Xaviho překvapila nepřátelská atmosféra vůči jeho klubu: Barca se předem odsuzuje, je mi z toho smutno

Xaviho překvapila nepřátelská atmosféra vůči jeho klubu: Barca se předem odsuzuje, je mi z toho smutno
OBSAHUJE OHLASY

Trenér Barcelony Xavi byl smutný a překvapený z nepřátelské atmosféry v Bilbau při zápase 25. kola španělské ligy. Domácí fanoušci protestovali proti korupčnímu skandálu katalánského klubu tím, že na stadionu San Mamés házeli falešné bankovky. Hosté přesto zvítězili 1:0 díky Raphinhově brance z nastavení prvního poločasu.

Španělské státní zastupitelství obvinilo Barcelonu z korupce, zpronevěry a falšování dokumentů. Lídr La Ligy čelí kontroverzi kvůli možnému ovlivňování rozhodčích. Žaloba je namířena na klub i jeho funkcionáře v čele s bývalými prezidenty Josepem Mariou Bartomeuem a Sandrem Rosellem.

Příznivci Bilbaa okolo 30. minuty naházeli na hřiště červené a modré bankovky se znakem Barcelony, nápisem "mafie", značkou dolaru a nominální hodnotou 0. Diváci rovněž skandovali, že Katalánci budou vyloučeni z nejvyšší soutěže.

"Respektuji fanoušky na San Mamés, vždy se ke mně chovali slušně. Ale překvapila mě nepřátelská atmosféra vůči Barce. Bylo mi z toho smutno," řekl Xavi na tiskové konferenci.

"Barca se předem odsuzuje, což podle mě není dobré pro společnost. Každý může mít svůj názor a já všechny respektuji, i když se nemusejí shodovat s těmi mými. Ale mrzí mě to," přidal třiačtyřicetiletý kouč.

Podle bývalého barcelonského záložníka korupční skandál mužstvo nijak neovlivňuje. "V kabině jsme o tom s hráči nemluvili. Jsme tady od toho, abychom vyhrávali a soustředili se na fotbal. Všichni jsme profesionálové," prohlásil Xavi, jehož svěřenci vedou tabulku o devět bodů před obhájcem titulu Realem Madrid.

Barcelona mezi lety 2001 až 2018 převedla téměř sedm milionů eur na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi výboru rozhodčích CTA Josému Maríovi Enríquezovi Negreirovi, jenž je také mezi obviněnými. Peníze klub údajně vyplácel za poradenské služby. Zástupci Barcelony i Negreira ve svých výpovědích platby přiznali, popřeli ale, že šlo o úplatky.

Už v únoru předseda španělské ligy Javier Tebas vyloučil, že by Kataláncům hrozil trest na sportovním poli. I kdyby se prokázala vina, případy starší tří let jsou podle směrnic promlčené.

Náhrada za kanonýra Osimhena? Neapol chce lovit ve vodách Serie A

LaLiga - STATISTIKY

Rozsáhlé klubové a hráčské statistiky spolu s podrobnými tabulkami naleznete zde.