparta se rozjela k parádním výkonům. Dojde si až k titulu?
Uvidíme. Pokud ale zvládne zápas v Ostravě, bude plnohodnotně zase zpátky. Vlastně je už teď. Na její hře je vidět obrovská sebedůvěra, nabrala sportovní formu. Pokud jí to vydrží, tak si titul určitě zaslouží.

Co říkáte na Jana Kuchtu, který na jaře skóroval už čtyřikrát. Stává se z něj zase útočník dle vašeho gusta?
Pokud bude dál dávat góly, tak ano (směje se). Kuchta je rychlý a dravý, ale musí střílet branky pravidelně, abyste se o něj mohl jako trenér opřít. To je to nejzásadnější.

O víkendu zvítězila Sparta 4:1 s Teplicemi, které jí to ale dost usnadnily. Zvláště pak Gning, jenž si nechal udělit dvě žluté karty v rychlém sledu, tu druhou za protesty. Jak byste s takovým hráčem naložil vy?
Pro mě je fakt nepochopitelné, že ten hráč nedokáže vnímat, v jak těžké je jeho klub situaci. Že se hraje o bytí a nebytí a on stejně provede takový úlet. Mně to hlava nebere.

Po prohře na Spartě byl odvolán trenér Teplic Jiří Jarošík. Překvapilo vás to, nebo jeho situace byla vzhledem k výsledkům už neúnosná?
Mě hlavně zaujalo to, že soupiska Teplic čítá 28 hráčů. To se mi na mužstvo, jehož vedení deklaruje, že na tom finančně není příliš dobře, zdá až jako příliš velký přepych. Já bych preferoval mnohem menší počet na soupisce, nějakých 18 či 19 kluků, ale zase takových, kteří by na hřišti mohli opravdu pomoci. Svést všechno na trenéra je moc snadné. Chybu tady udělal ten, kdo sestavoval kádr. Ten podle mě není dobře složen co do typologie ani počtu hráčů. Navíc schází kvalita.

A zakončeme to vaší milovanou Bohemkou, která zvítězila 3:1 v Liberci. Naprostá spokojenost?
Zcela zasloužené vítězství, Liberec v tom zápase neukázal vůbec nic. Tedy až na Ľubomíra Tuptu, jinak se však v dresu domácích nepředvedl nikdo. A zklamaný jsem i z toho, kolik lidí chodí v Liberci na fotbal. Něco přes tisíc diváků je prostě strašně málo, touhle hrou však více fandů nepřitáhnou.

Za Bohemians dvakrát skóroval Jan Matoušek. Může se podle vás ještě někdy nakopnout tak, aby naplnil svůj dřívější potenciál?
Moc bych mu to přál, ale tohle vážně záleží jen na něm. Má rychlostní předpoklady, je dobrý jeden na jednoho, ale musí hlavně on sám chtít. Musí to mít v sobě nastavené tak, že chce něco dokázat. Jen tak z něj může ještě vyrůst hvězda.

100 milionů za Kuchtu? Já bych je do něj určitě vložil, radí sparťanskému managementu Siegl