Fyzikální zázrak před neuznaným gólem Slavie? Podaný: „Obří rotace, divím se, že odstředivá síla míč neroztrhala“

Fyzikální zázrak před neuznaným gólem Slavie?  Podaný: „Obří rotace, divím se, že odstředivá síla míč neroztrhala“
PROCHÁZKA LIGOVÝM DĚNÍM

A je to tady! Před březnovou reprezentační přestávkou vyplněnou úvodními kvalifikačními duely ME 2024 v Německu (v pátek 24. března ve 20.45 hodin v Praze-Edenu Česko-Polsko, v pondělí 27. března ve 20.45 hodin v Kišiněvě Moldavsko-Česko, obojí ČT Sport) dohnala Sparta bodově Slavii, která vede Fortuna:ligu již jen o skóre. Loňský mistr a podzimní lídr, Viktoria Plzeň ztrácí na obě pražská „S“ už pět bodů. A do konce zbývá šest kol základní a pět kol nadstavbové části.

O víkendu se to stalo tak, že nejprve v sobotu odpoledne pražská Sparta na neutrální půdě v Mladé Boleslavi porazila 2:0 Hradec Králové, když po většinu utkání hrála díky Kučerově brzkému vyloučení přesilovku. Pak v sobotu večer v Liberci dostala Slavia po nesmyslném Olayinkově zkratu a červené kartě v páté minutě nastavení vyrovnávací branku na 2:2. A potom v neděli večer doma nečekaně prohrála Viktoria Plzeň s Bohemians 1:2, když v závěru po vyloučení mladého „Klokana“ Adama Kadlece za stavu 1:1 místo vítězné branky trestuhodně inkasovala.

Sečteno a podtrženo: Sparta v osmi jarních kolech sedmkrát za sebou vyhrála a ztratila ze 24 bodů jen dva koncem ledna v Olomouci kvůli remíze 1:1. Slavia sice doma vše vyhrála včetně duelů se Slováckem a Plzní, ovšem venku potřetí za sebou ztratila (remíza v Teplicích, prohra v Českých Budějovicích a remíza v Liberci), celkem to dělá mínus sedm bodů. A Plzeň? Ta v novém roce 2023 prohrála už počtvrté (a jednou remizovala), takže si připsala jen deset bodů z 24 a ztratila jich rovnou čtrnáct. Což znamená, že rozjetá Sparta na Slavii v jarní části sezony získala pět bodů a na Plzeň dokonce dvanáct.

Sparta hraje na jaře lépe než v sobotu proti Hradci Králové

I když v Mladé Boleslavi proti Hradci v tamním azylu to nebylo nejlepší jarní představení Letenských, naopak v první půli možná nejhorší.

Východočeši zlobili, byli aktivní a dokonce dali gól, byť z ofsajdu. Vše změnila Kučerova brzká červená karta v 19. minutě. Hradečtí šli do brejku, jenže Jakub Kučera si míč špatně zpracoval, balon mu utekl a šel po něm „sáňkovým“ skluzem a trefil ostře sparťanského Fina Kairinena.  Po té, co si míč špatně zpracoval, ho měl nechat soupeři, takhle je to pak 50:50, že to špatně skončí,“ s nadhledem tento klíčový moment okomentoval zkušený hradecký trenér Miroslav Koubek. A měl pravdu. I když Sparta se pak stále dlouho nemohla prosadit a povedlo se to až Haraslínovi gólem do šatny (ten předchozí Kuchtův rovněž kvůli ofsajdu neplatil).

Chráněnci Hejda s Chorým nakonec paradoxně nasměrovali Plzeň ke ztrátě

Vyloučení hradeckého Kučery proti Spartě? Správné, jen ať se taková nešikovně tvrdá hra trestá. Pouze připomínám, že stejný sudí Černý minulý týden při utkání Slavia-Plzeň za podobné zákroky nedával ani žluté karty.

Každý zápas je jiný a rozhodčí musí přizpůsobit své rozhodování danému utkání. Rozhodně neplatí one style fits all - když se podíváte dlouhodobě na utkání typu derby, v nich je trend rozhodování a udělování osobních trestů jiný než v méně vypjatých utkáních. A rozhodčí by měl umět svůj styl střetnutí tzv. přizpůsobit,“ vysvětlil mi na Facebooku bývalý sudí Tomáš Kovařík.

„Když rozhodčí začne benevolentně, ale v zápase se začne jiskřit, tak by sudí měl umět dostat utkání pod kontrolu a jeden z mechanismů je ten, ze začne být při posuzování situací na hřišti přísnější. Takže to, co před tím posuzoval jako dovolenou hru, začne pískat jako přestupky. To je základní škola rozhodcovství,“ dodal Tomáš Kovařík, jehož si vážím za jeho postoje z Berbrovy éry a jemuž jsem mj. proti Romanu Berbrovi u soudu i svědčil. Ale i tak jsem si dosud myslel, že by rozhodčí – a to v každém sportovním odvětví – měl své rozhodování „přizpůsobit“ především pravidlům. A to vzhledem k probíhajícímu utkání i zápasům příštím.

Protože třeba Černý v předchozím utkání Slavia-Plzeň zachránil plzeňské opory Hejdu (se sedmi žlutými kartami) a Choreho (se třemi žlutými kartami) navzdory jejich ostrým zákrokům pro nedělní duel s Boheamians. Ironií osudu se ale právě tito dva podepsali pod první gól „Klokanů“ a Hejda pak i pod ten druhý...

Ale i tak. První poločas utkání Plzeň-Bohemians: Hejda ostře fauluje Hálu - nic. Běží 45. minuta: Hejdův loket vůči Matouškovi a sudí Radina, který už na podzim v září pomohl Plzni k výhře v Olomouci (3:2), zase nic. Co na to předseda komise rozhodčích Radek Příhoda? Stále mlčí, stále mlčí? Tak až téměř po zápase, v 91. minutě Radina po Hejdově dvoufaulu plzeňskému kapitánovi tu žlutou konečně udělil. Do utkání 29. kola se Spartou si tak Lukáš Hejda ten trest odmaže.

Plzeň ovšem v neděli opětovně potvrdila, že je v hluboké krizi, nepomohl ji ani úvodní gól Matěje Vydry, premiérový v novém dresu. Vydrův televizní komentář byl dost typický: „Za mě velká smůla. Bohemians přišli ke svým gólům šťastně, nikoli vlastní vinou.“

Tak za prvé: Matěji, nešlo o vinu, ale o zásluhu. Za druhé: pokud šlo o něčí vinu, tak ta byla na straně Plzně. A za třetí: jestli budete takhle zdůvodňovat své porážky, nezlepšíte se ani po březnové reprezentační pauze.

Slavia si za další ztrátu může sama, závěr zápasu nezvládla stejně jako rozhodčí

Slavia v Liberci? Tentokrát bojovala o tři body od začátku mnohem usilovněji než v Teplicích a Českých Budějovicích, ale zase je nemá. Ano, může si to zase opět sama.

Jak říkal slávistický trenér Jindřich Trpišovský, za stavu 2:1 měla rychle přidat třetí gól, Olayinka i Van Buren na to měli velké šance. A v závěru při vedení 2:1 neměl Olayinka, snažící se získat další penaltu, trestuhodně povalit Ndefeho. Tečka.

Nechci tu rozebírat, který pokutový kop Slavia měla či neměla po střetech Ndefeho s Olayinkou kopat. Zda ten za stavu 1:1, který po zbytečném strčení libereckého hráče proměnil Van Buren, či ten, který se po Ndefeho kontaktu s Olayinkovou nohou za stavu 2:1 už nezahrával. Slávisté vám řeknou, že  to byly dvě penalty, jejich odpůrci, že ani jedna. Experti, že by spíš pískali ten druhý zákrok, a jiní odborníci, že to bylo posouzeno správně. Tak „geniálně“ gumová pravidla a jejich výklady má nyní fotbal.

Dva divné momenty, o nichž se mělo mluvit víc

Ovšem jsou tu dva další velmi kontroverzní momenty, o nichž se tolik nemluvilo, ale kterých si zcela správně všiml server ruik.cz:

První: „50. minuta. Možná vůbec nejzvláštnější moment, kterému se ale během celého přenosu O2 TV nikdo pořádně nevěnoval. Petr Ševčík poslal centr do vápna, ale ještě než Olayinka dopravil míč do sítě, Zelinka zastavil hru z důvodu, že míč opustil hrací plochu. Vzhledem k tomu, že rozhodčí akci zastavil ještě předtím, než Nigerijec skóroval, již situaci nemohl zkoumat VAR. Režie O2 TV nabídla jen jeden opakovaný záběr, ze kterého však nešlo opuštění míče hrací plochu vyčíst. Naopak se zdálo, že balon zůstal ve hře, nelze to ale tvrdit s jistotou, záběr nebyl průkazný.“

K tomu se vyjádřil i expert O2 TV Sport Jakub Podaný. Který ovšem v sobotu večer ve studiu nebyl. Podaný napsal na Twitter: „Samozřejmě z TV záběrů je to jen odhad, ale aby míč vylétl z této pozice, šel mimo hřiště a vrátil se zpět do míst hlavičkového souboje, tak to musela být obrovská rotace, kterou jsem asi ještě neviděl. Se divím, že ta odstředivá síla ten míč neroztrhala. Ale AR (Petr Antoníček – pozn. efotbalu) měl lepší výhled.“

Druhý: 93. minuta – Varfolomejevův faul. Když v závěru Liberec dohrával v přesilovce, domácí Varfolomejev bez zájmu hrát míč nakopl Davida Juráska. Situaci se překvapivě nevěnoval VAR, přestože za podobný zákrok na podzim viděl červenou kartu Joss Didiba.“

K tomu dodejme, že Severočeši měli před třemi týdny doma dramatický pohárový zápas se Spartou (2:2 po prodloužení, 3:5 na penalty) rovněž dohrávat o deseti, neboť ve 112. minutě ostře zajel výše jmenovaný střídající Ukrajinec Varfolomejev do hostujícího Daňka. Rozhodčí Szikszay záložníkovi červenou kartu neudělil, byť měl. Už tenkrát šlo v Liberci o zdraví. A co víc, Liberečtí si před zápasem se Slavií dali foto tohoto kriminálního faulu oslavně i na svůj transparent, kde ukrajinského hráče, přezdívaného Moloděc, patřičně vychválili. Tak to udělal v sobotu i proti druhému pražskému „S“ - a zase mu u rozhodčích prošlo...

Opakuji, že Slavia si to v Liberci prohrála sama, ovšem trenér Trpšiovský zmiňoval, že druhý gól v nastavení dostala i proto, že měla na hřišti o jednoho hráče méně. Kdyby hlavní sudí Miroslav Zelinka se svým asistentem Janem Patákem, který u toho stál, ctili v sobotu U Nisy pravidla, dohrávalo by se deset na deset.

I mistr Zelinka se utne, zvlášť, když mu nepomohou asistenti ani VAR

Miroslava Zelinku považuji za nejlepšího českého ligového rozhodčí, ostatně jej magazín HATTRICK v této sezoně už dvakrát vyhodnotil ve své nové anketě jako jasnou jedničku mezi arbitry. Ovšem tenhle zápas v Liberci mu dost nevyšel. I když jej do toho tentokrát nejspíš částečně zatáhli i jeho asistenti a VAR Jan Petřík.

A výtku mám tentokrát i ke ctěným kolegům z O2 TV Sport. Proč se třeba reportér Radek Šilhan sudího Zelinky, když už mu přišel na pozápasový rozhovor,  na tyhle situace nezeptal? Proč se ho nezeptal na Varfolomejevův červený faul, proč se ho nezeptal, co po něm a po jeho asistentovi Trpišovský s asistentem Houšteckým, jemuž dal rozhodčí za tyto protesty po utkání žlutou kartu, vlastně chtěli? Proč se nezeptal Trpišovského, kvůli čemu letěli po zápase s Houšteckým za Zelinkou a za asistentem Antoníčkem jak zběsilí?

Je to škoda, teď už ani nemá cenu se na to ptát, arbitři se na všechny dotazy s odstupem času jistě patřičně připravili, gumová pravidla jim v tom mohou pomoci. Reportérský moment překvapení ale, žel, zůstal nevyužit.

Momentálně nejnebezpečnější a tím pádem i nejlepší útok v lize? Frýdek ukázal na očekávanou adresu...