Sudí Černý, jenž poškodil Spartu i Slavii, chyboval v Edenu znovu a pomohl Plzni před duelem s Bohemians

Sudí Černý, jenž poškodil Spartu i Slavii, chyboval v Edenu znovu a pomohl Plzni před duelem s Bohemians
KOMENTÁŘ

„Sobotní zápas v Edenu (Slavia-Viktoria Plzeň 2:1) jsem si dal ještě jednou, musím pochválit rozhodčího Dalibora Černého. Emočně těžký duel zvládl skvěle, kontrolovaně pouštěl hru, na place byl osobností. Celkově předvedl zajímavý výkon bez viditelné chyby,“ napsal na Twitter fotbalový redaktor deníku Sport Radek Špryňar. A vyvolal tak velkou diskusi i nesouhlas, a to nejen v případě slávistických fanoušků. Sudí Černý totiž už v této probíhající sezoně svými velkými chybami, za něž byl ostatně komisí rozhodčích trestán, výrazně poškodil plzeňské konkurenty – Slavii i Spartu. 

A nyní opakovaně chyboval i v sobotu v Edenu, kde mj. karetně ušetřil klíčové hráče Viktorie – stopera Hejdu (sedm žlutých karet) a útočníka Chorého (tři žluté karty) před nedělním utkáním s Bohemians. Čímž poškodil i třetí pražský klub bojující o evropské poháry – vršovické „Klokany“.

Dalibor Černý za svůj výkon v utkání Slavia-Plzeň obdržel v pondělí v deníku Sport druhou nejvyšší možnou známku 9, udělovanou podle kritérií, které v tomto listě před lety (spolu)zavedl autor tohoto komentáře, za excelentní výkon. 

V úterní rubrice s názvem Hitparáda sudích se ve Sportu o tomto „excelentním“ výkonu píše následující: 

„Senzační výkon sudího, který se nebál pouštět zákroky, díky tomu se hrálo víc. Přesně vyhodnotil řadu hraničních duelů. Třeba, když se kouč Trpišovský oháněl vůči neodpískání zákroku Holíka na D. Juráska, loket ale ve hře nebyl (72.). I trenér po zápase chválil sudího, který se dopustil jen drobných přešlapů. Nejasné gesto si Schranz vyložil jako pokyn k návratu na hřiště, ačkoliv ho čtvrtý sudí Starý brzdil. Hráč pak dostal ŽK (68.). Napomenut mohl být i Chorý za nakopnutí Olayinky (24.). Kdyby se jednalo o pozdější  fázi zápasu, a i by ŽK viděl i Hejda za to, jak nabral Tecla (8.).“

Proč Hejda nedostal kartu za penaltový faul na Van Burena?

Na toto hodnocení pak reagoval na Facebooku bývalý předseda Odboru přátel Slavie Ladislav Adamec.:

„Nevím, kdo je autorem hodnocení Dalibora Černého v Hitparádě sudích deníku Sport, ale hodnocení není podle mě správné. Rozhodčí, který píská, jak se mu zrovna chce, není dobrý. Byla tam ‚nakloněná rovina‘ ve prospěch Plzně. Stačí se podívat, za co dostali hráči Slavie ŽK a naopak, za co hráči Plzně karty nedostali. Za všechny jeden: Hejdův faul na Van Burena při druhé brance  Slavie. Přikryla to zřejmě euforie z gólu, ale to je špatně. A podobných chyb tohoto ‚talentu‘ tam bylo víc. Jak může rozhodovat fáze zápasu o udělení karty? Bývá to tak, vím, ale zase: je to špatně. Co to bylo za ‚nejasné gesto‘, které vyústilo ve Schranzovu žlutou kartu, navíc čtvrtou? Několik kol před tímto zápasem rozhodčí přehlíželi žluté fauly Chorého, resp. Hejdy, aby v tomto sobotním utkání náhodou nechyběli. A ty možnosti byly v každém jejich zápase. Proč na to pánové ve Sportu neupozorňují? Myslím, že to určitě registrují.“

Autor úterního hodnocení ve Sportu skutečně uveden není, v minulosti tam jména hodnotících a známkujících redaktorů uváděna byla, pak se praxe změnila a jména zmizela. Proč? To je na jiné téma.

Někdo si může říci, že Adamcův komentář odpovídá jeho fanouškovskému zaměření. Budiž, ale zopakujme si některá fakta:

Bylo zvláštní už to, že na vypjaté utkání Slavia-Viktoria Plzeň komise rozhodčích nominovala arbitra, který byl v probíhající sezoně 2022/2023 už dvakrát kritizován (a potrestán) za to, že citelně poškodil největší plzeňské konkurenty v boji o titul, tedy obě pražská „S“.

1. poškodil Slavii, když nevyloučil v jejím utkání se Zlínem za kriminální faul na Ewertona Cedidlu. Kvůli tomu byl ostatně Dalibor Černý v nové anketě magazínu HATTRICK v říjnovém čísle zařazen mezi tři nejhorší sudí daného období. S tím, že: Dalibor Černý nechal zlínského Cedidlu málem zlomit nohu Ewertonovi, přitom to bylo vidět až z tribuny.“ 

2. poškodil Spartu, když nevyloučil (ani neudělil ŽK) v utkání v Plzni (1:0 pro Spartu) Chorého, který ve 45. minutě úmyslně trkl hlavou za stavu 0:0 do Sörensena.

Ve prospěch Plzně chyboval Černý i v sezoně 2021/2022

V minulém ročníku 2021/2022 Černého verdikty v konečném součtu pomohly Plzni k titulu. Třeba když v závěru utkání Západočechů ve Zlíně (2:1) v březnu 2022 výrazně poškodil domácí (což sám po videodůkazu musel přiznat) a když v utkání v Ostravě (3:3) na konci podzimní části v prosinci 2021 sice správně odpískal dvě penalty proti Slavii a vyloučil jí Oscara, ovšem za stavu 2:1 pro červenobílé v 57. minutě již nevyloučil za učebnicový faul na červenou (na Holeše) ostravského Klímu, čímž výrazně ovlivnil vývoj zápasu. 

Tehdy, 20. prosince 2021,  jsem na tomto místě mj, napsal: Média pějí ódy na nováčka mezi sudími Dalibora Černého, který prý podal vynikající výkon. Pokud ovšem tento rozhodčí nevyloučil Klímu za kriminální faul na Holeše, nepodal výborný výkon. Stalo se to krátce po naprosto správném Oscarově vyloučení, ještě za stavu 2:1 pro Slavii. V  57. minutě přišel ostrý faul baníkovce Klímy na slávistu Holeše, který byl oceněn pouze žlutou kartou. To ovšem opravdu nebyl běžný skluz, ale skok s propnutou nohou podrážkou dopředu. Holeš měl obrovské štěstí, že ho Klíma netrefil naplno, to by bylo na zlomenou nohu. Podle mého názoru to byla učebnicová červená karta a po Oscarově vyloučení druhý klíčový moment utkání. Jinými slovy, jelikož sudí vytáhl jen žlutou kartu, nemohu na rozdíl od svých kolegů Černého výkon považovat za výborný.“ 

Slavia tak mimochodem v podzimní pauze ročníku 2021/2022 vedla místo o tři body před Plzní jen o bod. 

Podobné ódy na Černého, tak jako v prosinci 2021, navzdory jeho chybám pějí některá média i nyní po posledním utkání Slavie s Plzní.

Platí v 8. minutě jiná pravidla než v 58. minutě?

Připomeňme si ještě sobotní duel v Edenu. Držení míče 80:20, střely na branku 18:3, rohy15:5 ve prospěch Slavie - a poměr žlutých karet přitom 3:2? To při takovém průběhu hry se spoustou ostrých zákroků ze strany zoufale se bránícího celku vskutku nebývá běžné. 

Jeden příklad za všechny: bez žluté karty dohrál utkání plzeňský kapitán Hejda, který ji neviděl ani v úvodu zápasu po ostrém zákroku na Tecla ani po evidentním penaltovém faulu na Van Burena, který těsně předcházel Lingrově gólu na 2:1. Pokud to byla výhoda, proč nedostal Hejda tu kartu poté? A takových momentů v utkání bylo více. 

Vypadalo to, že rozhodčí Černý při slávistické gólové akci na 2:1 nechává po Hejdově penaltovém faulu na Van Burena výhodu, protože Lingr „uklízel“ míč do prázdné brány. Pak by ale měl plzeňského kapitána zpětně potrestat žlutou kartou. Jelikož tak neučinil, nejspíš ten zákrok vůbec neviděl a musel by jej tedy, kdyby Lingr neuspěl, opravit VAR Jan Machálek. Takže patrně: docela velká chyba v klíčovém momentu. Žádný senzační či excelentní výkon.

Mimochodem, nelze ani přijmout hodnocení Sportu ve stylu: „Kdyby se jednalo o pozdější fázi zápasu, asi by ŽK viděl i Hejda za to, jak nabral v 8. minutě Tecla.“  Platí snad jiná pravidla v 8. a 58. minutě? I tohle byl učebnicový faul na žlutou. Lukáš Hejda, který byl se sedmi žlutými kartami před duelem se Slavií v karetním ohrožení, sobotní zápas přežil bez úhony, přestože měl být žlutě napomínán hned dvakrát. V neděli v těžkém duelu proti čtvrtým Bohemians tak bude k dispozici. Stejně jako útočník Tomáš Chorý (v ohrožení se třemi žlutými kartami), který i podle Sportu mohl dostat ve 24. minutě kartu za nakopnutí Olayinky, Ovšem stejně jako Hejda napomenut nebyl.

Zato bude Slavii v těžkém sobotním utkání v Liberci kvůli čtvrté žluté kartě chybět Ivo Schranz. Proč? Jak píše Sport: „Protože si nejasné Černého gesto po svém ošetřování mimo trávník vyložil jako pokyn k návratu na hřiště, ačkoliv ho čtvrtý sudí Starý brzdil.“ 

Výborně - a co to nejasné gesto tedy mělo znamenat? Pokyn Schranzovi k návratu, či plzeňskému Mosquerovi, ať vstává a nesimuluje? Kdo se ale v této nejasné signalizaci rozhodčích má vyznat? Výsledkem chybné komunikace je, že Schranz na rozdíl od Hejdy a Chorého bude se čtvrtou žlutou kartou nadcházející víkend mimo hru. A citelně jsou poškození i Bohemians.

Sudí moc dobře vědí, kdo má kolik karet

Nechci nikomu sahat do svědomí, ale jak už potvrdily legendární odposlechy ve známé kauze Ivana Horníka, čeští fotbaloví rozhodčí vždy zatraceně dobře věděli, který hráč má kolik karet.  Vůbec bych se nedivil, kdyby Hejda v nejbližší době osmou žlutou kartu dostal, a odmazal si tak trest před důležitým zápasem se Spartou, který se hraje v předposledním kole základní části na Letné ve středu 26. dubna 2023.  Nebo to vydrží bez trestu až do tohoto utkání?

Suma sumárum: coby autor hodnocení deníku Sport, který tento list používá v nezměněné podobě dodnes, konstatuji, že výkon rozhodčího Dalibora Černého v sobotním utkání 23. kola ligového kola SK Slavia Praha-FC Viktoria Plzeň (2:1) nebyl senzační ani excelentní, a tedy si nezasloužil druhou nejvyšší známkou číslo devět. A že Černého po utkání pochválil i slávistický trenér? To se tak dělá, když vyhrajete. Kdyby to skončilo nerozhodně, nepotrestané fauly a neudělané (či naopak udělené) karty by jistojistě přišly na přetřes.

O titul asi jen Slavia se Spartou, Plzeň a Baník ale nejsou měřítkem. Rajnoch, Tvrdík, Šmicer a nedorozumění