Osa české dvacítky, 1. díl. Talentovanému Horníčkovi Braga komplikuje situaci, posílí Pardubice?

Osa české dvacítky, 1. díl. Talentovanému Horníčkovi Braga komplikuje situaci, posílí Pardubice?

V prvním díle našeho seriálu, ve kterém vám představíme čtyři mladíky, kteří momentálně reprezentují Českou republiku v týmu do dvaceti let, se podíváme na Lukáše Horníčka. Talentovaného gólmana, který se snaží už nějakou tu sezonu prorazit ve slavné Braze.

Horníčkovi bude v červenci pouze jednadvacet let, nicméně velkou kariéru dělá už od útlého věku. Z Pardubic, které ho vychovaly, zamířil v červenci 2019 do slavného klubu z Portugalska. 

SC Braga se pravidelně umisťuje na vrchních příčkách v portugalské lize, je stálým účastníkem evropských pohárů, na kontě má i zářezy v Lize mistrů. Když se takový klub ozve, asi dvakrát neváháte.

Roční Horníčkovo hostování bylo o rok později přetaveno v trvalý přestup. Co se ale kariérního růstu týče, asi si to maloval jinak. A to i přes to, že jestli je někde těžké se prosadit, je to právě pozice gólmana. V A-týmu kraluje Matheus Magalhaes a nevypadá to, že by měl v brzké době svou pozici opustit.

„Chytá tam Brazilec, je to ikona klubu a miláček fanoušků. Pokud by se nezranil, moc se nečeká, že by ho mohl Lukáš ohrozit,“ poznamenal Martin Shejbal, který kromě pozice sportovního ředitele Pardubic zastává i roli trenéra gólmanů v reprezentaci do dvaceti let. Na posledním srazu se dostal Horníček do základu jednou, Portugalcům nedovolil ani gól. 

Debut za první tým Bragy ale Horníček odškrtnutý má. Bohužel pro něj je ale už z minulé sezony. Od té doby nic, chytá pouze za tým do třiadvaceti let ve třetí portugalské lize, kde má z jedenácti zápasů čtyři čistá konta.

„Myslím si, že třetí portugalská liga je mu malá,“ dodal Shejbal. „Potřebuje růst. Chybí mu zápasová praxe. Velmi dobře ho znám, po všech stránkách. Vím, jak s ním pracovat, aby z se z něj vytáhlo to nejlepší.“

Když se spojí jedna a jedna dohromady, vyjde, že by Horníčkovi prospěla herní praxe a že Pardubice budou v létě řešit gólmana. A tohle spojení by mohlo fungovat. Mladý brankář, známé prostředí, nový stadion a touha dokázat portugalskému klubu, že mu může věřit.

„Není to téma, které bychom neřešili,“ potvrdil Shejbal. „Necháme se překvapit. V Braze je vázán smlouvou. Nevíme, jestli by byla ochotná ho pustit.“

Jak ale sportovní manažer Pardubic dobře poznamenává, i pro Bragu to byl velmi logický krok. „Chytal by jim brankář v první české lize. Ta je velmi náročná – už několikrát se stalo, že z venku přišli velmi kvalitní jedinci, ale v lize se nechytli,“ připomíná. „U gólmanů je to stejné. Pro všechny strany by to, myslím, bylo velmi zajímavé.“

Těžko odhadovat, jak rychle by se Horníček dokázal přizpůsobit, nicméně u zmiňované zkoušky v rámci Elite League obstál. 

„Bavili jsme se, že je potřeba mu dát příležitost,“ vysvětluje ještě Horníčkovu nominaci Shejbal. Navíc dodává, že Horníček rozhodně není v záviděníhodné situaci. „Braga mu nabídla dlouhodobou smlouvu, on jí odmítl podepsat. Tím pádem ho postavila mimo službu. Trénuje s áčkem i béčkem, ale nechytá nikde.“

Potenciál v něm je však značný. Ostatně, nabídka nové smlouvy od Bragy to potvrzuje. Bude zajímavé pozorovat, kam povedou jeho další kroky. Kdo ví, třeba to bude domů do Pardubic.

Největší útočnou hrozbu F:NL vede u Litavky Bednář. Kteří střelci by mu ještě mohli očekávanou korunu vzít?

Foto: SC Braga