Janošek se zvedl neskutečně, Nita kupuje pizzu do kabiny, usmívá se trenér Pardubic Kováč. V čem se jeho tým nejvíce zlepšil?

Janošek se zvedl neskutečně, Nita kupuje pizzu do kabiny, usmívá se trenér Pardubic Kováč. V čem se jeho tým nejvíce zlepšil?
ROZHOVOR

Z osmi jarních zápasů ztratili jen dva, z ligového suterénu se vyškrábali na současnou čtrnáctou příčku. Fotbalisté Pardubic zkrátka válí, obří zásluhu na tom má charismatický trenér Radoslav Kováč. V čem udělal jeho soubor největší pokrok a jak si chválí přínos rumunského sparťana Florina Nity? I o tom mluvil Kováč v rozhovoru pro eFotbal.

Řekl bych, že svou jarní jízdou zatím Pardubice šokují všechny. Jak jste spokojen s tím, co váš tým předvádí ve druhé části ligy?
Spokojení jsme moc. Na jaře jsme zatím získali dvanáct bodů, což jsme možná ani sami nečekali. Ale samozřejmě jsme věřili a máme radost z toho, že se nám povedlo dostat se zpět do hry. Zvlášť když před utkáním v Mladé Boleslavi jsme byli mínus šest, takže jsme tam jeli s jasným cílem to nějak zvládnout. To se povedlo, samozřejmě ale víme, že to bude boj až do konce. Nejtěžší období nás teprve čeká. My půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, na co to bude v součtu stačit.

Když jste Pardubice přebíral, bylo mužstvo hodně dole. Dá se říct, v čem udělalo vůbec největší progres?
Myslím si, že nejvíc jsme se zlepšili v organizaci hry, celý tým začal lépe bránit. Co se týče ofenzivy, daří se nám dostávat víc hráčů do boxu, i tak jsme ale vstřelili nejméně branek v lize. Teď jsme ovšem konečně dali v utkání tři góly, tak snad bude tohle zlepšení dál pokračovat.

Mimochodem, jak se vám hraje na novém stadionu? Jak důležitý je to faktor v boji o záchranu?
Samozřejmě obrovský. Fakt mě těší, že tu teď vznikl až takový boom, že lidi nepřijdou jen zápas se Slavií, ale i na Zlín nebo Teplice. Je to pro nás velká vzpruha. A hlavně motivace, aby se tu první liga hrála i v příští sezoně. Nový stadion nám pomáhá fakt moc.

Navíc máte obrovskou posilu mezi tyčemi, sparťana Florina Nitu…
Florin nám dává šanci zvládnout každý zápas, určitě je to náš klíčový hráč. Navíc máme před ním dva talentované stopery, kteří potřebovali hlavně zklidnit, přesně tohle Florin dokáže. Je to jeden z nejlepších brankářů v lize. Má to v sobě a já musím znovu poděkovat Spartě, že nám v jeho případě vyšla tolik vstříc.

Říkalo se, že na Letné s ním nebyla zrovna dvakrát lehká komunikace. Jak je to v Pardubicích?
Florin je hlavně moc rád, že zase může pravidelně chytat, že se dostal zpět do reprezentace. Naše komunikace je úplně v pořádku. On se tedy česky moc nenaučil, fotbalové pokyny však rozumí velice dobře. Ty mu ani nejsou třeba vysvětlovat. Zvedli jsme se i díky němu, mám velkou radost, že přišel. Troufám si říct, že spokojenost je na obou stranách.

Jak se chová v kabině? Drží si trochu odstup, nebo je pro každou srandu?
Určitě to druhé, Florin je úplně normální kluk. Už několikrát byl vyhlášen Hráčem zápasu, tak pak kupoval pizzu do kabiny. Já myslím, že je tady s námi opravdu moc rád. Do týmu zapadl naprosto bez problémů.

Ke skvělým výkonům se rozehrál i záložník Dominik Janošek. Nemáte trochu strach, že pokud bude takto pokračovat, tak ho v Pardubicích na podzim už neuvidíme?
To ukáže čas. My jsme za něj hrozně rádi, zvedl se fakt neskutečně. Na jaře dal už čtyři góly, k nim přidal i asistenci. Hlavně je to ale kluk, který je výborně připravený. Bylo to spíš o tom mu najít správné místo v sestavě, aby byl efektivní. Pohybuje se na správných místech, navíc má skvěle nastavenou hlavu. Ale jestli tu bude i na podzim, to teď příliš neřešíme. Pro nás bude nejdůležitější, když nám pomůže k záchraně.

A co byste řekl na adresu veterána Pavla Černého, jenž jde proti zubu času?
Pájovi je už 38 let, pro naši hru je stále nesmírně platným útočníkem. Branek už moc nedává, na hřišti toho ale hodně odpracuje. V posledním zápase byl naším nejlepším hráčem. V jeho věku je to samozřejmě obdivuhodné. Vyzdvihnout ale musím i výkon Matěje Helešice. V zápasech předtím se Pavlovi nedostávala taková podpora ze stran, kterou on pro svou hru potřebuje. Proti Teplicím se to díky Matějovi zvedlo a najednou byl Pavel nejlepším na place. Tak snad bude takhle pokračovat.

Jste s ním předběžně domluveni, aby v kádru působil i v příští sezoně?
Já myslím, že zrovna v jeho případě jsou tohle jen formality. Pokud se zachráníme a on sám bude mít dál chuť, my jako trenéři budeme určitě apelovat na to, aby v mužstvu zůstal i v příštím ročníku.

V nadcházejícím kole vás čeká Jablonec, který se rozehrál do výtečné formy, zvítězil třikrát v řadě. Velký test pardubických schopností?
Samozřejmě, Jablonec se dostal do skvělé formy. V létě tam přišel nový trenér a vždycky chvilku trvá, než si všechno sedne. Teď už ale hraje Jablonec velice dobře a nás tam čeká mimořádně obtížné utkání. Navíc dobře víme, že Jablonec do spodních pater zkrátka nepatří.