O titul asi jen Slavia se Spartou, Plzeň a Baník ale nejsou měřítkem. Rajnoch, Tvrdík, Šmicer a nedorozumění

O titul asi jen Slavia se Spartou, Plzeň a Baník ale nejsou měřítkem. Rajnoch, Tvrdík, Šmicer a nedorozumění
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

Sedm kol před dubnovým koncem základní části FORTUNA:LIGY (a dvanáct kol před jejím květovým skončením po pětikolové nadstavbové části) se zdá, že o titul si to v sezoně 2022/2023 rozdají už jen pražská „S“. Protože v sobotu nejprve Sparta zcela jasně vyhrála v Ostravě nad Baníkem 3:0 a večer pak doma v Edenu zdolala motivována Slavia exmistrovskou Viktorii Plzeň 2:1. Takže po 23. kole vedou červenobílí tabulku o dva body před Letenskými a už o čtyři body před Západočechy. 

Jak už jsem napsal i na Facebook: Chápu radost červenobílých z výhry nad Plzní, která místo 2:1 měla vzhledem k průběhu vypadat spíše 4:1 nebo 5:1 (držení míče 70:30, střely 20:3, rohy 15:5). Porazit na jaře 2023 (zvlášť) doma Viktorku v její jarní formě ovšem není měřítko. Slávisté svůj sobotní výkon musejí potvrzovat hlavně venku: v Liberci, Boleslavi, Ostravě a především na Letné. 

Viktoria Plzeň patří na jaře totiž pouze mezi průměrný týmy a nedostala by se ani do první nadstavbové šestky. 

To samé ovšem platí i pro Hapalův Baník, který na jeho vlastním hřišti už v první půli jasně lepší sparťané zcela rozebrali. 

Rajnoch: Karty jsou rozdané pro Spartu

Odchovanec pražské Sparty v roli experta serveru Sport.cz (pod Novinkami), patnáctinásobný český reprezentant Jan Rajnoch po 23. kole ligovém kole mj, napsal: 

Začít musím rozjetou Spartou. Před utkáním jsem říkal, že jestli to na Baníku nezvládne, tak vyhlášení o návratu do boje o titul zase odepíše. Letenští vyhráli a ukázali ohromnou sílu. Útočné trio Kuchta, Čvančara, Haraslín šlape, jeden přihrává na góly druhému. K tomu si přidejte podporu pěti záložníků a zvládla to i obrana v čele s gólmanem Kovářem. Baník vsadil na jednoduché dlouhé balony, chtěl Spartu uskákat, ale to se nepovedlo.

Karty jsou tak v lize momentálně rozdané pro Spartu. Do konce základní části ligy má doma Slavii i Plzeň, těm se navíc venku úplně nedaří. Ze Sparty je cítit mentální síla, je to vidět na radosti po gólech. A jestli se teď mluví o tom, zda by měli na Letné udržet útočníka Kuchtu? I kdyby to mělo být za nějaké rekordní odstupné, tak za sebe říkám, že určitě ano. V takové formě bych já byl ochotný i vysokou částku dát.“

Ano, něco podobného jsem tu konstatoval již před týdnem. Leccos už napoví příští kolo, kdy Sparta hraje v sobotu v 15 hodin na neutrálním hřišti v Mladé Boleslavi s Hradcem Králové, Slavia tentýž den nastoupí v 18 hodin na severočeském mlatu, či na oranici nebo bahništi (rozhodne počasí) pod Ještědem v Liberci a Plzeň pak v neděli hostí v 18 hodin rozjeté Bohemians.

Nejjednodušší to má nejspíš Sparta. Koubkův Hradec Králové sice v této sezoně porazil jak Plzeň (tu dokonce venku), tak Slavii, ovšem v poslední době mu to nijak extra nejde. Opustil první šestku a především v „domácím“ prostředí mu to přestalo jít. Na jaře v boleslavském azylu postupně prohrál 0:2 s Bohemians, 0:1 s „vlastníky“ z Mladé Boleslavi a dokonce 1:4 s Jabloncem.  Zvetí se „votroci“ proti sparťanskému klubu, za nějž jejich trenér Miroslav Koubek ještě ve federální lize chytával? To pro ně bude hodně složité.

Slavia v Liberci, který vede pro změnu exlávista Luboš Kozel a dříve ho trénoval současný kouč červenobílých Jindřich Trpišovský? Těžko říci. Slovanu to sice na jaře také moc nejde – naposledy prohrál v neděli 0:4 v Mladé Boleslavi, ale proti silným se dokáže doma vzepnout – viz nedávné čtvrtfinále Českého poháru se Spartou, v němž dlouho vedl a vypadl až po penaltovém rozstřelu (2:2 po prodloužení, 3:5 na penalty).  Červenobílí budou muset, pokud tedy chtějí uspět, nastoupit U Nisy s úplně stejným nasazením a motivací jako v sobotu proti Plzni. Ne-li ještě s větším. 

A Plzeň? Viktoria, která nyní mopc nevítězí, může v současném rozpoložení doma ztratit i s vršovickými „Klokany“. Ti v nedělním utkání nedávných spoluuživatelů Ďolíčku porazili Pardubice 2:0, jsou v tabulce už čtvrtí a po dlouhé době bojují v lize, ale i v Českém poháru (v semifinále ve středu 5. dubna je v Edenu čeká Slavia), o účast v evropských pohárech.

Ovšem největší pozornost na sebe už dnes poutá derby pražských „S“ na Letné,  v rámci 27. kola se hraje v sobotu 15. dubna 2023 od 19 hodin (první zápas na podzim v Edenu skončil 4:0 pro Slavii). Derby se tedy uskuteční až po reprezentační pauze, v níž se koncem března v rámci skupiny E v kvalifikaci ME 2024 v Německu poprvé představí český národní tým (v pátek 24. března v Praze-Edenu ve 20.45 hodin proti Polsku a v pondělí 27. března ve 20.45 hodin v Kišiněvě proti Moldavsku).

SLAVIA

Doma: Olomouc, Bohemians, Hradec Králové. Venku: Liberec, Mladá Boleslav, Sparta, Ostrava.

SPARTA 

Doma: Brno, Slavia, Plzeň. Venku: Hradec Králové (v Mladé Boleslavi), Pardubice, Slovácko, Liberec.

PLZEŇ

Doma: Bohemians, Jablonec, Zlín, Teplice. Venku: Mladá Boleslav, Ostrava, Sparta.

Klíčová je pozice před startem nadstavby

A pak je velmi důležité, z jaké pozice který tým půjde do pětikolové nadstavby. Ten první má výhodu domácího utkání s druhým i třetím v pořadí. A druhý hraje doma se třetím. Klíčový může být bodový zisk ze základní části.  

Pravidla pro určení pořadí ve skupinách o titul a o záchranu (konečného pořadí) v případě shodného počtu bodů více mužstev po odehrání základní i nadstavbové části jsou totiž následující:

  1. 1. Vyšší počet bodů získaný v základní části.
  2. 2. Vyšší počet bodů získaný ve vzájemných utkáních v základní části.
  3. 3. Brankový rozdíl ze vzájemných utkání v základní části.
  4. 4. Vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných utkáních v základní části.
  5. 5. Vyšší brankový rozdíl ze všech utkání v celé soutěži (včetně nadstavbové části).
  6. 6. Vyšší počet vstřelených branek v celé soutěži (včetně nadstavbové části).
  7. 7. Vyšší umístění v soutěži Fair – play. 
  8. 8. Los. 

Rajnoch, Šmicer a jedno nedorozumění

Ještě zpět k Janu Rajnochovi, který ve svém Glosáři na serveru Sport.cz mj. také uvedl:

„Slavia ve šlágru vyhrála na mistrovskou Plzní. Zápas měl velkou předehru, kdy šéfové klubů Tvrdík a Šádek deklarovali, jak chtějí kultivovat fotbalové prostředí. Zboural se plot v sektoru hostů, bylo tam setkání kapitánů, k tomu otevřený trénink v Edenu a pak i návštěva nemocnice v Motole. Za mě skvělá propagace zábavy a fotbalového produktu a jen tak dál. Jen to pak pan Tvrdík shodil vyjádřením proti Vláďovi Šmicrovi. Co je špatného na tom, když taková osobnost řekne svůj názor? Řekl pravdu a od koho jiného by to měl vzít. Ale věřím, že si vše vyříkali, jelikož jim oběma přeci jde o to samé - vrátit Slavii na vrchol.“

No, zdá se mi, že v tomto případě došlo – a to nejen u Rajnocha – k jistému nedorozumění. Tvrdík patrně neplísnil slávistickou a liverpoolskou ikonu Vladimíra Šmicera ani tak za to, že kritizoval časté Trpišovského točení slávistickou sestavou (to jsem zrovna v této rubrice ostatně zmínil rovněž, a to několik dnů předtím, než to řekl Šmicer do deníku Sport), ale prostřednictvím jakého média své názory slávistická legenda prezentovala. Totiž v listě, který patří majiteli konkurenční Sparty Danielu Křetínskému.  To Tvrdíkovi vadilo stejně tak jako řadě českých umělců vadí poskytovat rozhovory v médiích jiného českého oligarchy , a proto je jim také neposkytují.

A k tvrzení kolegy, který si na sociálních sítích říká „Neobjektivní novinář“, že šéf Liverpoolu by si na rozdíl od šéfa Slavie Jaroslava Tvrdíka vůbec Šmicerovy kritiky nevšímal: „Rozdíl mezi Anglií a Českem je v tom, že majitel konkurenčního Manchesteru United nevlastní vlivné sportovní noviny, v nichž by bývalý úspěšný liverpoolský hráč kritizoval současnou situaci v Liverpoolu. V tom, myslím, bylo jádro pudla tweetu JT.“ 

Každý máme své zájmy. Je tomu tak i ve fotbale a je to zcela legitimní. Správné ale také je ty zájmy pojmenovat. 

Ve Slavii ztrácí nervy, se 30 lidmi se však liga hrát vážně nedá, říká expert Vízek